Vše

Průzkum budovy muzea v Hradci Králové


Obr. 1: Budova Muzea východních Čech v Hradci Králové je jedinou národní kulturní památkou ve městě. Foto Miroslav Beneš
Text Milan Hrabánek, 25.6.2025
Foto Miroslav Beneš, Milan Hrabánek
13 vidělo         0 se líbí




Příkladem velmi zdařilého použití cihly v architektuře na počátku 20. století je objekt Muzea východních Čech v Hradci Králové, dnes zapsaný na seznamu nemovitých kulturních památek. Budova byla postavena v letech 1909 až 1913 podle návrhu architekta Jana Kotěry a je situována na levém břehu Labe na Eliščině nábřeží v místě, kde předtím stávala pevnost. V roce 2016 provedli pracovníci Kloknerova ústavu ČVUT v Praze rozsáhlý diagnostický průzkum budovy, který byl mimo jiné zaměřen i na cihly a cihelné zdivo.



Článek vyšel v INTRU 23 – CIHLA.


Budova muzea (obr. 1) má pět podlaží, z toho jedno podzemní a čtyři nadzemní. Půdorys stavby je velmi členitý a sestává z centrální části ukončené dominantní kopulí a dvou křídel (jižního a severního) se světlíky. V průčelí budovy jsou dva symetricky umístěné rizality se sochami. Fasáda je zčásti omítaná a zčásti je tvořena lícovými cihlami. Svislé nosné konstrukce jsou zděné z plných cihel, lokálně doplněné konstrukcemi z prostého betonu. Cihly pro původní stavbu budovy dodal JUC. Josef Tomášek z Vysokého Mýta (obr. 2). Stropní konstrukce jsou zčásti klenbové (cihelné klenby nebo cihelné klenby do ocelových válcovaných I nosníků), zčásti železobetonové (trámové s jednosměrně i křížem vyztuženými deskami) či z ocelových válcovaných I nosníků, do nichž jsou uloženy železobetonové jednosměrně vyztužené desky. Konstrukce kopule je železobetonová.



Obr. 2: Lícová cihla použitá na stavbu budovy muzea. Foto Milan Hrabánek



Obr. 3: Lícové cihly fasády opatřené nátěrem v roce 1990. Patrná je degradace a odlupování tenkých povrchových vrstev cihel, a to před aplikací nátěru i po něm. Foto Milan Hrabánek


Zdivo – pevnost v tlaku


Ze statického hlediska je základním parametrem cihelného zdiva jeho pevnost v tlaku. Pro účely stanovení pevnosti zdiva nosných konstrukcí budovy byly provedeny nedestruktivní zkoušky pevnosti malty a cihel v tlaku, včetně zhodnocení vazby zdiva a vyplnění spár maltou, zhodnocení vlhkostního stavu a poškození zdiva trhlinami.


Na základě výsledků zkoušek a provedených zjištění bylo možno konstatovat:

  • Vazba zdiva, včetně vyplnění spár maltou, je až na výjimky na dobré úrovni.


  • Zdivo nevykazuje viditelná poškození staticky významnými trhlinami.


  • Zdivo 1. PP je v některých oblastech zasaženo vlhkostí.


  • Pro stanovení pevnosti zdiva v tlaku byly uvažovány průměrné hodnoty pevností malty fm a cihel fc v tlaku zjištěné zkouškami dle tab. 1.


  • Charakteristické a návrhové pevnosti zdiva v tlaku jsou uvedeny v tab. 2.







Lícové cihly


Velká část fasády budovy je provedena z lícových cihel (ostatní části jsou omítané). Tyto cihly byly v roce 1990 plošně opatřeny nátěrem (obr. 3). V malém množství byly na fasádě použity i cihly glazované (obr. 4). Lícové cihly byly použity i v některých interiérech a i zde byly opatřeny nátěrem. Pro materiálové zkou



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků