Vše

Proměna bydlení: Co ovlivňuje podobu dnešních domů?


Text a foto NEVA, 28.6.2024
131 vidělo         0 se líbí




Zatímco naši rodiče a prarodiče si často stavěli rodinné domy svépomocí, dnes je situace jiná. Zpřísňující se legislativní požadavky na energetickou náročnost budov, cenově nedostupné nemovitosti i odlišný životní styl a preference mladších generací – to vše má vliv na to, jak dnešní lidé bydlí a jak se mění podoba rodinných domů.


Solární panely na střechách, tepelná čerpadla, venkovní stínění, vhodná orientace domů vůči světovým stranám, větší uplatnění zeleně, ale třeba i zmenšující se obytný prostor nebo upřednostňování nájemního bydlení. Co všechno má na proměňující se způsob bydlení i změnu samotných domů vliv?


Stále přísnější legislativa


V posledních několika letech ovlivňuje vzhled i dispozici domů zejména legislativa. Od začátku roku 2022 platí například směrnice nZEB II, podle které všechny nové domy musejí mít téměř nulovou spotřebu energie, což v praxi znamená větší důraz na udržitelnou architekturu, účinné technologie a využití dostupných obnovitelných zdrojů.


Budovy splňující požadavek nZEB II odpovídají nízkoenergetickým až pasivním standardům, často s využitím obnovitelných zdrojů energie. V návrzích se téměř automaticky počítá s trojitým zasklením, solárními panely, tepelnými čerpadly nebo rekuperačními jednotkami.


V polovině března 2024 byl na půdě Evropského parlamentu schválen ještě přísnější předpis, podle nějž majitelé starších domů a bytů musejí do deseti let výrazně snížit jejich energetickou náročnost. Přesnější parametry zatím nejsou známy. Od roku 2028 budou muset mít nové budovy dokonce nulové emise a povinně solární panely.


Klimatické změny


Ruku v ruce s energetickou náročností budov jdou také klimatické změny a s nimi spojený důraz na pasivní chlazení domů. Architekti nechtějí – a často ani nemohou – spoléhat při chlazení budov na energeticky náročné klimatizace, a proto dnes zcela automaticky řeší vhodnou orientaci stavby vůči světovým stranám, přesahy střech, zeleň nebo venkovní stínění.


Například venkovní žaluzie ve světlé barvě dokážou snížit teplotu v domě o několik stupňů Celsia, a jsou tak neocenitelným pomocníkem při snižování energetické náročnosti a zvyšování tepelného komfortu uvnitř stavby.





Drahé nemovitosti a nástup mladé generace


Dalším faktorem ovlivňujícím vzhled domů je cena nemovitostí – jak pozemků, tak i samotných staveb. Architekti i developeři na tento jev přirozeně reagují a čím dál častěji stavějí prostorově úspornější domy, které jsou levnější. Ze stejných důvodů v posledních letech zažívají boom také mobilní domy nebo tiny housy, tedy malé domky s užitnou plochou od 15 do 20 metrů čtverečních.


Vliv na podobu bydlení má i generační obměna. Zatímco pro generaci X (Husákovy děti) a částečně i pro mileniály bylo prioritou vydělat si na vlastní nemovitost, nastupující generace Z má představy o životě jiné. Soukromý život má pro ni stejnou váhu jako život pracovní (ne-li větší), a proto před šetřením na vlastní bydlení upřednostňuje například cestování. Značná část generace Z navíc počítá s tím, že nemovitost jednou zdědí po svých rodičích či prarodičích.


Do budoucna lze očekávat, že se tyto trendy budou ještě více prohlubovat, a tedy že bude kladen stále větší důraz na energetickou (ne)náročnost budov, větší prostorovou úspornost a masivnější investice do využívání obnovitelných zdrojů energie v okolí stavby ve formě fotovoltaických elektráren nebo tepelných čerpadel.


NEVA
www.neva.eu






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků