Nové INTRO na téma sklo již brzy u vás

Foto kolektiv autorů
Šestadvacáté vydání INTRA, na kterém jsme v posledních měsících intenzivně pracovali, jsme předevčírem odeslali do tiskárny. A to znamená jediné – pokud patříte mezi naše předplatitele, najdete ho během příštího týdne ve svých schránkách. V opačném případě máte jedinečnou možnost předplatit si toto vydání samostatně za zvýhodněnou cenu, a to až do neděle 23. března. A vězte, že to opět bude číslo pestré a inspirativní.
Sklo, jak ho znáte i neznáte
„Říká se, že sklo je nejkrásnější a zároveň nejkomplikovanější materiál,“ začíná své úvodní slovo v březnovém INTRU Petra Ajšmanová, ředitelka Sklářského muzea Nový Bor. Naučit se ovládnout žhavou hmotu vyžaduje podle ní spoustu času, píle a vytrvalosti a bez pokory a humoru to prý ani nejde. A mnohdy ani bez velké dávky odvahy, o čemž ví své Kateřina Handlová, která se 3. března stala designérkou roku 2024 v soutěži Czech Grand Design. „Když jsem prezentovala první návrhy svítidel s fetišistickými motivy, slyšela jsem, že jsou tematicky na hraně, že bych je raději neměla na závěrečnou práci dělat, protože to nemusí skončit dobře, a že se pohybuji na tenkém ledě,“ říká umělkyně.
Zásadní roli hraje sklo i v tvorbě Doriany a Massimiliana Fuksasových. „Sklo umožňuje zejména prolínání vnitřních prostor s exteriérem, vytváří vizuální kontinuitu a vztah s městskou krajinou, který se neustále mění v závislosti na světelných a povětrnostních podmínkách. Tento inovativní přístup k architektonickému navrhování zdůrazňuje, jak může být architektura v městském kontextu životně důležitým a dynamickým prvkem,“ říká italský architekt v rozhovoru pro INTRO, kde dále najdete například realizaci Mendelova skleníku v Brně, který vznikl podle návrhu architektů z kanceláře CHYBIK + KRISTOF, fasádu Pelantova schodiště Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kam architektka Tereza Šváchová navrhla geometrickou koláž ze skla s dichroickým efektem, grónský pavilon Qaammat od studia Konstantin Arkitekter inspirovaný tradiční inuitskou architekturou nebo duhovou fasádu kancelářské budovy v Tokiu od SAKO Architects. Připravili jsme pro vás také projekt Skleněné školy, vítězný návrh ateliéru Petr Hájek ARCHITEKTI na rekonstrukci historické budovy Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary.
Rodinné domy, které vás nejvíce oslovily
Dalším časopisem, na nějž se po „skleněném“ vydání můžete těšit, je INTRO HOUSES, který vyjde letos v květnu – a to již potřetí. Najdete v něm rozhovor s Janem Kaslem o stavebním zákoně, rozhovor s plusminusarchitects, kteří se svým Dřevodomem na hranici lesa získali prestižní ocenění CE ZA AR 2024, a samozřejmě výběr nejlépe hodnocených rodinných domů z webu Introhouses.cz, jejž pro vás každý týden připravuje moje kolegyně Tereza Šváchová. Mezi realizacemi, které od vás tentokrát získaly nejvyšší počet hvězd, respektive procent, a objeví se v tištěném vydání, jsou například Dům 14a, Dům pod zemí nebo Dům Orford. Ty zbývající si zatím necháme pro sebe…

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků