Hnědý křemenec a ocelová rula: nedoceněné unikáty v segmentu kamenných obkladů a dlažeb

Foto archiv firmy
Při navrhování či zařizování interiéru nebo zahrady se lidé často setkávají s tím, že produkty nabízené na trhu neodpovídají jejich požadavkům na funkčnost či praktičnost a současně jejich představě o vizuálním provedení. Většinou tak musejí zvážit, zda udělat větší kompromis na úkor designu, nebo na úkor svých potřeb. Rada odborníka, který má přehled i o méně známých řešeních, jež splňují jak technická, tak estetická kritéria, pro ně pak může být k nezaplacení.
Segment kamenných obkladů a dlažeb v tomto není výjimkou. „V tomto odvětví jsou aktuálně velmi oblíbené teplé odstíny hnědé, jako je béžová nebo medová. Horniny s touto barvou jsou však zpravidla pórovitější, a tedy nasákavější než méně atraktivní, ale odolnější šedé horniny, což komplikuje výběr těm, kdo požadují bezúdržbovou dlažbu,“ upřesňuje Daniel Šubrt, majitel společnosti KAMENIUM GROUP, jež se zabývá dovozem a prodejem přírodního kamene již dvanáct let. „Voda, která skrze póry do kamene proniká, urychluje jeho zvětrávání a postupem času vede k jeho rozpadu. Pokud si zákazník takový typ horniny zvolí například jako venkovní dlažbu, musí počítat s tím, že ji jednak nebude možné uložit do štěrkového lože, ale pouze do betonu, a jednak bude muset dlažbu impregnovat,“ dodává. Zcela opačně je to podle jeho slov s horninami, jež mají studené šedé odstíny. „O těch můžeme obecně říct, že jsou tvrdé, méně nasákavé, a tedy mnohem odolnější a trvanlivější, ale z hlediska estetiky jsou méně zajímavé, a tudíž i méně žádané,“ vysvětluje Daniel Šubrt.
Hnědý křemenec – perla z ostrova Euboia
Existují však i výjimky. Jednou z nich je například hnědý křemenec, jenž navzdory své teplé barvě a jedinečné kresbě oplývá i vynikajícími vlastnostmi. „Jde o exkluzivní materiál, který pochází z malého lomu poblíž řeckého města Karystos, a ročně se ho nevytěží víc než pár desítek tun,“ říká Daniel Šubrt. Tento materiál, jehož hlavním odběratelem je právě firma KAMENIUM GROUP, charakterizuje vysoká tvrdost, minimální pórovitost a téměř nulová nasákavost, což z něj v kombinaci s jeho atraktivním vzhledem činí naprostý unikát. „Díky tomu, že máme s rodinnou firmou, která lom provozuje, nadstandardní vztahy, můžeme často vyhovět i netypickým požadavkům našich zákazníků, například na specifický formát dlažby,“ vysvětluje Daniel Šubrt a vyzývá architekty, aby se neostýchali využít poradenských služeb, jež jim firma KAMENIUM GROUP nabízí, a možnosti konzultace s některým z jejích odborníků. „Pokud potřebujete vědět, jaké má daný materiál technické vlastnosti, lesk, podíl slídy, jakou má kresbu, kde se těží, do jakého prostředí se hodí a podobě, neváhejte nás kontaktovat,“ dodává majitel firmy.
Ocelová rula – odolná a spolehlivá
Druhou výjimkou, která spojuje to nejlepší z obou zmiňovaných skupin, je ocelová rula. Stejně jako v případě hnědého křemence jde o metamorfovanou horninu, jež se vyznačuje vynikajícími technickými vlastnostmi a neomezenou životností. Je vhodná pro vnitřní i venkovní prostředí, okolí bazénů či jiné plochy s výskytem vody. „Obklad nebo dlažba z ocelové ruly jsou zcela bezúdržbové, mrazuvzdorné a i z dálky ihned poznáte, že jde o přírodní kámen,“ doplňuje Daniel Šubrt. Tento druh ruly má jedinečný vzhled, a to díky kombinaci dvou barev: šedé a rezavě hnědé. Těží se ve východní části Rilsko-rodopského masivu, jenž zasahuje na území Bulharska a Řecka. „Pokud si vyberete právě tento materiál, můžete si být jisti, že vám vydrží navěky,“ uzavírá Daniel Šubrt.
KAMENIUM GROUP
www.kamenium.cz
Kontakt

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků