Vše

Unikátní monolitická kašna z mrákotínské žuly


Kašna v Chrudimi
Hana Charvátová, 29.4.2021
Foto archiv firmy
720 vidělo         2 se líbí




Popperovo náměstí v Chrudimi zdobí od roku 2020 netradiční kašna, vyrobená z jediného kusu proslulé mrákotínské žuly. Autorem návrhu je architekt Jiří Poláček z pražského Atelieru K2. Výroby se zhostila kamenická dílna Granit Zedníček z Vysočiny, která dokonce vyvinula vlastní technologii opracování kamene, aby dosáhla požadované přesnosti výroby.


Najít výrobce kašny nebylo snadné. Jiří Poláček měl hned dvě podmínky: kašna musí být vyrobena z jednoho kusu žuly a musí jít o žulu nažloutlé barvy. Oba tyto požadavky byla jako jedna z mála kamenických dílen v České republice schopna splnit tradiční česká rodinná firma Granit Zedníček, kterou v současnosti vede už čtvrtá generace kameníků.




Okolí Národního muzea v Praze


Společnost disponuje vlastními kamenolomy – v Mrákotíně, kde těží žulu, a v Kamenné, kde těží durbachit –, pěti výrobními halami a množstvím moderních technologií pro manipulaci s kamenem a jeho zpracování.


Jednu takovou technologii si Zedníčkovi pořídili právě kvůli této zakázce. „Pro opracovávání kulatého tvaru chrudimské kašny jsme potřebovali něco speciálního – a tak jsme si opatřili otočný stůl o nosnosti sto tun a radiální vrtačku, kterou jsme vyfrézovali výsledný tvar pomocí diamantové frézy,“ vysvětluje majitel lomů a dílny Zbyněk Zedníček. Vznikl tak válec o průměru tři metry a výšce 92 centimetrů s lavorovitým tvarem uvnitř.



Grasalkovičův palác v Bratislavě


Na dně tohoto „lavoru“, odkud tryská voda, najdeme nápis v češtině a latině, příznačný pro Chrudim. Součástí zakázky byla také kamenná dlažba a „stromníky“ – masivní žulové obrubníky pro vzrostlé stromy, umístěné v okolí kašny.


Výrobky z kamenické dílny rodiny Zedníčkových můžeme vidět na mnoha místech po celé České republice i v zahraničí. Najdeme je okolo Národního muzea v Praze, u Ústavního soudu v Brně, na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově, v parku Gustava Mahlera v Jihlavě, na Bratislavském hradě, u Grasalkovičova paláce v Bratislavě, na náměstí Place de la Gare ve švýcarském Delémontu i jinde. Další zajímavé realizace právě vznikají – touto dobou Zedníčkovi pracují například na zakázce pro kladrubský klášter, kde se snaží vyjít vstříc požadavkům památkové péče a klášterní dlažbu a schody maximálně přizpůsobit původnímu vzhledu.



Dlažba Popperova náměstí


Společnost Granit Zedníček tak dělá čest nejen svému jménu, ale rovněž se podílí na zkvalitňování veřejného prostoru.


GRANIT ZEDNÍČEK
www.zednicek.com






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků