Vše

Realizace vybroušené do posledního detailu


Text Kristýna Brožová, 3.9.2024
Foto archiv TONE OF STONE
277 vidělo         11 se líbí




Pravidelně navštěvují přední evropské veletrhy zaměřené na kámen i design, sledují světové trendy a své poznatky předávají dál, například formou edukativního newsletteru. Ve spolupráci s architekty vytvářejí originální a nadčasové projekty na míru a rozšiřují povědomí o tom, jaké možnosti se při tvorbě z přírodního i umělého kamene otevírají. Nejvíce za ně však hovoří jejich práce – zakázkové kamenictví TONE OF STONE má za sebou již stovky realizací po celé republice, které mají navzdory své rozmanitosti jedno společné: precizní zpracování a vybroušené detaily.


Kámen je materiál s všestranným využitím, který pro nápadité tvůrce představuje téměř nevyčerpatelnou studnici možností. Společnost TONE OF STONE, jejíž portfolio čítá bezmála čtyři sta druhů kamene, se specializuje především na zakázky pro interiéry, zejména velkoformátové obklady stěn, krbů nebo koupelen a na výrobu kuchyňských desek, parapetů či designových jídelních a konferenčních stolů. Realizace zahrnuje nejen zhotovení požadovaného výrobku na míru, ale v případě potřeby také zaměření a montáž.





Kámen jako dominanta interiéru


Kamenné prvky jsou ze strany uživatelů velmi oblíbené pro svou nadčasovost, odolnost a přírodní původ. Architekti a designéři zase oceňují variabilitu využití a rozmanitost vzorů. Velkou oblibu si aktuálně získávají velkoformátové obklady realizované technikou bookmatch, která spočívá v sesazení dvou desek k sobě tak, aby vytvořily zrcadlový obraz. Tím vznikají úžasné, neopakovatelné obrazce – umělecká díla vytvořená přírodou. Určité druhy kamene, jako je onyx nebo některé druhy kvarcitů a mramorů, lze navíc plošně nebo částečně prosvítit, a díky regulaci barvy a intenzity světla tak ovlivňovat náladu interiéru.





Obklady stěn či kuchyňskou desku je možné sladit s menšími kamennými prvky, například parapety, a nechat tak kámen prostoupit napříč celou místností nebo domem. I v prostorách, kterým vévodí jiné materiály, může kámen najít své místo, a to jako solitérní kus nábytku – třeba konferenční stůl ve formě mramorového kvádru.





Důraz na detail


V případě, že se klient rozhodne pro kamenný obklad, je možné realizovat ho v kombinaci s topnými rohožemi, a kámen tak díky jeho schopnosti akumulovat a uvolňovat teplo proměnit v designové topení s chytrým ovládáním – například přes mobilní aplikaci.


Na detaily myslí TONE OF STONE také v případě kuchyňských desek. Ty dokáže vyšperkovat třeba integrovaným dotykovým ovládáním, kde jsou „tlačítka“ vyfrézována přímo do kamenné desky, nebo elegantně vyřešit průduchy nad radiátory formou vyfrézovaných otvorů v desce namísto běžně používaných – a rušivých – mřížek. V případě, že je nad kuchyňskou deskou umístěno okno, jsou parapet a deska elegantně spojeny do jednoho celku beze spár.





Otázky pro Stanislava Schwarze, jednatele firmy TONE OF STONE


Vaše společnost se specializuje na zpracování přírodního i umělého kamene. V jakých případech lidé sáhnou spíše po tom umělém? Má oproti přírodnímu nějakou výhodu?
U umělého kamene je jednodušší vybrat konkrétní kresbu, protože všechny jsou unifikované, pro daný typ kamene stejné, a tedy opakovatelné. U přírodního kamene – pokud pomineme jednobarevné druhy – je naopak každá deska vždy originál.


U některých druhů umělého kamene je zároveň možné vyrobit desky ve větším rozměru a samotné zpracování této suroviny může být, díky její kompaktnosti a pojivům, jednodušší. Přírodní kámen je jedinečný a „živý“ materiál. Při zpracování vyžaduje více zkušeností a opatrnosti. Odměnou za větší námahu je ale zase neopakovatelná – a plně recyklovatelná – realizace. Přírodní žuly a kvarcity se navíc vyznačují vysokou tvrdostí, tepelnou odolností a trvanlivostí, kterým se vlastnosti umělých materiálů nemohou vyrovnat. Například žulová kuchyňská deska vás i s minimem péče stoprocentně přežije.


Jaké druhy umělého kamene existují a v čem se liší?
Umělých kamenů se dnes vyrábí stále větší množství. Odlišným typem výroby se dosahuje rozdílných vlastností, které každý druh kamene předurčují k jinému využití. Některé jsou určeny pouze pro interiérové aplikace, jiné se vzhledem a vlastnostmi blíží třeba keramickým dlažbám. Mají vyšší tvrdost, teplotní a UV stálost, menší nasákavost, zpravidla nemají prokreslené hrany, a lépe tak snášejí venkovní prostředí. Mezi nejznámější a často používané patří například Technistone, Silestone nebo Dekton. Vždy je potřeba volit vhodný materiál s ohledem na druh realizace a preference klienta.


Kámen je univerzální a nadčasový materiál. Všímáte si, že by se jeho obliba v čase proměňovala, nebo je poptávka po něm víceméně konstantní?
V posledních letech vnímáme, že obliba přírodního kamene vzrůstá. Jednak je to dáno rostoucí kupní silou, která klientům umožňuje volit kvalitnější materiály, a jednak s tím souvisí jistá „unavenost“ umělými, často nekvalitními materiály a touha navrátit se k těm zdravotně nezávadným a přírodním.


Pravidelně se účastníte zahraničních veletrhů, jako jsou Salone del Mobile, EuroCucina nebo Marmomac. Jaké jsou v oblasti použití kamene aktuální trendy?
Pokud mám něco vyzdvihnout, pak je to kombinování kamene s dalšími materiály přírodního původu, jako jsou dřevo, sklo či kov, a zaměření se na udržitelnost a zdravotní nezávadnost. Dalším trendem je větší experimentování s úpravami povrchů přírodních kamenů a v tom nejluxusnějším segmentu pak vracející se důraz na ruční řemeslné zpracování a originalitu.


TONE OF STONE
www.toneofstone.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků