Vše

Nové číslo INTRA o cihlových realizacích míří do vašich schránek


Připravila Kristýna Brožová, 26.3.2024
Foto kolektiv autorů
55 vidělo         3 se líbí




Třiadvacáté pravidelné vydání INTRA s podtitulem Cihla aktuálně rozesíláme na adresy našich předplatitelů, kteří si tak budou moci zpříjemnit Velikonoce inspirativním čtením. Co v INTRU 23 najdete?


Úvodní slovo k aktuálnímu číslu, které se zaměřuje na cihly, nenapsal nikdo jiný než Michal Cihlář. Ten se již více než 40 let věnuje technice barevného linorytu, kolážím a fotografování, a jak sám říká, k cihlám si během svého života vytvořil silnou citovou vazbu. „Jako grafik, umělec, bytostně tíhnu k multiplikaci, a tak je mi každý rastr nebo tapetový vzor milý,“ vysvětluje. Použití cihly je vlastně jakási hra – hra s barvou, dekorem –, jejímž výsledkem jsou rozmanité stavby, například The Arches, řada městských domů s charakteristickými oblouky, které vyrostly v Londýně na místě bývalé čerpací stanice a které navrhlo studio The DHaus Company.



The Arches, The DHaus Company. Foto AVR London


S barevností cihel experimentovala také architektka Lina Ghotmeh, jež se svým týmem vytvořila ateliéry módního domu Hermès ve francouzském městě Louviers. „Přála jsem si mít na výběr z fialových odstínů, které by budově umožnily reagovat na denní světlo a měnit barvu od spíše načervenalé za slunečného počasí až po fialovou za svítání a při západu slunce,“ upřesňuje.



Ateliéry Hermès, Lina Ghotmeh. Foto Takuji Shimmura


Zcela odlišný přístup k využití cihel demonstruje budova sloužící k umístění tepelného čerpadla, již navrhla kancelář Virkkunen & Co Architects. Jde o čistě průmyslovou architekturu jednoduchého kvádrovitého objemu, i přesto její výraz nepostrádá určitou poetiku. Důkazem toho, že z cihel nevznikají jen stavby trvalé, je dočasná instalace ve španělském Logroñu od studií Palma a HANGHAR, která je vizuálně tak podmanivá, že jsme se ji rozhodli zvěčnit na obálce. Vedle toho v tomto vydání najdete i dva české rodinné domy, jeden polský, čajový dům, obrannou věž, rozhovor s architekty z ateliéru ORA a mnoho dalšího. „Na Znojemsku je spousta domů z nepálených cihel, ale rychle mizí, protože se jejich vlastníci domnívají, že tenhle materiál nemá perspektivu. To je ale omyl,“ vysvětluje Jan Hora v rozhovoru, jejž připravil Petr Volf.



Typologie prostorů, Palma + HANGHAR. Foto Luis Díaz Díaz


Pomyslnou třešinkou na dortu je nová rubrika Mimo téma, což je – jak vysvětluje šéfredaktor Martin Verner ve svém editorialu – jakási „divoká karta“, která nám otevírá možnost zařadit aktuální zprávu, realizaci či informovat o něčem, co se nutně neváže k materiálovému tématu vydání, ale chcem e na to poukázat. Tentokrát jsme vybrali rekonstrukci Drechslerova paláce v Budapešti, kde vzniklo zcela unikátní skleněné zastřešení. Přesvědčit se můžete sami.



Budova pro tepelné čerpadlo, Virkkunen & Co Architects. Foto Tuomas Kivinen




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků