Dům z keramických cihel a s plochou střechou
Foto: Petr Polak Photo
Kvalitní materiály a spolupráce s architektem. To jsou předpoklady vzniku bydlení, jež svým uživatelům zajistí zdravé prostředí a příjemné místo k životu. Právě toho se podařilo dosáhnout u rodinného domu, který v roce 2021 vyrostl ve Středočeském kraji.
Novostavba se dvěma podlažími je pojata jako prostorová struktura, která využívá potenciálu stávajícího pozemku osázeného zelení. Původní objekt, jejž bylo vzhledem k jeho nevyhovujícímu technickému stavu nutné zbourat, sice umožňoval výhled do zahrady, avšak kvůli vyvýšenému přízemí byla zahrada těžko přístupná. Architekti ze studia Archport se tedy během návrhu snažili najít ideální výšku přízemí tak, aby bylo možné volně vstoupit do zahrady, a to pokud možno bezbariérově. Návrh důsledně sleduje tvar parcely pomocí pravidelného konstrukčního rastru a objekt přirozeně ustupuje od západu k východu, čímž ponechává stávající cennou část zahrady, do které se maximálně otevírá.
„Velmi nám záleželo na citlivém začlenění domu do lokality se starší zástavbou a na zapracování našich představ do projektu. Proto jsme se rozhodli využít služeb architekta,“ vysvětluje investorka. Vedle požadavku, aby měl dům velká okna orientovaná do zeleně a prostornou terasu, si majitelé domu přáli též velkou garáž s dílnou. Proto bylo nutné stanovit hierarchii prostoru tak, aby obytné prostory domu byly orientovány do zeleně a garáž naopak směřovala na druhou stranu objektu. Z uvedené hierarchie vyplývá celkový ráz domu. Ta definuje jednak jeho konstrukční systém, jednak prostorově člení celou stavbu a ovlivňuje kompozici fasád. Rastr je dále zvýrazněn vstupními pergolami a krytým parkovacím stáním. Tím, že tato struktura vystupuje mimo objekt, vytváří celistvou arkádu tvořenou trámy a sloupy. Předsazená arkáda, ustoupená hlavní fasáda domu a nárožní komín vytvářejí ucelenou subtilní prostorovou kompozici, kterou doplňuje sestava plochých střech.
Cihelné bloky Porotherm
Stavba byla realizována z keramických cihel Porotherm v tloušťce od 200, resp. 300 mm (obvodové stěny a vnitřní nosné zdivo) a z akustických keramických příčkovek Porotherm (nenosné příčky), jejichž výrobcem je společnost Wienerberger. Jak bylo prokázáno vědeckou studií, provedenou laboratoří Centra zdraví a životního prostředí SZÚ v roce 2021, cihelné zdivo vytváří v interiéru zdravé prostředí. Vedle toho, že neemituje látky znečišťující ovzduší, dokáže regulovat i vzdušnou vlhkost a výrazně snižuje riziko vzniku plísní a hniloby. Cihly a střešní tašky z dílny Wienerberger se navíc vyznačují dlouhou životností, vynikajícími užitnými vlastnostmi a stoprocentní recyklovatelností. Jíl, jenž tvoří hlavní složku směsi pro tvorbu cihel, pochází z lokálních zdrojů, čímž je minimalizována přepravní vzdálenost. „V domě žijeme od října 2021 a jsme velmi spokojeni. Vnitřní prostředí domu je příjemné s optimálním klimatem,“ uzavírá investorka.
Kompletní sortiment pro realizaci domu
Wienerberger je dnes největším evropským výrobcem pálených cihel s více než dvousetletou tradicí. V současnosti nabízí ucelený keramický systém, střešní tašky Tondach, tepelněizolační systém střech iRoof, klinkerové plné cihly a obkladové pásky, které jsou určeny pro atraktivní fasády, a rovněž betonové dlažby Semmelrock. V polovině 20. století jako první představil děrované cihly, jež ve srovnání s tehdejšími plnými cihlami vynikaly výrazně lepšími tepelněizolačními vlastnostmi. V inovacích firma neustává ani dnes. Aktuálně se věnuje vývoji zdicího robota, respektive auta s hydraulickým ramenem, který bude mít v řídicí jednotce uložený digitální model domu, díky čemuž bude vědět, kam kterou cihlu položit a kolik přidat spojovacího materiálu. Dále Wienerberger pracuje i na fotovoltaickém řešení, jež by nenarušilo ráz střešní plochy z pálených tašek a které by svou funkčností nahradilo nevzhledné solární panely.
Wienerberger
www.wienerberger.cz
Sdílet
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Podobné články
< zpět na přehled článků