Kaleidoskop v Usteru

Foto Roger Frei
Roku 2017, poprvé od sedmdesátých let, zažil obchodní dům a hotel Illuster v centru švýcarského Usteru svoji renesanci. Architekti ze studia Baumschlager Eberle přeměnili původní brutalistní architekturu s pomocí sklovláknobetonových dílců v působivou dominantu města, jejíž kaleidoskopická fasáda vytváří rafinovanou hru světla a stínu.
Otázky pro architekta Stephana Marendinga
Illuster, navržený v roce 1973 Heinrichem Raschlem, má dvě prvenství: jde o největší stavbu v Usteru a zároveň o první vnitroměstské nákupní centrum ve Švýcarsku. Kdybyste měl tuto budovu charakterizovat, co by vás jako architekta napadlo jako první?
Je pravda, že v roce 1973 představoval Illuster skutečně zcela nový typ stavby. Z důvodu výstavby došlo ke sloučení několika pozemků a zrušení ulic a otevření moderního nákupního centra výrazně ovlivnilo další rozvoj městského prostoru z urbanistického hlediska. Všechny potřeby konzumní společnosti bylo možné uspokojit přímo v centru města a pod jednou střechou. Budova, jak jsme se s ní setkali my, byla nepřehledným vesmírem s dlouhou historií a podle toho také vypadala: co se týče ztvárnění, prostorového uspořádání i energetické náročnosti zkrátka zastarala.
Jakou největší architektonickou výzvu vám projekt rekonstrukce přinesl?
Abychom dosáhli dobré a přehledné organizace, kladli jsme si za cíl dát nákupnímu centru jasně definovaný střed. Úplně jsme změnili uspořádání přízemí. Přeskupili jsme také vnitřní vertikální propojení, tedy výtah a eskalátory. Chtěli jsme, aby do centra proudilo přirozené světlo a aby bylo – v zájmu lepší orientace v prostoru samotného centra – vidět do horních pater i ven. Z technického hlediska bylo velkou výzvou vyřešit zvýšení odolnosti vůči zemětřesení a splnit aktuální požární normy.
Říká se, že šaty dělají člověka a dům zase fasáda. Ta je v případě Illusteru skutečně působivá. Co vás inspirovalo?
Pro vytvoření velkého, rozmanitého a zároveň moderního prostoru jsme se nechali inspirovat nejenom místem, ale i klasickými městskými nákupními centry. Připadalo nám důležité, aby budova po tak zásadní rekonstrukci získala nový, svěží vzhled, ne ve smyslu nových „šatů“, ale spíše ve smyslu vyšší estetické úrovně. Stará budova měla plášť z betonových prvků. Chtěli jsme zachovat organický vzhled, proto jsme navrhli fasádu založenou na strohém rastru čtvercových dlaždic. To všechno relativizuje rozměr celé budovy, zatímco použité geometrické prvky vytvářejí v průběhu dne různorodou hru stínů.
Proč jste při tvorbě fasády zvolil sklovláknobeton? Zvažoval jste použití nějakého jiného materiálu?
Sklovláknobeton je materiál, který skvěle vyhovuje zmiňovaným konstrukčním nárokům. Umožňuje vyhrát si s geometrií, barvou a povrchy a také vytvořit velmi tenké a lehké elementy. To je vzhledem k použité nosné konstrukci velmi důležité, protože ta může nést pouze dodatečné zatížení. A vedle toho je řemeslné zpracování sklovláknobetonu velmi fascinující a dodává fasádě na unikátnosti.
Co si myslíte o provedení GRC fasády? Podařilo se vám uskutečnit svou vizi?
Za nás architekty mohu říct, že jsme s bílou sklovláknobetonovou fasádou naprosto spokojeni.
Illuster – nákupní centrum
Místo: Uster, Švýcarsko
Autor: Baumschlager Eberle Architekten
Investor: SISKA Heuberger Holding AG
Užitková plocha: 9 804 m2
Zastavěná plocha: 6 906 m2
Realizace: 2017
Dodavatel fasádních dílců: DAKO-GRC
Dodávaná plocha GRC kazet: 2 800 m2
DAKO-GRC
www.dakogrc.cz

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků