Vše

Prosincový speciál INTRO Energie vyjde po Vánocích


Kristýna Brožová, 18.12.2023
70 vidělo         1 se líbí
Poslední číslo letošního roku s názvem INTRO Energie nutí k zamyšlení. Není totiž jen o energeticky úsporných stavbách, ale o celkovém postoji naší společnosti k přírodě a k nakládání se zdroji. Časopis je tentokrát nabitý rozhovory s inspirativními osobnostmi, nechybějí ale ani stálé rubriky.


„Energie vůbec nemusí být synonymem ani pro vzácný zdroj, ani pro ničení přírody,“ říká Václav Dejčmar, ekonom a filantrop, s nímž na toto téma pohovořil architekt Petr Hájek. Ten také vyzpovídal Petra Vlčka, zakladatele společnosti AVT Group, který před časem koupil statek ve Voděrádkách u Prahy a rozhodl se ho zrekonstruovat. „Pracuji na tom, abychom tam všechny energie co nejlépe využívali, zpracovávali a díky nim se tam cítili dobře,“ vysvětluje Petr Vlček v rozhovoru.


O efektivnějším nakládání se zdroji promluvil v aktuálním vydání INTRA i Winy Maas: „Vůči větrným mlýnům má část společnosti výhrady, ale naše profese může ukázat sochařské kvality a krásu těchto soustav.“ Ateliér tohoto nizozemského architekta (MVRDV) zvítězil společně se studiem NACO v soutěži o návrh tří nových objektů pro Letiště Václava Havla Praha, o kterých se v novém INTRU rovněž dočtete.


Také opakované používání věcí je způsob, jak šetřit energii. Své o tom vědí například obyvatelé japonského městečka Kamikatsu, kteří recyklují osmdesát procent veškerého odpadu. Slouží jim k tomu i budova Zero Waste Centra, kterou navrhlo studio Hiroshi Nakamura & NAP a k jejíž stavbě byly také použity materiály, které ztratily svou původní funkci. „Za normálních okolností by nebylo možné výrobky z druhé ruky nebo z bourané stavby použít. Zde nám ale velice vyšel vstříc starosta,“ objasňuje Hiroshi Nakamura.


Do tohoto vydání jsme dále zařadili realizaci návštěvnického centra ledovcového fjordu v Grónsku, Lesanku ve Stoječíně nebo třeba rozhovor s Pavolem Paňákem či Janem Lukačevičem, nadšeným kosmickým inženýrem a popularizátorem vědy.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků