Vše

Teplovodní krb jako způsob, jak využít tepelnou energii na maximum


Text Alena Křečková, 31.3.2023
Foto archiv firmy
1042 vidělo         0 se líbí
Kvůli rostoucí ceně plynu a elektřiny se mnoho spotřebitelů navrací k vytápění tuhými palivy, nejčastěji ke dřevu. Teplovodní krbové vložky s výměníkem představují zdroj tepla nejen pro vytápění celého domu, ale i ohřev vody, a tím využívají tepelnou energii efektivněji než kamna teplovzdušná.


Teplovodní systémy jsou primárně dimenzovány pro objekty s minimálními tepelnými ztrátami. Díky akumulačním prvkům a lepšímu odizolování topeniště (dvojsklo či trojsklo) nedochází k přetápění interiéru a nadbytečná tepelná energie je využita k ohřevu vody. Ta následně směřuje do radiátorů či podlahového topení, ale může sloužit i k běžnému užitku, například ke sprchování či umývání nádobí.


Výhodou teplovodního krbu je tedy efektivnější využití paliva, možnost zužitkovat energii jak pro ohřátí vzduchu, tak vody a možnost uchovávat teplou vodu v akumulační nádrži i desítky hodin. Nevýhodou může být větší spotřeba paliva, vyšší nároky na kvalitu dřeva a jeho vlhkost a potřeba častějšího čištění teplovodního výměníku.

Možnost zadního přikládání


Vzhledem k tomu, že efektivita teplovodního krbu spočívá v dlouhodobém topení, je vhodné skladovat dřevo mimo obytné prostory. „Lidé mohou využít systému zadního přikládání, tedy z technické místnosti. Zadní dvířka jsou při pohledu zepředu přes prosklení prakticky neviditelná,“ říká Petr Banasinski, jednatel společnosti Hoxter, a dodává, že takové řešení lidem umožňuje udržovat obytné prostory čisté. Vedle krbů se systémem zadního přikládání nabízí Hoxter i teplovodní krby průhledové nebo rohové, ale i klasické rovné.


Optimální výkon krbu a velikost akumulační nádrže


Pořízení teplovodního krbu by ideálně měla předcházet konzultace s odborníkem. Ten na základě tepelných ztrát daného objektu, počtu členů domácnosti i uživatelských preferencí správně určí potřebnou velikost akumulační nádrže i výkon krbové vložky. Díky tomu tak lze vytvořit optimální topný systém, který bude dům spolehlivě zásobovat energií.


Banador
www.banador.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků