Vše

Tovární komíny: vertikály v urbanizované krajině


Text a foto Martin Vonka, 19.1.2024
58 vidělo         0 se líbí
Plíce továrny, totemy dělníků, čadící sloupy, stožáry práce. To všechno byly a jsou tovární komíny. Ačkoli by se daly tovární komíny vnímat jako utilitární, ryze funkční a špinavé stavby, v průběhu průmyslové revoluce se staly sebevědomými stavbami a technickými ikonami pokroku, které jako dominanta urbanizované krajiny poukazovaly na úroveň rozvoje daného místa.


Tovární komíny byly určeny k tomu, aby plnily dvě základní funkce – poskytovaly tah a odváděly zplodiny do výšky pro zajištění dobrého rozptylu. Komíny tak byly konstruovány na základě ryze funkčních požadavků, přičemž tyto fyzikální, statické, konstrukční a ekonomické zákonitosti jim daly typický tvar samostatně stojící kónické trubky. Při stavbě prvních komínů ze zdiva, případně z kamene, v době od 17. do počátku 19. století nehrálo estetické hledisko roli; komíny byly realizovány bez nadměrné ornamentálnosti a nezdobná, strohá konstrukce představovala jejich holou funkční podstatu. Není tak divu, že se na počátku průmyslové revoluce kvůli bezmezně kouřícím sloupům vžilo v Británii přirovnání „ošklivý jako komín“.Kotelna a komín – energetické srdce závodu (textilní továrna Feigl & Widrich v Chrastavě)


Posun k architektuře


Již od poloviny 19. století můžeme zaznamenat cílenou snahu stavět komíny v určité umělecké formě tak, aby se do detailu propracovaná vertikála stala kvalitní součástí urbanizované krajiny a vhodně reprezentovala a demonstrovala významný status továrníka. Je zřejmé, že řada továrníků chtěla komín, který bude spíše předmětem zájmu a obdivu než trnem v oku. Proti hlasům, že jsou komíny „vrcholně hnusné a vypadají jako prodloužené a zúžené krky podzemních příšer prostrčené půdou, aby mohly vydechnout svůj smrdutý a nepřirozený dech“, se jednoznačně muselo bojovat kvalitní architekturou.


Zprvu stavitelé a architekti tápali a logicky hledali inspiraci v minulosti u historických slohů. A tak byla v průběhu 19. století postavena řada komínů v podobě egyptských a antických sloupů, obelisků, minaretů a věží v různých architektonických stylech – především renesančním a gotickém. Některé věžovité komíny v Británii byly dokonce postaveny jako věrnPRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků