Vše

Škola hliněným centrem


Připravila Tereza Šváchová pro INTRO 19 – HLÍNA, 22.4.2025
Foto Deed Studio
51 vidělo         0 se líbí




Vzdělání jako klíč k emancipaci. Nová škola navržená studiem DAAZ Office stojí uprostřed pole na íránském venkově a radikálně přehodnocuje zažitý sociopolitický koncept.


Iniciátorem výstavby nové školy ve vesnici Seyyed Bār, nacházející se asi sto kilometrů severovýchodně od Čahbaháru, byla íránská nevládní organizace Iran-e Man, která společně s místní mládeží staví školy ve znevýhodněných oblastech země. Zadání předcházely měsíce architektonických a sociologických průzkumů, jež měly za úkol pomocí participační metody zjistit potřeby, nedostatky a potenciál vesnice a jejího obyvatelstva, následně je pojmenovat a určit priority.



Článek vyšel v INTRU 19 – HLÍNA.


Škola jako iniciační bod


Výsledkem průzkumu a současně zadáním se stala budova školy, která by měla sloužit všem vesničanům jako komunitní centrum, místo setkávání a učení a rovněž plnit roli dětského koutku, kina, fotbalového hřiště, knihovny i turistické ubytovny. Realizace s velmi omezeným rozpočtem mohla vzniknout díky velkorysým příspěvkům samotných vesničanů. Nedlouho po začátku výstavby se školní budova stala fyzickým i kulturním orientačním bodem, k čemuž pomohlo i zapojení obyvatel do stavebních prací.





Hlavní myšlenkou byla sice od počátku výstavba školy, vedlejším přínosem však bylo zlepšení hygieny ve vsi – díky novému septiku – či založení rukodělné dílny, v níž jsou do pracovního procesu zapojeny především místní ženy. Výrobky se následně prodávají prostřednictvím sociálních sítí, čímž se jednak umořují náklady na stavbu a jednak se financuje provoz centra.


Učit (se) spolu


Téměř na 480 metrech čtverečních se rozkládají čtyři třídy základní školy, které lze mezi sebou propojit. Dále je zde knihovna, multifunkční sál, jenž slouží jako konferenční místnost, dílna nebo zkušebna, a dvůr.


Kruhová forma je součástí konceptu „společného učení“ – demokratického principu



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků