Rozhovor se Zdeňkem Fránkem o botanice, zelených stavbách, zničené krajině a Marsu
Michael Tomeš
„Japonci mají bytostnou úctu ke starým stromům, já ji mám také“
Při našich setkáních, když jsme po republice cestovali za vašimi stavbami, mě zaujalo, jak jste velmi zasvěceně a s vášní hovořil o zeleni, stromech, květinách, keřích, ale třeba i travinách, které jste dokázal přesně pojmenovat. Kdy jste si takový vztah k přírodě vypěstoval?
V Boskovicích jsme měli velkou zahradu – vedle zahrady rodiny malíře Kubína –, kde jsem trávil veškerý volný čas. Botanika je od dětství jeden z mých největších koníčků. Ostatně Paula Kleeho jsem si zamiloval, protože jeho tvorba úzce souvisela také právě s rostlinným světem. Jako kluk jsem sbíral kaktusy, sukulenty, orchideje, z nich pak hlavně střevíčníky, kterých jsem měl snad třicet druhů – střevíčník pantoflíček rostl v Moravském krasu, kde jsem později vyrůstal. Uchovával jsem je v pokojových sklenících, každý den je rosil. Mimochodem, pěstoval jsem i strašilky, živočichy podobné větvičkám. Dělával jsem si herbáře, pořád je mám schované, lisoval jsem všechny druhy rostlin, které jsem kolem sebe viděl. Zvlášť jsem měl herbář na listy a jehlice stromů, zvlášť na mechy a trávy.
PRÉMIOVÝ ČLÁNEK
Chcete číst dál?
Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup
Sdílet
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Podobné články
< zpět na přehled článků