Vše

Realizace opláštění čerpací stanice v Uhříněvsi


Text PREFA Aluminiumprodukte, 27.1.2023
Foto CROCE Media
83 vidělo         1 se líbí




Nová budova čerpací stanice v pražské Uhříněvsi vznikla na základě návrhu architekta Daniela Zerzána. Objekt se střechou ve tvaru prolomených křídel byl realizován z materiálu PREFABOND, díky němuž bylo možné docílit neobvykle čistých, precizně provedených detailů.


S hliníkovými kompozitními deskami PREFABOND nemá v Česku zatím mnoho firem zkušenost. Pro Jakuba Mička, klempíře z Liberecka, který se podílel na realizaci opláštění uhříněvské čerpací stanice, byla proto práce s nimi výzvou: „V té době to pro mě byla novinka. Zpočátku jsem do toho ani nechtěl jít, protože bylo okamžitě jasné, že to bude extra těžké a složité. Byl to asi nejnáročnější projekt, na kterém jsem kdy pracoval. Ve čtyřech až pěti lidech nám jeho realizace zabrala přibližně tři a půl měsíce.“


Dynamika ve statické formě


Při návrhu tvaru čerpací stanice vycházel architekt z pohybu vozidel v okolí objektu. Zároveň chtěl docílit toho, aby technická, funkční i formální rovina byly ve vzájemném souladu. Aby bylo možné současně vyhovět zadání investora, a sice zvýšit počet výdejních stojanů, musela základní dispozice reagovat na nájezdové úhly přijíždějících a odjíždějících automobilů. Zastřešení stavby i její celkový tvar reagují na podjezdné výšky. Prosklené prvky poskytují obsluze čerpací stanice přehled o okolním dění včetně výdejních míst i bez nutnosti nepřetržitě sledovat monitory či využívat jiné bezpečnostní prvky.








Exponovaná část čerpací stanice, situovaná blíže k hlavní komunikaci, byla cíleně vytvořena tak, aby poutala pozornost a odrážela dynamiku pohybu vozů. Na střeše je v této části stavby umístěn podsvícený totem s cenami pohonných hmot, dobře viditelný při průjezdu z obou směrů. Trojúhelníková zídka navádí automobily odjíždějící od čerpací stanice a směruje je k výjezdu na hlavní komunikaci. Vedle toho však slouží také jako bezpečnostní prvek. Zlaté sloupy nesou zastřešení výdejních míst, jeden z nich zajišťuje odvod dešťové vody a jeden odvod plynu z nádrží. Přiznaný konstrukční materiál uvnitř interiéru znamenal nejen estetické řešení, ale i úsporu nákladů.


Díky tomu, že se objekt nachází v průmyslovém areálu, nebyl architekt – co se týče tvaru ani jiných klíčových aspektů stavby – ze strany místních úřadů nijak omezen, díky čemuž mohla vzniknout geometricky náročná forma, která přinesla konstrukčně zajímavé detaily.





Ostré hrany, čisté detaily


„Výsledná realizace se od prvních kartonových modelů, které jsem vytvářel v ateliéru, nemusela zbytečně odchýlit, a přesto se podařilo vše realizovat jak z pohledu statiky, tak z pohledu použitého materiálu. Co se týče opláštění, byla spousta materiálů průběžně vyřazena, neboť nám neumožňovala docílit čistých detailů. Teď mluvím třeba o mimořádně vydařených atikách nebo o zlatých sloupech, ke kterým desky PREFABOND doléhají. Pan Miček je dokázal oříznout s centimetrovou přesností podle rádiusu nosných profilů. Výhodou zvoleného materiálu je, že se nevlní a je schopen dlouhodobě udržet žádanou čistotu i toho nejmenšího detailu,“ říká architekt.





Kompozitní desky PREFABOND, které se vyrábějí v Rakousku a které dodává firma PREFA Aluminiumprodukte, se skládají ze dvou hliníkových vrstev, respektive plechů, jež jsou z obou stran nataveny na polyetylenové jádro. Díky chemickým a mechanickým výrobním postupům je tento spoj velmi pevný. PREFABOND si tak i na velkých plochách zachovává konstantní rovinnost a stabilitu. Kompozit, který se z jedné strany frézuje, lze zároveň ohýbat (až 125°). Deska je vhodná pro obklady fasád, odvětrávané fasádní konstrukce, obklady balkonů, výplně dveří, modulární příčky, přepážky a další. Pro realizaci rozličných projektů je navíc k dispozici v mnoha odstínech. Bez problému lze vytvořit i speciální odstín na míru, včetně lesku.


Lepení kompozitních desek se v případě čerpací stanice provádělo pomocí speciálního černého lepidla, jež lze přirovnat k těm, kterými se lepí čelní skla automobilů. I poté, co lepidlo zatvrdne, si zachovává pružnost, což je důležité, protože desky mívají v závislosti na počasí tendenci dilatovat.


„Bylo štěstí, že jsem se potkal právě s panem Mičkem, protože ne každý řemeslník má tu odvahu a je ochoten pustit se do takových tvarů. Vážím si toho, že se mi snažil vyjít maximálně vstříc, aby mé představy byly po technické stránce proveditelné. Na této realizaci jsme si vyzkoušeli nové věci a věřím, že je společně posuneme zase ještě dál,“ uzavírá architekt Daniel Zerzán.


PREFA Aluminiumprodukte:
cz.prefa.com






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků