Vše

Ve stínu krušnohorských smrků


Helena Široká, 31.8.2021
Foto Petr Polak Photo
1608 vidělo         0 se líbí




Rekreační objekt v česko-německém pohraničí s výhledy na kopce Krušných hor se v okamžiku svého dokončení stal přirozenou součástí zdejší krajiny. Vsadil ho sem architekt David Zámečník, který je jak investorem, tak autorem návrhu projektu. Byť jde o novostavbu, nijak nevyčnívá. Naopak – způsob jejího hliníkového zastřešení, které zcela volně přechází ve fasádu, vytváří dojem pouhého stínu, přirozeně přítomného mezi vzrostlými smrky.


Při pohledu na třípodlažní rodinnou chatu situovanou v nehostinném horském prostředí obce Nové Hamry (870 m n. m.), jejíž výstavba byla dokončena v letošním roce, zaujme zejména její dynamika. Té bylo dosaženo jednak zvoleným tvarem objektu a jednak výběrem vhodných konstrukčních a fasádních materiálů. Spodní stavba na zastavěné ploše 81 metrů čtverečních sestává z betonových tvárnic proložených výztuží a prolitých betonem. Horní stavba je tvořena velkoformátovými CLT panely z křížem vrstveného masivního smrkového dřeva (tloušťky 84 milimetrů), které byly na stavbu dopraveny s již zpracovanými konstrukčními spoji a vyřezanými stavebními otvory a následně opatřeny minerální tepelnou izolací s vloženým dřevěným roštem. Obvodové stěny jsou díky tomuto vysoce kvalitnímu materiálu dokonale vzduchotěsné, ale zároveň dostatečně paropropustné, dřevo navíc přirozeně reguluje vlhkost v interiéru. Výhodou je rovněž dobrá požární odolnost. Konstrukce mohla být díky autentickému vzhledu dřeva ponechána z vnitřní strany přiznaná. V souvrství střešní konstrukce jsou CLT panely nahrazeny OSB deskami.





Estetika a proslulá životnost hliníku


V exteriéru jsou jak střecha, tak zdi domu opatřeny provětrávaným hliníkovým obkladem PREFA Aluminiumprodukte, konkrétně systémem PREFALZ® připevněným na dřevěné bednění. Poddajnost a nízká hmotnost jednotlivých pásů, ale také důmyslný systém kotvení, kdy spojovací materiál nikdy neprotíná obklad, umožnily snadné a kreativní, až umělecké klempířské zpracování, bez kterého by žádoucího aerodynamického efektu nebylo možné dosáhnout. Z funkčního hlediska bylo hliníkové obložení zvoleno především pro svou tvarovou i barevnou stálost. Antracitový odstín střešní krytiny i fasádního obkladu se stucco povrchem tak bude zachován po prakticky neomezenou dobu i bez údržby, a to i v prostředí zhoršených povětrnostních podmínek, kterými je tento region proslulý.


Stavba v současnosti slouží jako rekreační objekt. Ač je obklopena dalšími několika domy situovanými opodál, ukrytá mezi stromy vyvolává dojem, jako by stála na samotě. Stavba inspirovaná architekturou rozhledny je v mírně svažitém terénu usazena tak, že do něj zapadá – prostředí ji téměř pohlcuje. Čerň a struktura řemeslně provedeného hliníkového obkladu, do nějž je zahalena, může připomínat naolejované černé dřevo, okolní smrkové kmeny, ale také krušnohorský kámen, tedy čedič a žulu.


Víceúrovňové propojení


Nadprůměrnou výšku inspirativní chaty aerodynamické, ale hranaté formy, určují tři podlaží s celkovou užitnou plochou 140 metrů čtverečních. Nejvyšší patro s velkoformátovým čtvercovým oknem, jež slouží jako ateliér či knihovna, skýtá výhledy do působivé krajiny. Galerie uprostřed obě patra vizuálně i akusticky propojuje a slouží jako odpočinkový prostor, zatímco první podlaží funguje jako společenská místnost s kuchyní a centrálním krbem, jenž je vedle elektřiny dalším zdrojem tepla. V částečně zapuštěném suterénu je umístěno technické zázemí.





Energie větru i slunce


Větrání v domě probíhá přirozeně a je podpořeno mimo jiné pěti střešními okny, které umožňují diagonální provětrání objektu všemi směry i napříč patry. Voda je čerpána ze studny a do budoucna se počítá s instalací fotovoltaického systému a vertikální větrné turbíny, které snad napomohou uskutečnit myšlenku energeticky soběstačného domu: „První rok plánujeme provést měření spotřeby energie v domě, následně bude na domě instalováno zařízení, které shromáždí potřebné informace o síle a směru větru okolo domu během roku, také proběhne měření množství slunečního záření dopadajícího na jižní střechu. Vzhledem ke složitosti terénu kolem domu – nepravidelně rozeseté vysoké stromy, severní svah vysokého kopce – a také ke specifickým místním klimatickým podmínkám nebylo ­možné stanovit energetický impakt výpočtem,“ vysvětluje David Zámečník na závěr.


PREFA
cz.prefa.com






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků