Vše

Marek Bartes: Realizujeme i zakázky, které jinde neumějí


Marek Bartes, zakladatel a CEO společnosti Stone Masters
Připravila Kristýna Brožová, 10.9.2024
Foto archiv firmy
8 vidělo         0 se líbí




Firma Stone Masters, jejíž filozofií je dodávat přírodní kámen na míru, byla založena teprve na podzim loňského roku. „Přesto se díky zkušenostem v oblasti rezidenčního developmentu, které jsme získali v rámci holdingu Porta Invest, na českém trhu velmi rychle etablujeme,“ prozradil Marek Bartes, zakladatel a CEO společnosti, jemuž jsme položili několik otázek o fungování firmy, její nabídce i plánech do budoucna.


Vaše firma se specializuje na dovoz mramoru a travertinu, aktuálně máte v nabídce sedmasedmdesát vzorů. Co vás vedlo k tomu, zaměřit se výhradně na tyto dva materiály?
Díky mým bezmála dvacetiletým zkušenostem na českém developerském trhu jsem zde v oblasti použití přírodního kamene vnímal velký deficit, který je primárně způsoben jak vysokou cenou samotného materiálu, tak cenou a náročností realizace. Proto když se naskytla příležitost dovážet do České republiky hotové produkty, s radostí jsem se jí chopil. Tehdy pro mě bylo zásadní, že jsme našim klientům byli schopni dodat takřka cokoli – díky tomu, že kámen zpracováváme už v místě těžby –, aniž by oni sami museli v Česku hledat kameníky a celý proces složitě koordinovat. Náš sortiment, jejž momentálně tvoří travertin a mramor, je tedy ovlivněn právě místem těžby.


Tím je Řecko. Proč jste se rozhodli pro tuto lokalitu?
Volba dovážet kámen z Řecka byla souhra náhod. Lom, s nímž spolupracujeme, má mnohaletou tradici a dědí se v rodině majitelů již po několik generací. Manželka našeho technického ředitele, Michaela Steigera, je součástí této rodiny. Proto jsme se na základě této pevné rodinné vazby rozhodli vybudovat obchodní model, který na českém trhu nemá obdoby – přírodní kámen na míru.


Chystáte se navázat spolupráci i s lomy v jiných lokalitách, například v Česku?
O českém dodavateli mramoru v tuto chvíli neuvažujeme. Nicméně aktuálně jednáme s několika lomy v Indii, Číně, Íránu, Iráku, Turecku a Brazílii. Při navazování nových spoluprací je pro nás stále zásadní myšlenka mramoru na míru, protože to vnímáme jako velkou přidanou hodnotu, kterou na český trh přinášíme. Neméně podstatné je pro nás i to, jak a za jakých podmínek se kámen těží a zpracovává. Nikdy bychom svými obchodními aktivitami nepodporovali někoho, kdo ve svém byznysu nehledí na základní etická pravidla či se nechová šetrně k místu těžby.


V čem se od sebe zmiňované horniny – travertin a mramor – liší?
Jejich odlišnosti pramení z jejich složení a procesu vzniku. Travertin je svým složením podobný vápenci. Tvoří ho malá zrníčka kalcitu, jež na sebe poutají další částečky. Jejich poměr a chemické složení ovlivňuje výslednou barevnost, která může být od bělavě žluté až po sytě hnědou nebo načervenalou. Mramor vznikal přeměnou původních vápenců za vysokého tlaku a teploty. Díky tomuto procesu a dalším příměsím je barevná škála mramorů velmi široká – od jemných pastelových vzorů až po velmi pestré vícebarevné druhy.


Ačkoli je travertin ze své podstaty pórovitý, a proto má – na rozdíl od mramoru – omezené využití, umíme dnes jeho povrch díky moderním technologiím upravit tak, aby neztratil nic ze svého vzhledu a zároveň bylo možné použít ho kamkoli.





Na vašich webových stránkách uvádíte, že z mramoru vyrobíte cokoli v jakémkoli množství… O jaké produkty je aktuálně největší zájem?
Jednoznačně jde o mramorové obklady a dlažby. Díky ceně, která začíná už na devětačtyřiceti eurech za metr čtvereční (ve formátu 30 × 60 cm, pozn. red.), se tento produkt stal velmi oblíbeným u developerů. Nejenže mramor posouvá jejich projekty na vyšší úroveň, ale oni sami si cení toho, že jim obklady dodáme na stavbu připravené přesně dle spárořezů včetně kamenických rohů, otvorů a dalšího. Zásluhou toho pak nedochází ke komplikacím při pokládce a vzniká jen minimum dodatečného prořezu. Velký zájem je také o mramorová umyvadla, kde cenově konkurujeme luxusním keramickým produktům. Zmínit musím také zakázkovou výrobu pro naše individuální klienty. Nezřídka se na nás obracejí jejich architekti s požadavky, s nimiž jinde nepochodili. Takto jsme zrealizovali například mramorovou příjezdovou cestu k domu nebo obklad bazénové vany.


Máte ve svém portfoliu i nějaké další unikáty, jež na trhu nejsou zcela běžné?
Jednoznačně jde o mramor intarzovaný čtyřiadvacetikarátovým zlatem. Z mramorové desky umíme vybrat její žíhání a do vzniklého prostoru vložit zlato. Intarzovaná deska se pak zalije pryskyřicí, která jí dodá potřebnou odolnost vůči mechanickému a chemickému poškození. Celý proces se děje z velké části ručně a je velmi unikátní.


Zajišťujete vedle dovozu a zpracování kamene i samotnou realizaci?
Klientům jsme schopni poskytnout kompletní servis od A do Z. Zkušenosti z rezidenčního developmentu nám daly potřebné know-how a schopnost dívat se na celý proces zakázky jak z pohledu dodavatele, tak odběratele. Proto můžeme zákazníkům nabídnout zpracování designu včetně vizualizací, vytvoření potřebné technické dokumentace pro výrobu i samotnou realizaci jejich projektu, takže dokážeme celou zakázku zastřešit bez toho, aby klient musel řídit několik subdodavatelů. Mimoto se zaměřujeme na speciální závěsné systémy, které slouží k instalaci přírodního kamene ve svislých plochách, kde není vhodné klasické lepení – typicky jsou to například provětrávané fasády. Klientovi vše připravíme tak, aby mohl finální produkt rovnou instalovat na stavbě a nemusel řešit dodatečné kamenické či jiné práce, jež celý projekt mnohdy zdržují a prodražují.


Na konec léta plánujete otevření showroomu v pražských Holešovicích. Jaké jsou vaše další plány do budoucna?
Showroom, na kterém usilovně pracuje náš tým v budově Argentinská Office Building, bude pro naši společnost velkým milníkem. Mimoto naše plány směřují zejména k expanzi Stone Masters. Jednak bychom rádi vstoupili na okolní evropské trhy jako dodavatel pro tamní developery a jednak co nejvíce rozšířili portfolio nabízených druhů kamene.


Stone Masters
www.stonemasters.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků