Vše

Nové INTRO na téma sklo již brzy u vás


Pavilon Qaammat, Konstantin Arkitekter. Foto Julien Lanoo
Text Kristýna Brožová, 19.3.2025
Foto kolektiv autorů
41 vidělo         2 se líbí




Šestadvacáté vydání INTRA, na kterém jsme v posledních měsících intenzivně pracovali, jsme předevčírem odeslali do tiskárny. A to znamená jediné – pokud patříte mezi naše předplatitele, najdete ho během příštího týdne ve svých schránkách. V opačném případě máte jedinečnou možnost předplatit si toto vydání samostatně za zvýhodněnou cenu, a to až do neděle 23. března. A vězte, že to opět bude číslo pestré a inspirativní.


Sklo, jak ho znáte i neznáte


„Říká se, že sklo je nejkrásnější a zároveň nejkomplikovanější materiál,“ začíná své úvodní slovo v březnovém INTRU Petra Ajšmanová, ředitelka Sklářského muzea Nový Bor. Naučit se ovládnout žhavou hmotu vyžaduje podle ní spoustu času, píle a vytrvalosti a bez pokory a humoru to prý ani nejde. A mnohdy ani bez velké dávky odvahy, o čemž ví své Kateřina Handlová, která se 3. března stala designérkou roku 2024 v soutěži Czech Grand Design. „Když jsem prezentovala první návrhy svítidel s fetišistickými motivy, slyšela jsem, že jsou tematicky na hraně, že bych je raději neměla na závěrečnou práci dělat, protože to nemusí skončit dobře, a že se pohybuji na tenkém ledě,“ říká umělkyně.



Kateřina Handlová. Foto Michael Tomeš


Zásadní roli hraje sklo i v tvorbě Doriany a Massimiliana Fuksasových. „Sklo umožňuje zejména prolínání vnitřních prostor s exteriérem, vytváří vizuální kontinuitu a vztah s městskou krajinou, který se neustále mění v závislosti na světelných a povětrnostních podmínkách. Tento inovativní přístup k architektonickému navrhování zdůrazňuje, jak může být architektura v městském kontextu životně důležitým a dynamickým prvkem,“ říká italský architekt v rozhovoru pro INTRO, kde dále najdete například realizaci Mendelova skleníku v Brně, který vznikl podle návrhu architektů z kanceláře CHYBIK + KRISTOF, fasádu Pelantova schodiště Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kam architektka Tereza Šváchová navrhla geometrickou koláž ze skla s dichroickým efektem, grónský pavilon Qaammat od studia Konstantin Arkitekter inspirovaný tradiční inuitskou architekturou nebo duhovou fasádu kancelářské budovy v Tokiu od SAKO Architects. Připravili jsme pro vás také projekt Skleněné školy, vítězný návrh ateliéru Petr Hájek ARCHITEKTI na rekonstrukci historické budovy Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary.



Projekt Skleněné školy, Petr Hájek ARCHITEKTI


Rodinné domy, které vás nejvíce oslovily


Dalším časopisem, na nějž se po „skleněném“ vydání můžete těšit, je INTRO HOUSES, který vyjde letos v květnu – a to již potřetí. Najdete v něm rozhovor s Janem Kaslem o stavebním zákoně, rozhovor s plusminusarchitects, kteří se svým Dřevodomem na hranici lesa získali prestižní ocenění CE ZA AR 2024, a samozřejmě výběr nejlépe hodnocených rodinných domů z webu Introhouses.cz, jejž pro vás každý týden připravuje moje kolegyně Tereza Šváchová. Mezi realizacemi, které od vás tentokrát získaly nejvyšší počet hvězd, respektive procent, a objeví se v tištěném vydání, jsou například Dům 14a, Dům pod zemí nebo Dům Orford. Ty zbývající si zatím necháme pro sebe…



Dům MM, a2o2 arhitekti. Foto Ana Skobe



Dům pod zemí, WillemsenU. Foto Rob van Esch



Dům Orford, Thellend Fortin Architectes. Foto Charles Lanteigne




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků