Vše

Cihlový dům – bydlení budoucnosti


Jiří Hejhálek, Kristýna Brožová, 1.2.2020
Foto archiv firmy
656 vidělo         0 se líbí




Cihla je tradičním a zároveň stále žádanějším stavebním materiálem. Nabízí totiž rychlou, jednoduchou a přesnou výstavbu, kterou lze realizovat i svépomocí. Cihla v dnešní podobě prodělala všestranný vývoj a skvěle reaguje na zpřísňující se ekologické i energetické požadavky. Mimo jiné umožňuje výstavbu rodinných a bytových domů i bez dodatečného zateplení.


Při výběru stavebního materiálu často rozhoduje cena. Ta by ale neměla upozadit další důležitá kritéria, zejména nízkou, až nulovou energetickou spotřebu při provozu domu nebo hodnotu tichého bydlení bez rušivých zvuků zvenčí. Cihla jako stavební materiál se k vyjmenovaným službám dobře hodí, neboť do ní její dlouhá historie vložila výjimečnou funkcionalitu. Zmiňme tyto hodnoty:


Tepelná ochrana: Dnešní špičkové tepelněizolační cihelné bloky pro obvodové zdění jsou již dnes odpovědí na požadavky, podle kterých budou muset být od roku 2020 všechny novostavby budovami s téměř nulovou spotřebou energie (na základě implementace evropské směrnice EPBD II do naší legislativy). Jinými slovy, tepelněizolační vlastnosti těchto cihel jsou na takové úrovni, že při jejich správném použití dům uvedené požadavky splní.


Zvuková izolace: Jinou důležitou hodnotou je tiché a klidné bydlení. Moderní cihelné zdivo, charakteristické hustě členitou strukturou akusticky různých prostředí (cihelný střep – lepidlo – tepelná izolace – omítka – vzduch), pohlcuje energii zvukových vln, mění ji v teplo a potlačuje či vylučuje vznik rezonancí. Výsledkem je výrazný útlum při prostupu zvuku v obvodových i vnitřních stěnách; zvuk proniká z okolí do místnosti hlavně okny, dveřmi a jejich netěsnostmi. Snadná výstavba: Zdění a vůbec práce s uvedenými moderními cihelnými bloky je snadná a rychlá. To se týká i realizace rozvodů elektřiny, vody, kanalizace, plynu, datové domovní sítě atd.


Další přednosti: Moderní cihly pro obvodové i vnitřní zdění se vyznačují velmi dlouhou životností, dokonalou vzduchotěsností a otevřeností pro difuzi vodní páry: tato vlastnost je velmi důležitá, neboť umožňuje účinné vysoušení zdiva nejen po jeho výstavbě (kdy používáme mokrou maltu), ale i tehdy, kdy se z jakýchkoli důvodů objeví ve zdivu dočasná vlhkost. To se občas stává při extrémní vnitřní vlhkosti (např. v prádelně) a současně extrémně nízké venkovní teplotě hluboko pod bodem mrazu. Po venkovním oteplení se tato vlhkost rychle odpaří ven.



Teplotní stabilizace cihel s integrovanou izolací


Cihlový dům postavený z tepelněizolačních cihelných bloků s integrovanou izolací (minerální vlna nebo izolační pěna) je stavba se špičkovými tepelněizolačními vlastnostmi a od cihlových domů z konce minulého století se podstatně liší. I bez použití jakékoli další dodatečné izolace vykazuje tento dům (při správném provedení) stejné a často i lepší tepelněizolační vlastnosti než dům podle směrnice EPBD II nebo dům pasivní.


Důležitou hodnotou cihlových domů je také jejich vysoká schopnost stabilizovat vnitřní teplotu. Nové zateplovací předpisy, například právě směrnice EPBD II, však ponechávají vnitřní teplotní stabilitu/nestabilitu na náhodě, což by majitel a především uživatel domu neměli. Speciálně realizace vnitřního zateplení vyžaduje pohotovou, nejlépe PID regulaci k udržení stabilní teploty.


Na následujícím příkladu v tabulce ukážeme, že obvodové zdivo z cihel s integrovanou tepelnou izolací (vybrali jsme „vatovku“ z produkce Wienerbergeru tloušťky 500 mm) izoluje a stabilizuje vnitřní teplotu lépe než obvodové zdivo z běžných plných cihel tl. 300 mm, opatřené venkovní tepelnou izolací tl. 200 mm.



Tabulka: Součinitel prostupu tepla U [W/(m2K)] obvodových stěn a jim odpovídající relaxační doby τ [hod], které vyjadřují míru chladnutí vnitřního povrchu obvodových stěn po vypnutí otopné soustavy. Uvažujeme vnitřní teplotu 20 °C a venkovní –15 °C.


Vnitřní povrchová teplota θI obvodové stěny klesá v čase τ po vypnutí vytápění podle rovnice θI = –15 + 35 exp(–τ/τ0). V tabulce je velmi nápadná malá relaxační doba τ0 = 14,6 h vnitřně zateplené obvodové zdi z plných cihel, a to ve srovnání se stejnou zdí zateplenou zvenku (τ0 = 298 h) a ještě více ve srovnání s obvodovou stěnou z cihel POROTHERM 50 T Profi DRYFIX (τ0 = 320 h). V létě je tento efekt podobný: prohřívání interiéru od fasády prohřáté vzduchem – a hlavně sluncem (až nad 70 °C!) – je nejpomalejší u stěny z cihel POROTHERM 50 T Profi DRYFIX. Závěr je zřejmý: tři uvedené typy obvodových stěn dobře izolují teplo. Vnitřně zateplená zeď z plných cihel je ale na interiérové straně teplotně nestabilní a k tomu realizačně zdlouhavá a pracná. Opakem je „vatovka“ POROTHERM 50 T Profi DRYFIX, která nabízí teplotně nejstabilnější vnitřní prostředí a nejrychlejší a nejsnazší výstavbu.


Cihly sice dokážou stabilizovat celodenní vnitřní teplotu, avšak aby během léta nedocházelo k přehřívání interiéru, je nutné myslet i na tvar domu, správnou orientaci oken vůči světovým stranám, vhodnou stínicí techniku a další protisluneční opatření jako barevné řešení fasád a střechy a dostatek zeleně v okolí stavby.



Koncept e4


Dalo by se říci, že moderní cihlové stavby, které jsou postaveny v souladu s principy e4, jsou ekonomicky výhodné (mají vysokou životnost a minimální náklady na údržbu a provoz), energeticky efektivní (mají vynikající tepelněizolační parametry), ekologické (keramické stavební materiály jsou přírodního původu a ekologická stopa plynoucí z výroby a užití cihel je zanedbatelná) a estetické. Více informací o konceptu e4 domů se čtenář může dozvědět na každoročně pořádaném Wienerberger fóru, jehož devátý ročník proběhne ve dnech 9. 1. až 4. 2. 2020. Na této odborné konferenci zazní též přednášky o legislativních změnách a digitalizaci ve stavebnictví, technologii BIM, statice, přehřívání podkroví a mnohém dalším.



Wienerberger, s. r. o.
Plachého 388/28, 370 01 České Budějovice 1
www.wienerberger.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků