Vše

Jednoduše neobyčejná


Cihelna Kadaň je výjimečná i díky rodinné atmosféře, na které si firma zakládá.
Text Kristýna Brožová, 9.4.2024
Foto archiv firmy
30 vidělo         3 se líbí




Je to již tři a půl roku, co jsme v INTRU psali o malebné cihelně zasazené v podhůří Krušných hor. Přibližně rok po naší návštěvě změnil výrobní závod majitele a loni na jaře ho postihl rozsáhlý požár, který zde napáchal značné škody. Cihelna, byť má za sebou bezmála 140letou historii, se tak znovu ocitla na pomyslném začátku. O své kouzlo však nepřišla.


Požár v kadaňské cihelně vypukl v dubnu 2023. Hasičům se podařilo uhasit plameny asi po čtyřech hodinách, a budova tak utrpěla nemalé škody. „Oheň zasáhl střechu, sušárnu, ale především zničil celou pec, kterou jsme museli opravit,“ vyjmenovává následky požáru Dušan Grmolec, ředitel společnosti Cihelna Kadaň, a dodává: „Snažíme se to ale vnímat pozitivně. Jak se říká: vše zlé může být k něčemu dobré. Nejdůležitější je, že se nikomu nic nestalo.“


Firma se orientuje především na specifické stavby, developerské projekty nebo rekonstrukce památek, smysl ale vidí i v „obyčejných“ drobných zakázkách, jako jsou třeba chodníky či zahradní cesty. A to nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích.



Kadaňská cihelna funguje již od roku 1885.


Detail, který udělá developerský projekt výjimečným


Už sám název podniku – Cihelna Kadaň – byl záměrně zvolen tak, aby jeho obsahem bylo jasné sdělení. I filozofií firmy je věci zbytečně nekomplikovat, ale dělat je jednoduše – jednoduše dobře. A tak zde cihly vyrábějí tradičními postupy již od roku 1885 s cílem nabídnout zákazníkům „poctivý“ produkt, jenž bude sloužit i dalším generacím. „Jsme sice malá továrna, která objemem produkce nemůže konkurovat největším hráčům na trhu, dokážeme však vyrobit něco odlišného, specifického, co velké firmy vyrábět nechtějí nebo neumějí,“ říká Dušan Grmolec a dodává: „Naším cílem není pokrýt gigantické projekty ze sta procent, ale svými výrobky přispět k jejich výjimečnosti, kráse, trvanlivosti a únosnosti. Na velkém developerském projektu si rádi uděláme klidně jenom průčelí vchodu, barevně odlišný blok nebo část fasády.“
Podle Dušana Grmolce je každá cihla, jež opustí brány kadaňského závodu, unikát – ať už se nepatrně liší barvou, či tvarem. „Během celého výrobního procesu projdou cihly několikero rukama, které na nich – ať už doslova, nebo obrazně – zanechají svůj otisk. A i to je jedna z věcí, která je činí výjimečnými,“ vysvětluje ředitel společnosti.


Neobyčejné cihly pro neobyčejné stavby


Důkazem jeho slov byla například výroba ojedinělých keramických tvarovek použitých na fasádu rekonstruovaného hotelu InterContinental v Praze, o němž jsme psali v INTRU 19 v říjnu 2022. Zadáním architektů bylo vytvořit přesnou kopii původních tvarovek, ať už co se týče tvaru, barvy, textury střepu, nebo povrchové úpravy. K tomu bylo zapotřebí najít nejen vhodné suroviny a vyrobit speciální formy, ale také na základě testování určit i správnou techniku výpalu. To se nakonec týmu pod vedením Dušana Grmolce podařilo, a mistři cihláři dokonce ještě předčili originál tím, že dokázali vylepšit mechanické vlastnosti materiálu.


Dalším z projektů, na nichž se kadaňská cihelna podílela, byla rekonstrukce a přestavba městských jatek na galerii výtvarného umění Plato v Ostravě, kde byly použity rubínové cihly a fasádní pásky v témže odstínu a okenní parapety glazované tmavě zelenou barvou. Realizace byla jednou z pěti, které v roce 2023 získaly čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu.



Galerie výtvarného umění Plato v Ostravě získala ocenění Finalista České ceny za architekturu 2023.


Ve výčtu referencí nelze vynechat ani malé projekty, jako je africká třída, jež byla vybudována v rámci nedávné rekonstrukce pavilonu goril v pražské zoo. Místnost byla navržena a provedena tak, aby představovala co nejvěrnější kopii skutečné třídy na kamerunském venkově. Toho bylo dosaženo díky detailům, jako jsou stěny umazané od červeného prachu nebo plakáty dovezené přímo z Kamerunu, ale především díky speciálně tvarovaným cihlám podsvíceným tak, aby imitovaly okna v afrických školách. Cihly typické pro oblast subsaharské Afriky, jež se podobají našim plotovkám, se vyráběly právě v kadaňské cihelně.



Speciálně tvarované cihly pro africkou třídu v pražské zoo byly pro firmu jednou z netradičních zakázek.


„Každá zakázka je pro nás něčím speciální a žádá si individuální přístup. Aby vše dopadlo podle klientových představ, je potřeba o všem otevřeně komunikovat. Proto k nám do cihelny zveme stavebníky a architekty, abychom jim přiblížili celý výrobní proces, ukázali jim, jaké jsou možnosti, a aby tak sami začali cihlu vnímat nejen jako stavební materiál, ale jako řemeslný výrobek, který má určitou nadhodnotu díky práci všech lidí, kteří se na něm podíleli,“ uzavírá Dušan Grmolec.


Cihelna Kadaň
www.cihelnakadan.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků