Vše

Rozhovor s architekty z Atelieru Alter


Architekti Xiaojun Bu a Yingfan Zhang
Připravil Martin Verner pro INTRO 04 – KÁMEN, 16.2.2024
Foto Atelier Alter
44 vidělo         0 se líbí




Čínský Atelier Alter byl založen v roce 2009 jako jeden z prvních představitelů interdisciplinární tvorby. Má kancelář v New Yorku a Pekingu. Od svého vzniku se intenzivně zaměřuje především na veřejné a kulturní stavby, projekty odvozuje od velmi přísné analýzy stavební parcely. Tento přístup mu vynesl řadu ocenění.


Zaznamenáváte v dnešní architektuře nějaký typický výraz, styl nebo tendenci?
Tohle moc nesledujeme. Osobně nevěříme na takové věci, jako je styl, k ničemu takovému svoji práci nesměřujeme, ani ji neasociujeme s žádným konkrétním architektonickým stylem. Vlastně dokonce považujeme styl a tendenci v soudobé architektuře za negativně vnímané termíny. Upřednostňujeme svébytnou tvorbu a obvykle se moc nestaráme, co je právě populární, trendové a takzvaně in.


Jak moc je téma architektury pro čínskou společnost důležité? Existuje v Číně veřejná debata o architektuře?
Ano, samozřejmě, že v Číně taková debata existuje. Podle našeho názoru ale není současná čínská architektura plně rozvinutá. Tradiční čínská architektura je bohatá jak myšlenkově, tak tematicky a zároveň je velice specifická. Pokud můžeme mluvit za současné čínské autory, stále pracujeme na vylepšení a rozvoji architektonického jazyka založeného na čínské syntaxi tak, aby precizněji a celostněji – lze-li použít termín holističtěji – odrážel čínskou kulturu i v této abstraktní rovině.


Čím se během navrhovaní zabýváte jako prvním, co je pro vás prvotní inspirací?
Velká část inspirace bývá odvozena od pozorování. Například od průběhu dobývání a zpracování kamene, který začíná v okamžiku, kdy vrtáky vniknou do krajiny a začnou odlamovat obrovské objemy přírodního kamene. Bližší zkoumání celého procesu nám pak dál



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků