Vše

Atypické projekty potřebují YQ


Moderní horský dům z pórobetonových tvárnic Lambda YQ
Kolektiv autorů, 13.2.2020
Foto archiv firmy
270 vidělo         2 se líbí
Představy o rodinných domech jsou stejně rozmanité jako povahy jejich majitelů. Uvažujete-li o stavbě, která bude vyhovovat nejvyšším současným nárokům na materiál a zároveň vám umožní nestandardní tvarové řešení, seznamte se s Ytongem.


Systém stavebních komponentů této značky je moderním stavebním materiálem, který odpovídá všem zásadním současným požadavkům. Stavění s ním je ekonomické – jak po stránce rychlosti výstavby, tak i po stránce energeticky úsporného provozu. Portfolio nyní zahrnuje veškeré díly a systémové doplňky. Tepelněizolační tvárnice umožňují jednovrstvé zdění bez zateplování, střecha od téhož výrobce zabrání letnímu přehřívání, masivní stropy a schodiště vynikají vysokou stabilitou a pomohou zkrátit čas výstavby. Zkrátka z tohoto systému postavíte hrubou stavbu a také vyřešíte celou stěnu včetně povrchových úprav. Stavební práce jsou rychlé a snadné, nepotřebujete tedy řadu realizačních firem. Po provozní stránce oceníte, že materiál je nehořlavý a především zdravotně nezávadný. Díky porézní struktuře vytvoří zdravé vnitřní klima a hospodaří s vlhkostí tak, že ji udržuje na optimální úrovni.


Bezkonkurenční vlastností Ytongu je navíc jeho snadná opracovatelnost. A právě tu oceníte především u projektů atypických tvarů. Materiál se opracovává řezáním – nepotřebujete celou řadu speciálních dílů a komponentů. Ušetříte za materiál, protože se spotřebuje téměř všechen. S tím souvisí i další úspora za dopravu na stavbu a odvoz stavebního odpadu. To samozřejmě představuje ekologický benefit – bezodpadovost je významná pro životní prostředí. Navíc ani u těchto náročnějších projektů není potřeba specializovaná firma, s mnohými atypicky řešenými domy si poradili i stavebníci svépomocí.Tvárnice Ytong jsou optimálním stavebním systémem pro atypické půdorysy.


Nepravidelný půdorys – tvůrčí nápad náročný na materiál


Příkladem může být atypicky řešený rodinný dům na půdorysu ve tvaru Y, který byl původně projektován z pálených tvárnic. Z důvodu úspory materiálu a snadnější proveditelnosti byl nakonec realizován z Ytongu. „Před stavbou jsme se s majitelem dohodli na tom, že stavba bude homogenní a nebudeme kombinovat různé stavební materiály. Proto jsme využili všechny možnosti, které Ytong nabízí. Je to optimální materiál pro rodinné domy. Jeho předností je rychlost, jednoduchost a minimum odpadu,“ říká ke stavbě zástupce realizační firmy.Dřevo má své limity


Dalším příkladem je dům postavený uprostřed slovenských hor na nepravidelném a svažitém pozemku. Původní představa vzhledem k charakteru horského prostředí zpočátku stavebníky vedla k dřevostavbě, ale po výběrovém řízení na dodavatele stavby přešli ke zděné technologii z Ytongu. „Dodavatelé dřevostaveb si nevěděli rady s atypickým tvarem stavby a složitými konstrukčními detaily, které představovaly problém i pro firmy pracující s keramickými tvárnicemi. Nakonec jako nejvýhodnější a cenově nejpřijatelnější vyšly pórobetonové tvárnice Lambda YQ, protože mají výborné technické vlastnosti a zároveň se snadno opracovávají,“ vysvětluje majitel objektu. „Nastudoval jsem materiál z hlediska zdravotní nezávadnosti i jeho tepelněizolační vlastnosti a dospěl jsem k názoru, že pórobeton ve všem vyhovuje – má nadstandardní tepelněizolační schopnosti a neobsahuje žádné zdraví škodlivé substance.“


Xella CZ, s. r. o.
Vodní 550, 664 62 Hrušovany u Brna
www.ytong.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků