Vše

Za oponou osobní zkušenosti: Jak dál s normalizační architekturou?


Náměstí. Děčín; foto Lubomír Štěpán, začátek 80. let
Text Petr Vorlík, 1.3.2024
Foto kolektiv autorů
57 vidělo         0 se líbí




Nahlížení na dobovou architekturu prizmatem ideologie může přinést stejně neblahé výsledky jako stavění v duchu jiné ideologie, jakkoli dnes překonané. Mezi černou a bílou leží mnoho odstínů šedi.


Text o našem vztahu k normalizační architektuře a zacházení s ní nelze začít jinak než osobní vzpomínkou. Pocházím z Děčína, 70. a 80. léta mám proto spojena se všudypřítomnou šedí, smogem a zašlou slávou poetického města v krásné krajině. A také s frontami, prvomájovými průvody, tupým školním memorováním, dotěrným dohledem, významným mlčením, s jednou stále dokola opakovanou „pravdou“ nebo s nepříjemnými pocity tváří v tvář těm, kdo „si to uměli zařídit“. V rovině architektury rovněž s demolicemi v centru historického města a panelovými domy. Nebo s nesmyslným novým podchodem na náměstí, který měl odvádět pěší do tmavého podzemí, aby auta mohla volně proudit přes hlavní městský prostor (ve výsledku ale všichni podchod ignorovali a kličkovali po povrchu mezi rušným provozem, což je v mých vzpomínkách vlastně dokonalý obraz rozkladu pozdní normalizace). U přijímacího řízení na Fakultu architektury ČVUT v Praze v roce 1992 jsem na dotaz, proč jsem si vybral právě tento obor, příznačně odpověděl, že chci bojovat se všemi nešvary, které socialismus do našich měst přinesl. U komise můj postoj zřetelně padl na úrodnou půdu (a přiznejme si, dnes by to nebylo jiné).


Příchod do myšlenkově otevřenější Prahy, cestování a pronikání do tajů moderní architektury ale zvolna nahlodávaly mladicky černobílé vidění světa. A když jsem se začal na konci 90. let intenzivněji zaobírat historií naší poválečné architektury, musel jsem se také vyrovnat s otázkou, zda moje osobní zkušenost zrcadlí plnou realitu. (Jistěže ne. Ale člověk si to musí dnes a denně sám připomínat.) A od té doby vyvstává jedna otázka za druhou. Předně – co se dělo za hranicí mého zorného pole? Jaká byla zkušenost ostatních? Odehrávalo se mimo Děčín a jemu podobná města něco diametrálně jiného? Zní to banálně. Ale i dnes, po třiceti letech, je stále předrevoluční éra většinou veřejnosti, včetně té odborné, vnímána prizmatem úzké osobní zkušenosti. A čelíme tak vlastně jednomu z největších úskalí rychle se měnící doby – jak se vyrovnat s blízkou (a přitom zdánlivě zcela odlišnou) minulostí a nakolik zúžený pohled dosud ovlivňuje a omezuje naše uvažování?


Zkusme si položit několik dalších otázek. Byla architektura normalizace skutečně tak fádní a unifikovaná, jak často slýcháme a jak si ji mnohdy neseme v osobních vzpomínkách? (V sérii textů o 80. letech v INTRU 12–16 jsem se snažil odhalit i jiné výseky dobového dění.) Opravdu v té době všichni architekti rezignovali na kvalitu a neusilovali, navzdory limitům socia



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků