Vše

Vyhlášení vítěze prvního ročníku Ceny časopisu INTRO proběhne 12. září 2023 v CAMP


Kristýna Brožová, 1.9.2023
166 vidělo         0 se líbí
V letošním, historicky prvním ročníku Ceny časopisu INTRO bylo nominováno celkem 38 českých a slovenských architektonických a krajinářských děl, do užšího výběru postoupilo 12 z nich. Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 12. září 2023 v 19.30 hodin v rámci předávání cen Architekt roku v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.


Na Cenu časopisu INTRO bylo nominováno 38 realizací z České republiky a Slovenska. Jde o architektonická a krajinářská díla, která byla po předchozím pečlivém výběru publikována v časopise INTRO, a to od března 2020 (INTRO 11) do března 2023 (INTRO 20), tedy v rámci posledního uzavřeného materiálového cyklu. Z této skupiny – do které nebyly zařazeny realizace, na jejichž vzniku se podíleli členové redakční rady INTRA – se do užšího výběru dostalo těchto 12 realizací:


Obytná sestava v zahradě / d3D
Tree House / Jan Tyrpekl
Vinařství Lahofer / Chybík + Krištof
Dom V / Martin Skoček
Dům v ruině / ORA
Fakulta humanitních studií UK, přestavba menzy koleje 17. listopadu / Kuba & Pilař architekti
Dostavba Jihočeské vědecké knihovny / Kuba & Pilař architekti
Park Zdeňka Kopala / Eva Wagnerová, ENVICONS
Centrála ČSOB – SHQ / Chalupa architekti
Sádrovna v Kravsku / ORA
Památník Jana Palacha ve Všetatech / MCA atelier
Zázemí hřbitova v Litomyšli / Kuba & Pilař architektiProč další cena za architekturu?


„Časopis INTRO se již od roku 2016 snaží mapovat světovou architektonickou scénu s cílem zvýšit zájem veřejnosti o architekturu a pozvednout její úroveň. Za dobu existence našeho časopisu vzniklo u nás i ve světě mnoho pozoruhodných realizací, které jsou právem považovány za následováníhodné příklady kvalitní architektury. O takových příkladech by se mělo nejen psát, ale také by měly být po zásluze oceněny,“ vysvětluje Jan Hejhálek, vydavatel časopisu INTRO.


Kdo rozhoduje a rozhodne


Na výběru realizací, které se dostanou na stránky časopisu INTRO, se podílejí nejen naši redaktoři v čele s šéfredaktorem Martinem Vernerem, ale také redakční rada ve složení Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Ján Stempel, Petr Stolín a Petr Šmídek. Ze skupiny nominovaných děl, jež redakce a redakční rada zařadila do užšího výběru, vybere konečného vítěze Petr Volf, novinář a spisovatel zabývající se výtvarným uměním, architekturou a designem. Cenu časopisu INTRO předá šéfredaktor časopisu Martin Verner 12. září 2023 v prostorách CAMP v Praze.


Mezinárodní ocenění


Cena bude udělována každoročně nejlepší realizaci publikované v časopise INTRO za poslední rok, do prvního ročníku byly nominovány realizace publikované v INTRU v posledních třech letech. „Protože jde o první ročník této ceny, rozhodli jsme se zařadit mezi nominované i starší realizace – tedy ty, které jsme v INTRU publikovali již od roku 2020. V příštích ročnících už budeme vybírat jen díla publikovaná za poslední rok, zaměříme se však nejen na Česko a Slovensko, ale na celý středoevropský prostor,“ uzavírá Jan Hejhálek.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků