Vše

Park Střed znovu otevřen – obnoveno bylo i legendární UFO


Text Kristýna Brožová, 23.7.2024
Foto archiv Nadace KKFF
77 vidělo         0 se líbí




Mostecký park Střed vznikl v sedmdesátých letech minulého století podle návrhu Václava Krejčího a Otakara Kuči a až do sametové revoluce patřil k nejoblíbenějším místům ve městě. Zhruba po 35 letech chátrání byl citlivě revitalizován a znovu otevřen veřejnosti, jež tuto proměnu s nadšením přijala. Značný podíl na jeho obnově mají nejen architekti Till Rehwaldt a Patrik Hoffman, ale také Nadace Karel Komárek Family Foundation, která ve svém programu Proměny měst podpořila projekt částkou 25 milionů korun.


Vedení města Mostu se rozhodlo zapojit do procesu plánování obnovy parku také veřejnost, jež si přála zachovat a zrekonstruovat stávající, avšak již nefunkční vodní prvky. Soustava průtokových nádrží s vodní kaskádou, nacházející se v centrální části areálu, měla nejen příznivý vliv na místní mikroklima, ale představovala také uklidňující relaxační prvek. Protože však voda byla čerpána z veřejného vodovodu, byl provoz vodních prvků nehospodárný a neekologický a z tohoto důvodu se po roce 1989 přestaly nádrže napouštět. Návštěvníci postupně ztratili o místo zájem a do vylidněného parku se časem začaly stahovat problematické skupiny obyvatel.


V září 2019 byla na obnovu parku vyhlášena architektonická soutěž, v níž v březnu 2020 zvítězil návrh architektů Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana. Jejich cílem bylo vytvořit kvalitní veřejný prostor, který by všem generacím obyvatelstva nabídl příležitost k setkávání a odpočinku a zároveň se stal zázemím pro kulturní i jiné aktivity spojené s komunitním životem a reprezentací města. Architektonické řešení mělo rovněž napomoci vytvořit podmínky pro kultivaci společenských vztahů mezi různorodými skupinami obyvatel Mostu a podpořit jejich sounáležitost s městem.


Zvýšení bezpečnosti


Pro pocit většího bezpečí návštěvníků se architekti rozhodli park více otevřít, zvýšit počet vstupů a účelně uspořádat cestní síť. Zároveň zde přibylo zázemí pro správce parku, který bude zajišťovat jeho nepřetržitý provoz. V celém areálu byl rovněž instalován kamerový systém a moderní veřejné osvětlení, jež zde doposud chybělo. Architekti obohatili park o několik aktivních center (kavárna, pódium, sportoviště), aby místo skutečně ožilo. „V našem návrhu se odráží charakter okolní důlní krajiny. Terén jsme modelovali pomocí teras, které vytvořily aktivní pásy, na něž jsme umístili prvky parku i sochy. Terasy jsme zároveň provázali s pěšinami,“ uvedl německý krajinář Till Rehwaldt.


Ekonomický provoz s důrazem na ekologii


Park je navržen tak, aby vyžadoval minimální prostředky na údržbu – jak finanční, tak časové. Hřiště, mobiliář i další objekty počítají s rizikem vandalismu, lze je proto snadno opravit nebo vyčistit. V rámci udržitelnosti byly využity některé původní materiály a povrchy.


Nedílnou součástí studie je rovněž hospodaření s dešťovou vodou a uplatnění zelené střechy na kavárně. Úspornější je také současné řešení vodních prvků, jejichž počet byl zredukován a dno kaskády i nádrže, které tvoří srdce parku, bylo zvýšeno. Zdrojem je nyní podzemní voda z nově vybudovaného zemního vrtu.





Kavárna, sport i kulturní vyžití


Vedle vodní kaskády s nádrží, kterou zdobí socha Lédy s labutí od sochaře Otakara Petroše z roku 1977, je další dominantou parku kavárna ve tvaru nepravidelného polygonu, jež vyrostla na místě zrušeného vodního prvku. Díky pobytovým schodům a střešní terase mohou návštěvníci využít maximum její plochy. Výrazným prvkem interiéru kavárny je bar složený ze žulových desek, které dříve sloužily jako obruba bazénu v parku. Střecha nabízí výhled na pódium, jež nahradilo severní bazén a kde se budou konat příležitostné kulturní akce.


V parku nově přibylo také otevřené multifunkční hřiště a sportovní prvky pro workout, skateboard či kolečkové brusle a pingpongový stůl. Návštěvníci zde najdou i zajímavosti, jako je slackline vedoucí geologickými epochami, skákací panák s trilobity a dalšími zástupci dávnověké fauny nebo stupnici tvrdosti minerálů. Vedle sportoviště je situován zmiňovaný domek správce a veřejné toalety.


Biologické těleso neboli UFO


Nedílnou součástí parku byl od roku 1972 objekt s názvem Biologické těleso z leštěného prachatického dioritu, kterému místní pro jeho tvar přezdívají UFO. Plastiku o průměru 220 centimetrů vytvořil sochař Josef Klimeš, jenž se rovněž zasadil o jeho obnovu. Objekt o hmotnosti 4,3 tuny byl opraven a přesunut na místo blíže ke sportovišti, aby byl více na očích. V minulosti si toto umělecké dílo oblíbily především děti a využívaly ho jako skluzavku.


Po 25 letech se na své místo vrátí také bronzová socha z památníku padlým horníkům, kteří zahynuli během druhé světové války. Socha z dílny Josefa Fojtíka byla od roku 2002 z důvodu vandalských útoků uložena v depozitáři.








Slavnostní otevření


Mostecký park byl po osmi letech příprav a necelých dvou letech stavby znovu otevřen veřejnosti 1. května 2024. Slavnostního ceremoniálu se za přítomnosti široké veřejnosti zúčastnili také primátor města Marek Hrvol a Luboš Veselý, ředitel Nadace Karel Komárek Family Foundation. „V nadaci považujeme veřejný prostor za platformu, v níž se budováním vztahů v místní komunitě přirozeně rozvíjí společenský život města. Také proto jsme ve spolupráci s architekty a městem Most od počátku koncipovali proměnu parku Střed tak, aby si na tomto pomyslném jevišti našli místo lidé ze všech sociálních skupin, které ve městě žijí. Rozčleněním prostoru pomocí nových prvků, k nimž patří pódium, kavárna, sportoviště nebo posilovna pro seniory, vznikla nová místa pro setkávání lidí, skýtající zároveň pestré možnosti pro trávení volného času,“ prohlásil ředitel nadace, která se vedle proměn veřejného prostoru aktivně zasazuje o rozvoj českého kulturního dědictví. Slavnostní otevření parku, jehož celková obnova vyšla na 120 milionů korun, doprovázel bohatý kulturní a společenský program.


Nadace Karel Komárek Family Foundation
www.komarekfoundation.org






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků