Porcelánový otočný vypínač: nostalgická vzpomínka na třicátá léta
Období první republiky je právem označováno jako zlatá éra v dějinách našich zemí. Vedle prosperující ekonomiky se dařilo i v oblastech kultury a vznikla tak řada uměleckých děl i staveb světové úrovně, k nimž vzhlížíme dodnes. Ne náhodou se v současných interiérech – a nejen tam – objevují historizující prvky odkazující právě k této době.
Vedle solitérních kusů nábytku, jež pocházejí z předválečných let nebo byly vytvořeny v duchu tehdejší tvorby, se v současných interiérech objevují i další historizující prvky. Jedním takovým je například vypínač berker Serie 1930 Porzellan Made by Rosenthal, který se svým názvem, tvarem i materiálem hrdě hlásí k prvním otočným vypínačům ze třicátých let 20. století. V interiéru nepoutá pozornost ani tak svou barevností – nabízen je výhradně v klasické bílé nebo černé barvě –, ale zaujme především svým kulatým tvarem, hmotovou mohutností a exkluzivním materiálem.
Retro vzhled i moderní technologie
Ačkoli otočné provedení těchto vypínačů neskrývá lásku k minulosti, pod retro obálkou dřímá nejmodernější technologie. „Je libo datovou, televizní nebo USB zásuvku pro pohodlné nabíjení mobilních zařízení? Do porcelánového rámečku Serie 1930 můžeme zasadit veškerou nejnovější technologii pro pohodlný a moderní domov,“ vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel české pobočky společnosti Hager, do jejíhož portfolia vypínače berker patří. „Vypínače berker se staly oblíbenci českých architektů,“ usmívá se Grund a dodává: „Jsme velmi hrdí na to, že své místo našly v řadě současných architektonických počinů, ale i v několika historických skvostech, jakými jsou například zrekonstruované kláštery v Českém Krumlově.“
Podle slov Katrin Grund, zakladatelky designového obchodu MONOBRAND, jsou „porcelánové vypínače berker Serie 1930 častou volbou architektů do historizujících interiérů nebo rekonstrukcí objektů z první poloviny dvacátého století, ale překvapivě dobře si rozumějí i se současným trendem minimalismu a s interiéry ve stylu klasické moderny“. Architekti na vypínačích oceňují nejen klasický vzhled, ale i možnost výběru ze dvou materiálových variant – část z nich se přiklání k variantě z bakelitu, jiní upřednostňují tradičnější porcelán. „Záleží na celkovém vyznění interiéru i osobních preferencích daného architekta či designéra,“ upřesňuje Katrin Grund.
Porcelánové vypínače mohou zapadnout jak do interiéru zrekonstruované horské chalupy, kde navodí atmosféru prázdnin u babičky, tak i do ultra moderních minimalistických staveb. „Díky své nevtíravé eleganci, poctivému řemeslnému zpracování i kvalitnímu materiálu, jímž je pravý porcelán, nikdy nevyjdou z módy,“ uzavírá Thomas Grund s úsměvem.
Hager
www.hager.cz/vypinac
www.monobrand.cz
Sdílet
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Podobné články
< zpět na přehled článků