Vše

Prostorová akustika aneb Když má budova dobrý zvuk


V jídelní hale luxusního Llaut Palace hotelu na Mallorce se architekti nechali inspirovat uměním origami. Na strop použili materiál, který umožnil vytvořit pyramidové prvky a zároveň perfektně pohlcuje hluk: Rockfon® Mono® Acoustic.
Rockfon, redakčně upraveno, 27.8.2021
Foto archiv firmy
255 vidělo         0 se líbí




Na utváření zdravého prostředí uvnitř budov má vliv řada faktorů. Vedle kvality vzduchu, tepelných podmínek, dostatku denního světla nebo využití rostlin a přírodních materiálů je to například také to, zda je interiér navržen s ohledem na ergonomii a akustiku. Právě zvuky a hluk významně působí na naše zdraví i psychickou pohodu.


Žijeme v době, kdy se v důsledku rostoucí hustoty zalidnění měst zvyšuje i hlukové znečištění. To lze však regulovat pomocí nejrůznějších akustických řešení, která je dobré zohlednit už v projektové fázi. Díky nim může architekt či projektant omezit hladinu hluku uvnitř budovy, zlepšit její akustiku a vytvořit tak zdravé a příjemné prostředí.


Hluk – globální hrozba číslo dvě


Průzkum mezi občany Evropské unie ukázal, že 80 procent respondentů (asi 400 milionů osob) je přesvědčeno, že hluk značným způsobem ovlivňuje naše zdraví (WHO, 2018). Přitom není ničím výjimečným, že při pobytu ve větším městě jsme pravidelně vystavováni zvukům přesahujícím 80 dB (ve světových metropolích dosahují průměrné hodnoty i více než 100 dB). Hlukové znečištění – provoz, veřejná doprava, strojní a elektronická zařízení, hlasitá hudba i hluk na pracovišti – může vést ke stresu, úzkosti, či dokonce k poškození sluchu, nemluvě o jeho vlivu na naše sociální chování a emoce. Světová zdravotnická organizace označila hlukové znečištění za globální hrozbu číslo dvě, první místo zaujímá znečištění vzduchu.





Akusticky komfortní interiér


Ačkoli na nás hluk působí, při návrhu interiéru se stále daleko více přemýšlí o tom, jak bude daný prostor vypadat, a akustice je často věnována jen malá pozornost. Avšak místnost, která je akusticky správně navržena, představuje ideální prostředí pro efektivní práci i pro samotný pobyt v ní. Zjednodušeně lze říct, že vyřčená slova jsou dobře slyšitelná, srozumitelná a do daného prostoru neproniká hluk zvenčí ani ze sousedních místností. To se pochopitelně netýká jen kanceláří, kde rušivé zvuky zaměstnance rozptylují, mnohdy až stresují. Například ve školách dobrá akustika podporuje maximální soustředění studentů a snižuje namáhání hlasu přednášejícího. V nemocnicích jsou zase ticho a klid důležitým předpokladem pro rychlejší zotavování pacientů. Jiné nároky na akustiku mají pak třeba stanice metra, muzeum nebo koncertní sál.





Inteligentní stropní řešení s ohledem na design


Společnost Rockfon si je rostoucích akustických nároků vědoma, a proto přináší sofistikovaná akustická řešení, díky kterým mohou nejen architekti docílit takového prostředí, kde se budou lidé cítit dobře, budou se moci lépe soustředit na práci či nerušeně odpočívat. Firma nabízí nejrůznější zvukové izolace a systémy pohlcování zvuku, například stropní desky či stěnové absorbéry. Tyto produkty jsou vyrobeny z kamenné vlny, která dokáže až stoprocentně pohlcovat zvuk, a proto v interiérech, kde byly použity těžké povrchové materiály jako sklo či ocel, je často ideálním akustickým řešením.


Volbou zvukotěsných stropů je možné nejen významně omezit hladinu zvuku, ale vytvořit tak i jedinečný prostor s ohledem na jeho design. Důkazem toho je řada realizací, na nichž se odborný tým společnosti Rockfon ve spolupráci s architekty podílel. Za zmínku stojí například vlaková stanice Stockholm City Station, kde byly na ploše 200 metrů čtverečních použity flexibilní panely zřasené do vln, či komplex Littleport Academy ve Spojeném království, kde byly v hojné míře aplikovány stropní systémy, prostorové pohlcovače hluku i stěnové panely, jež navíc vynikají protipožární bezpečností třídy A1, dlouhou životností a šetrností vůči životnímu prostředí.


ROCKFON
www.rockfon.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků