Vše

Turniket jako socha


Turnikety COMINFO EasyGate IM s kamenným obkladem v Centru EY v australském Sydney, studio Francis-Jones Morehen Thorp
Kristýna Brožová, 15.4.2021
Foto archiv firmy
236 vidělo         0 se líbí




Zakomponovat moderní technologie do současné stavby tak, aby daný prostor zůstal stylově jednotný, nemusí být snadný úkol. Začlenit však tyto technické prvky do historického interiéru nebo je přizpůsobit specifickému tvarosloví dané budovy je pro architekty skutečná výzva. Ne každý výrobce techniky však chce či dokáže vyjít kreativním představám vstříc…


Centrum EY v australském Sydney, za jehož návrhem stojí studio Francis-Jones Morehen Thorp, je pozoruhodnou výškovou stavbou, která přitahuje pozornost „zlatou“ fasádou i skulpturální formou a dramaticky mění panorama města. Před výstavbou bylo v rámci archeologického výzkumu odhaleno značné množství artefaktů z koloniální a viktoriánské éry, autoři projektu se tedy rozhodli propsat historické dědictví Sydney do samotného návrhu. Recepci i veřejný prostor před budovou zdobí velkoformátové umělecké dílo Judy Watson, vytesané do pískovce, podlahy i obložení recepce jsou rovněž z kamene. Architekti proto usilovali o to, aby i vstupní turnikety měly kamenný obklad, a obrátili se na českého výrobce COMINFO, neboť právě tato firma dokáže jako jedna z mála vyhovět i těm nejspecifičtějším požadavkům a úspěšně je realizovat. „Nejprve jsme vyrobili dřevěné šablony, podle kterých byl následně zhotoven kamenný obklad. Nikdo nám však dopředu nedokázal říct, jakou budou mít jednotlivé panely hmotnost, proto bylo poměrně obtížné navrhnout vnitřní nosnou konstrukci samotného kabinetu,“ prozrazuje Ing. Tomáš Gergela, konstruktér společnosti. Kámen byl do Austrálie přivezen až z Itálie – odkud pochází právě ten, kterým byly obloženy recepční pulty – a teprve na místě byl opracován a osazen. Architekti měli zároveň požadavek na provedení horních částí turniketů EasyGate IM, které měly být složeny z více užších pásů kamene, aby i tvarově korespondovaly s obložením pultů. Dohromady tak recepce i turnikety tvoří jednotný výtvarný prvek celého prostoru připomínající kamenné sousoší.


Dokonalá souhra s prostorem


COMINFO si také jako jediná ze všech oslovených firem dokázala poradit s návrhem turniketů pro moskevskou administrativní budovu Dominion Office Building od proslulého architektonického ateliéru Zaha Hadid. Jednotlivá patra objektu, navrženého ve stylu novofuturismu, představují vertikálně poskládané desky, propojené řadou schodišť. I vzhledem k tomu, že celý prostor ovládají jen dvě barvy – černá a bílá –, vypadá vnitřek objektu velmi plasticky. „Klasické nerezové turnikety by v tomto kontextu působily nepatřičně, proto bylo potřeba navrhnout něco jednoduchého a zároveň nápaditého, co by splynulo s okolím a podtrhlo specifický výraz daného prostoru,“ vysvětluje Ing. Tomáš Gergela. Architekti tak přišli s požadavkem na zešikmení turniketů, které poté umístili na černé linie na podlaze. Díky tomu, že linie i turnikety mají nejen stejnou barvu, ale i šířku, při pohledu shora splývají v jeden celek. „Než jsme se dopracovali k ideálnímu výsledku, prošlo nám pod rukama pět šest verzí turniketu. Architekti měli zcela konkrétní představy o jeho designu i nejmenších detailech, jakým je například směr broušení kartačovaného nerezu. My jsme museli přijít na to, jak tyto představy technicky realizovat,“ doplňuje Ing. Tomáš Gergela a dodává, že turnikety pro tento projekt byly provedeny v čistě černém nelakovaném nerezu (Rimex) a byly opatřeny unikátním magnetickým motorem, který firma vyvinula ve vlastním vývojovém centru. Stejný motor využívají ke svému provozu i turnikety u zmiňovaného projektu v Sydney.



Černé turnikety COMINFO v nelakovaném nerezu (Rimex) v moskevské Dominion Office Building od ateliéru Zaha Hadid


Turnikety COMINFO tak vedle ryze estetických požadavků splňují i nároky na funkčnost. Firma nabízí kompletní řešení pro kontrolovaný vstup osob a specializuje se i na implementaci vlastního docházkového, přístupového, návštěvního, stravovacího nebo vstupenkového systému. V portfoliu společnosti najdete také terminály, čtečky bezkontaktních karet, bezkontaktní šatní zámky či lapače karet. Turnikety této značky dokážou splynout s jakýmkoli interiérem a jsou ozdobou například i vestibulu Národního divadla v Praze. Denně jimi projdou tisíce lidí ve více než 75 zemích světa.


COMINFO
www.cominfo.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků