Vše

Přestavba hotelu v Jižním Tyrolsku


Text a foto PREFA Aluminiumprodukte, 7.4.2023
614 vidělo         0 se líbí




Rodinné sídlo Falkensteinerů v italském Ehrenburgu funguje už řadu let jako hotelový komplex. Ten nedávno prošel významnou přestavbou, které se zhostila architektonická kancelář noa – network of architecture z Bolzana, jejímž cílem bylo vytvořit místo určené především k pohybovým aktivitám. Dynamika se nakonec výrazně promítla i do finální podoby stavby.


Jižní Tyrolsko je nejen významným průmyslovým regionem, ale také krajinou jezer a hor. Přírodní scenerie obklopuje i hotel v Ehrenburgu a tento aspekt byl pro architekty mimořádně důležitý. Zároveň se však snažili zohlednit představy a potřeby stavebníka i samotných hostů, jimiž jsou především rodiny s dětmi. Majitelé hotelu se též ptali dětí, co je baví a co by při pobytu zde chtěly zažít.


Ze společné diskuze vykrystalizovala potřeba akčnosti a touha po pohybu. Mnohá přání v podobě trampolín, celoroční lyžařské sjezdovky a kluziště na multifunkční střeše nebo vodního zážitkového světa se skluzavkou byla následně také realizována. Jako protipól a jakási oáza klidu byl současně vytvořen i oddělený wellness prostor a v jídelně, odkud se otevírají výhledy na jezero, bylo díky odděleným zálivům a čalouněným houpačkám visícím ze stropu dosaženo určitého pocitu intimity a propojení s okolní přírodou.





Pochozí střecha ve tvaru vlny


Tým jihotyrolských architektů, v jejichž portfoliu má významné zastoupení právě hotelová architektura, se při přestavbě tohoto rezortu snažil zachovat strukturu stávající budovy a vědomě zdůraznit vybrané prvky. Zároveň došlo ke zvýšení kapacity hotelu z 82 pokojů na 118 a celý interiér dostal novou podobu. Použitím hliníku a dřeva se také změnil vnější vzhled objektu. Přidanou hodnotou, která předtím neexistovala, je organický prvek v podobě pochozí střechy ve tvaru vlny, jež odkazuje k jezeru a díky obložení fasadními šidleli PREFA ve speciálním odstínu (P.10 hnědá) může připomínat kůži plaza či obojživelníka. Důvodem, proč architekti zvolili právě tento materiál, byla především jeho nízká hmotnost a flexibilita. Falcované šindele jsou vyrobeny v tak malém formátu, že bylo možné vytvořit minimální rádius. Nezbytným předpokladem pro realizaci takového záměru bylo sehnat zručné klempíře, což se podařilo u firmy Kammerer z Ehrenburgu.





Pochozí střecha měří 297 metrů a díky tomuto řešení došlo k rozšíření užitné plochy, aniž by architekti museli zabírat další místo na pozemku. Koncept měl také umožnit pěstovat na střeše zeleň včetně stromů. Předpokladem pro to je ovšem minimálně šesti- až sedmimetrová vrstva zeminy. Přestavbu se podařilo zrealizovat za pouhé dva roky.


Hliníkové fasádní šindele


Maloformátové fasádní šindele představují v oblasti fasád oblíbenou „klasiku“. Reprezentují spojení osvědčeného tvaru s kvalitním stavebním materiálem s dlouhou životností, jakým je hliník. Jejich flexibilita umožňuje vytvářet drobné členité sestavy stejně jako realizovat velkoplošné fasády. Díky jedinečnému skrytému nepřímému kotvení a speciální pokládce zavlečením tzv. falc za falc odolávají střecha i fasáda extrémním povětrnostním podmínkám. Záruka 40 let na materiál a barevnou stálost barev P.10 je bonusem, který ocení každý stavebník.


PREFA Aluminiumprodukte
cz.prefa.com






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků