Vše

Trendy v oblasti přírodního kamene


Text Kristýna Brožová, 23.8.2024
Foto archiv firmy
62 vidělo         5 se líbí




Leštění, pískování, tryskání, opalování… To jsou jen některé z běžných povrchových úprav přírodního kamene, jež ovlivňují nejen jeho finální vzhled. Jejich pomocí lze také docílit požadovaných vlastností, jako je například snazší omyvatelnost či protiskluznost. Existuje však i řada speciálních úprav, které má v nabídce jeden z předních českých dodavatelů přírodního kamene, společnost DEKSTONE přírodní kámen. Jaké povrchové úpravy to jsou a jaké jsou aktuálně nejoblíbenější?


Jednou z nejzákladnějších technik používaných pro konečnou úpravu kamenného povrchu je bezesporu leštění. „Přestože lesklé kamenné povrchy jsou nadčasovou stálicí, na popularitě si v poslední době získává vzhled matný. Toho lze docílit například broušením, opalováním, pískováním nebo tryskáním, v závislosti na tom, zda chceme, aby byl výsledný povrch jemnější, či hrubší,“ vysvětluje Dušan Hlaváček, jednatel společnosti DEKSTONE. Drsného matného povrchu je možné dosáhnout pemrlováním, jehož smyslem je vytvořit protiskluzný povrch s přirozeným vzhledem. Jednotlivé úpravy lze také kombinovat – například kartáčováním a opalováním vzniká velmi oblíbený rustikální hladký matný povrch, takzvané Antico.





Inovativní povrchy


Současný trend přírodního vzhledu stavebních materiálů v interiérovém designu a architektuře a moderní technologické postupy přinášejí i nové, nezaměnitelné povrchy, které zdůrazňují původ materiálu a jeho spojení s přírodou. Zároveň dokazují, jak lze přírodní kámen s tisíciletou historií přetvářet, a přizpůsobovat se tak nejnovějším specifickým potřebám. Povrchy jako Juta, Wood nebo Tranche jsou hladké s drážkami a vrypy v různých směrech. Pokud zákazník požaduje povrch velmi rustikální, hrubý a hrbolatý, lze zvolit Cortex, Rockfinish či Crust. „Z vlastní zkušenosti víme, že každému kameni sluší jiná povrchová úprava. Pro kameny s výrazným žilkováním je vhodná třeba technika Ipogeo, která má opravdu velmi zajímavý plastický povrch. U všech těchto zmíněných speciálních povrchů rozhodně platí, že je potřeba vidět je na vlastní oči, protože jsou vskutku unikátní,“ doplňuje jednatel společnosti.


Přehlídka materiálů v Praze i Brně


V showroomech firmy DEKSTONE v Brně a nově také v Šestajovicích u Prahy jsou k vidění stovky druhů přírodního kamene ve formě velkoformátových desek v různých povrchových úpravách. Zájemci zde najdou přehlídku exotických i tradičních materiálů pocházejících ze všech koutů světa – od brazilské břidlice a kvarcitů přes indické pískovce, čínské žuly až po italské mramory. K dispozici je i zázemí pro schůzky s klienty, a tedy možnost řešit detaily projektů přímo u vybraných materiálů.





Odpoledne s kamenem aneb #kamenjenafurt


Společnost DEKSTONE spolupracuje s kameníky a realizačními firmami po celé České republice i na Slovensku a účastní se velkých projektů včetně veřejných zakázek. „Pro architekty, designéry, developery i projektanty také pravidelně pořádáme exkurze s workshopem a ukázkou materiálů přímo ve skladu, nazvané Odpoledne s kamenem. Umíme jim poradit i s technickým řešením projektů, což vítají,“ upřesňuje Dušan Hlaváček. Přehled realizací firmy DEKSTONE najdete pod uvedeným QR kódem.


DEKSTONE přírodní kámen
www.dekstone.cz
www.dekstone.cz/realizace/






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků