Vše

Rozhovor se Zdeňkem Fránkem o botanice, zelených stavbách, zničené krajině a Marsu


Petr Volf, 26.11.2021
Michael Tomeš
207 vidělo         1 se líbí




„Japonci mají bytostnou úctu ke starým stromům, já ji mám také“


Při našich setkáních, když jsme po republice cestovali za vašimi stavbami, mě zaujalo, jak jste velmi zasvěceně a s vášní hovořil o zeleni, stromech, květinách, keřích, ale třeba i travinách, které jste dokázal přesně pojmenovat. Kdy jste si takový vztah k přírodě vypěstoval?


V Boskovicích jsme měli velkou zahradu – vedle zahrady rodiny malíře Kubína –, kde jsem trávil veškerý volný čas. Botanika je od dětství jeden z mých největších koníčků. Ostatně Paula Kleeho jsem si zamiloval, protože jeho tvorba úzce souvisela také právě s rostlinným světem. Jako kluk jsem sbíral kaktusy, sukulenty, orchideje, z nich pak hlavně střevíčníky, kterých jsem měl snad třicet druhů – střevíčník pantoflíček rostl v Moravském krasu, kde jsem později vyrůstal. Uchovával jsem je v pokojových sklenících, každý den je rosil. Mimochodem, pěstoval jsem i strašilky, živočichy podobné větvičkám. Dělával jsem si herbáře, pořád je mám schované, lisoval jsem všechny druhy rostlin, které jsem kolem sebe viděl. Zvlášť jsem měl herbář na listy a jehlice stromů, zvlášť na mechy a trávy.


Čím vším z botaniky se inspirujete ve své tvorbě?


Je to různé. Zajímá mě princip růstu, moje stavby jsou organizované tak, že se dají autorsky zvětšovat nebo zmenšovat, můžou se měnit a přizpůsobovat se okamžitým potřebám. Do Židlochovic jsem navrhoval dům, jenž byl řešen do oblouku, a pořád se k němu daly přidávat další část



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků