Vše

Udržitelná dřevostavba se sofistikovaným střešním systémem


Text Carl Bender, upravila K. Brožová, 12.3.2024
Foto Croce & Wir
156 vidělo         2 se líbí




Architekt Daniel Zimmermann navrhl pro sebe a svou rodinu udržitelný dům převážně z přírodních materiálů. Na střechu zvolil černou krytinu PREFA, která představuje inovativní spojení střešního systému odolného vůči bouřce a vysoce kvalitních fotovoltaických modulů. Jde o převratné řešení, jak využít solární energii a zároveň nemuset dělat kompromisy v otázce estetiky.


Daniel Zimmermann je architekt s dlouholetou praxí. V roce 2021 založil společně s Christianem Bilgerim architektonickou kancelář GUTER-PLAN, specializující se na dřevostavby, regionální architekturu a udržitelné stavění. V duchu této filozofie se rozhodl navrhnout dům i pro svou čtyřčlennou rodinu, který vyrostl na svažitém pozemku v obci Egg ve spolkové zemi Vorarlbersko na západě Rakouska.


Dům ze dřeva, slámy a hlíny


Od samého počátku bylo pro investory důležité stavět z ekologických, obnovitelných a přírodních stavebních materiálů. Proto se rozhodli pro dřevostavbu zateplenou slámou se stěnovým vytápěním v hliněném plášti (o tloušťce pět centimetrů). Všechny podlahové konstrukce jsou jednoduché suché výstavby a z masivního dřeva. Myšlenka udržitelnosti je patrná také v koupelně a na nábytku. Do místností se zvýšenou vlhkostí byl položen přírodní vápenec a vestavěný nábytek byl vyroben z masivního jasanového a jedlového dřeva.


Rozhodnutí izolovat obvodové stěny, střechu a strop sklepa slámou bylo pro tuto oblast poměrně neobvyklé. Proto byly do projektu zapojeny všechny profese, které byly na toto téma citlivě upozorněny. Dřevěné konstrukce byly položeny na balíky slámy o tloušťce 36 centimetrů v rastru po 50 centimetrech. Sláma od firmy Sonnenklee byla dodána z Dolního Rakouska v požadovaných délkách, vložena do prvků a z vnější strany opatřena diagonálním bedněním. Střecha byla postavena a utěsněna během dvou dnů. Trubky pro vytápění a chlazení byly připevněny ke sloupkům na vnitřní straně. Na to přišly dvě vrstvy hliněné omítky. „Téměř úplně jsme se obešli bez větruvzdorného papíru a parotěsných zábran, pouze na střeše jsme instalovali parozábranu pod bednění, protože sláma má poměrně vysokou hmotnost a riziko pro nás bylo příliš velké,“ vysvětluje architekt.





Dům, jenž stojí na pozemku o velikosti 560 metrů čtverečních, je opatřen velkými okny, která rámují výhled na okolní kopce. Zapuštěná terasa chrání před sluncem. Hornímu patru dominuje obývací pokoj s integrovaným balkonem. Naproti dvěma velkým dětským pokojům v jižní části je umístěna ložnice a prostorná koupelna s prádelnou. Velkorysá kuchyň s jídelnou tvoří střed domu a přebírá funkci obývacího pokoje. Ve druhém patře je zřízen klasický obývací pokoj a variabilní pracovna pro celou rodinu.


Důsledně udržitelný


Z hlediska udržitelnosti je dům navržen a postaven tak, aby ho v případě potřeby – třeba za sto let – bylo možné rozebrat na jednotlivé části (z 95 procent) a hlínu, slámu a dřevo vrátit přírodě nebo znovu využít. Ke stavbě nebyla použita žádná průmyslově vyráběná omítka, pěna ani desky spojené cementem. Dokonce i protipožární stěna v garáži byla ošetřena dvojitou vrstvou opálených dřevěných desek o tloušťce 20 milimetrů. Beton se vyskytuje pouze ve sklepě a na některých vnitřních stěnách, které jsou nezbytné pro ztužení. Všechny korpusy a police nábytku jsou z masivu, okna jsou dřevěná, vyrobená truhlářem a napuštěná mýdlovým roztokem.





Využití solární energie


Dům je vytápěn tepelným čerpadlem doplněným kachlovými kamny s výrazným dekorem. Zároveň využívá solární energii, a to díky střešnímu systému PREFA. „Propracovaný systém nás okamžitě přesvědčil. Technicky i vizuálně je bezchybný. Po střeše se dá chodit, povrch působí homogenně a integrované moduly téměř nejsou vidět,“ říká Daniel Zimmermann. „Černý střešní panel R.16 jednoduše dobře ladí se dřevem i regionální architekturou.“ Na západní straně bylo do střechy PREFA integrováno devětašedesát velkých solárních panelů SDP, každý o výkonu 100 Wp, čímž bylo dosaženo nominálního výkonu 7 kWp. Možnost doplnit systém o bateriové úložiště je stále otevřená. „Dobré bylo, že jsme celou střechu mohli vyřešit pouze s jednou kontaktní osobou. Klempíř se postaral o návrh, plánování i instalaci solárních a střešních panelů, odvodnění a všechna lemování. Pomocí měřicího zařízení byl dokonce schopen zkontrolovat propojení jednotlivých panelů a na elektrikáři už pak jen bylo připojit systém ke střídači,“ uzavírá investor a architekt v jedné osobě.


PREFA
cz.prefa.com






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků