Vše

Více než sto let vývoje přísad do betonu od Master Builders Solutions


Dům Prvok vyrobený ze směsi s chemií Master Builders Solutions technologií 3D tisku
Vladislav Trefil, 26.12.2023
Foto archiv firmy
68 vidělo         0 se líbí




Ke kamenivu, vodě a cementu, které tvoří základ betonu, se za účelem dosažení lepších vlastností výsledného materiálu přidávají ještě nejrůznější příměsi a přísady. Nejde o totéž. Jako příměsi označujeme práškovité látky, například křemičité úlety, popílek nebo barevné pigmenty. Přísady jsou látky chemické, jež mohou zlepšovat zpracovatelnost betonu, zpomalovat nebo naopak urychlovat jeho tuhnutí a podobně. Co přesně to znamená v praxi, se dozvíte v následujícím článku.


Počátky použití průmyslově vyráběných přísad do betonu byly zaznamenány až na počátku 20. století, a to jen ojediněle. Tehdy se zjistilo, že provzdušňovací přísady zlepšují vodonepropustnost betonu a jeho odolnost vůči mrazu a tání. V současnosti tvoří hlavní skupinu celosvětově používaných přísad takzvané superplastifikátory na bázi polykarboxylátových éterů (PCE), jejichž výhodou je, že u molekul PCE dochází nejen k elektrostatickému odpuzování – jak tomu bývalo u vývojově starších superplastifikačních přísad –, ale i ke sterickému odpuzování molekul vody a cementu. Zatímco do konce devadesátých let jsme měli k dispozici složky na vývoj superplastifikačních přísad, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky, za posledních 15 let se počet polymerů na bázi PCE, ale i jiných surovin, o řád rozrostl. To znamená, že nyní jsme schopni reagovat na požadavky projektu, a dokonce otevřít projektantům a statikům dveře k dříve netušeným možnostem. Je potřeba prodloužit dobu zpracovatelnosti na čtyři hodiny i déle? Potřebujeme směs čerpat do výšky 500 metrů? Výrazně zrychlit hydrataci a odbednit už za šest hodin po uložení betonu? Stačí použít vhodnou kombinaci polymerů a betonová směs splní daný požadavek.


Ovlivnění konzistence betonu


Tento vývoj přispěl ke zlepšení homogenity zhutnění betonové směsi, čerpatelnosti i rychlosti zpracování betonu. Také bylo najednou možné zkvalitnit jeho povrch a prodloužit jeho trvanlivost. Díky superplastifikačním přísadám na bázi moderních polymerů bylo možné následně vyvinout i technologie jako vysokohodnotné a ultravysokohodnotné betony – u nichž je pro zajištění tekuté konzistence třeba snížit vodní součinitel až pod hodnotu 0,20 – či samohutnicí betony a samonivelační potěry vyznačující se extrémní tekutostí směsi.


S vysoce tekutou konzistencí je v případě kolísání kvality vstupních materiálů spojeno riziko segregace směsi. V roce 2007 byla představena a následně patentována inovativní stabilizační přísada MasterMatrix SDC 100, zachycující přebytečnou vodu ve směsi do matrice polymeru. Její použití v samohutnicí směsi umožnilo snížit množství cementu či příměsí na metr krychlový betonu.


Ovlivnění rychlosti hydratace


V roce 2009 byla patentována přísada Master X-Seed očkující beton C-S-H fází, která urychluje růst aktivních krystalů hydrátu křemičitanu vápenatého mezi zrny cementu, čímž zlepšuje proces hydratace – již po osmi hodinách (a to bez proteplení) je možné dosáhnout pevnosti až 40 MPa, jež je potřebná pro řezání lan předpjatých nosníků. Samozřejmě tomu musí odpovídat i třída cementu a vodní součinitel. Na stavbách výškových budov lze i v zimním období dosahovat taktu výstavby jedno podlaží za šest dní, jako například při stavbě 155 metrů vysoké budovy Marienturm ve Frankfurtu nad Mohanem (požadované odbedňovací pevnosti 26 MPa bylo v zimním období dosaženo do 12 hodin).


Speciální kapitolou je vývoj přísad Master Builders Solutions pro výstavbu domů technologií 3D tisku. Zde jde o celý komplex druhů chemie a vláken zajišťujících udržení tvaru vrstvy, soudržnosti vrstev, sníženého smrštění, vyloučení trhlin, snadné čerpatelnosti a současně rychlého vývoje počátečních pevností, takže optimalizovat průběh hydratace je jeden z klíčových předpokladů. Jedním z prvních domů na světě vytištěných robotem je tzv. Prvok, a to českou firmou Scoolpt, která se zvládla vypořádat s požadavky na konzistenci i průběh hydratace. Vytištění Prvoka proběhlo v minulém roce v Česku zhruba po dvouletém vývoji.



Pohled na Marienturm ve Frankfurtu nad Mohanem ve fázi výstavby


Trvanlivost betonu


Uvedené provzdušňovací přísady, jež stály na počátku rozvoje celého tohoto odvětví, jsou stále běžně používány pro zajištění odolnosti betonu vůči mrazu a tání (zvláště v kontaktu s posypovými solemi). Jejich účinnost však závisí na velikosti pórů, které ve směsi vzniknou po zamíchání (odolnost betonu vůči cyklování mrazem je zajištěna jen v případě mikropórů do velikosti 0,30 mm). Novinkou, díky níž lze odolnosti vůči mrazu a tání se solemi dosáhnout, jsou tzv. mikrokuličky MasterAir MHK, případně superabsorbéry MasterSphere. Ty mají definovanou velikost a po vmíchání do směsi vytvoří pouze mikropóry potřebné velikosti, a to i v případě změny složek betonu nebo změny míchání. Tím odpadá potřeba zkoušek obsahu vzduchu v čerstvém betonu a současně je garantována jeho odolnosti i tehdy, jestliže se změní podmínky míchání či ukládání.


Vývojem prošly i přísady redukující smrštění. Jejich pomocí – v kombinaci s rozptýlenou výztuží polymerovými vlákny – je v současné době možné snížit například u průmyslových podlah počet dilatačních spár, což pomáhá šetřit náklady a urychlovat výstavbu.


Již desetiletí jsou používány také krystalizační práškové přísady, jež v případě nedostatečného ošetření betonu vyplňují pomocí krystalů vzniklé mikrotrhliny. Těžko řešitelným úkolem však bylo vyvinout tekutou krystalizační přísadu, a to takovou, která by nezačala krystalizovat ještě před jejím zamícháním do betonu. Teprve před několika lety byla v Česku vyvinuta tekutá krystalizační přísada MasterLife WP 1200, která se vzápětí rozšířila i na další kontinenty.


Životní prostředí


Tím, že použití přísad do betonu zvyšuje jeho trvanlivost – a tedy prodlužuje životnost staveb, které není nutné tak často rekonstruovat –, nepřímo přispívá i k ochraně životního prostředí. Díky přísadám navíc dochází i k redukci množství vody spotřebované k výrobě betonu, a to při zachování stejné zpracovatelnosti. V roce 2017 bylo v Česku vyrobeno zhruba 10 milionů metrů krychlových betonu, k čemuž bylo odhadem na metr krychlový spotřebováno v průměru 180 litrů záměsové vody. Použitím přísad by došlo k redukci spotřeby vody přibližně o 15 procent (odhad autora), což by v Česku vedlo k úspoře zhruba 270 milionů litrů vody za jediný rok. Ruku v ruce s redukcí množství spotřebované vody dochází v betonu i k poklesu množství cementu. Sníží-li se spotřeba vody o 15 procent, sníží se – při stejném vodním součiniteli – o 15 procent i spotřeba cementu, a tedy i množství emisí CO2 vznikajících při jeho výrobě.


V současné době ovšem dochází k daleko větší snaze o ochranu životního prostředí. Ta cílí na další snižování spotřeby slínku (použitím nových náhradních pojiv), na nahrazování tradičního kameniva recyklovaným a nahrazování ocelové výztuže polymerní rozptýlenou výztuží. To jsou výzvy, kterým budeme v budoucnu čelit stále více. V posledních dvou letech výrobci cementu zavádějí na trh množství typů cementů s novými druhy příměsí, pro něž byla letos na trh uvedena řada superplastifikačních přísad MasterCO2re, umožňujících udržet zpracovatelnost tam, kde dosavadní chemie selhává.


S velkým potěšením jsem se zúčastnil zavádění technologie betonové směsi se stoprocentní náhradou přírodního kameniva recyklovaným materiálem z demolice (předrcený beton, a dokonce předrcená cihelná suť). Splnění požadavků umožnila až inovativní molekula pro superplastifikační přísadu MasterSuna RCA 3065. I v tomto případě šlo o pionýrskou práci technologů v Česku (v tomto případě firem ERC-TECH, Skanska a Master Builders Solutions) a současně o světový unikát.



Výšková budova Burdž Chalífa, kde se beton s přísadami Master Builders Solutions čerpal do výšky 586 metrů pod tlakem 80 MPa.


Závěrem


Požadavky betonářského průmyslu jsou motivací k neustálému vylepšování technologií a ke spolupráci různých profesí nejen v rámci stavebnictví, ale i napříč dalšími průmyslovými odvětvími, a to celosvětově. Znamená to, že je třeba neustále vyvíjet nové báze přísad tak, aby bylo možné udržet kvalitu betonu dle požadavků v nových podmínkách a čelit novým výzvám. Inovativní chemie do betonu umožnila zavedení náročných technologií, jako jsou samohutnicí a ultravysokohodnotné betony, výstavba 3D tiskem, masivní využití recyklátů a náhrad cementu a další. To všechno by ovšem nebylo možné bez zápalu lidí, kteří měli vizi, dokázali překonat počáteční nezdary a dovedli zavedení jednotlivých technologií do zdárného cíle. I v Česku se naštěstí můžeme pyšnit odborníky a vizionáři, kteří se dokážou prosadit i ve světovém měřítku a posouvají betonářský průmysl stále kupředu.


MBS CZ-SK
www.master-builders.solutions.com/cs-cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků