Vše

Cihly jako akustická stavebnice


Akustický absorbér: recyklovaná cihla, minerální vata, molton
Text Karel Motl, 16.4.2024
Foto archiv firmy
52 vidělo         1 se líbí




Cihla je tradiční stavební materiál, se kterým lze pracovat nejen na základě jeho fyzikálních a mechanických vlastností, ale také s ohledem na jeho akustické možnosti. U nás v AVT Group víme, jak cihly tvarovat, skládat, kombinovat a rozmísťovat v prostoru tak, abychom zajistili požadované akustické parametry a dosáhli takzvané akustické pohody.


Při navrhování akustických řešení budov je potřeba zabývat se jak zvukovou izolací, respektive přenosem zvuku mezi jednotlivými místnostmi (akustika stavební), tak akustickými jevy uvnitř uzavřených nebo částečně uzavřených prostor (akustika prostorová). Cílem stavební akustiky je ochrana proti hluku, kdežto cílem akustiky prostorové je zajistit dobrou slyšitelnost a srozumitelnost zvuku.


Eliminace hluku aneb vzduchová neprůzvučnost


Obyvatele bytových domů zpravidla zajímá vzduchová neprůzvučnost stěn oddělujících jednotlivé bytové jednotky a je to často diskutované téma jak ve starších objektech, tak v novostavbách. Vzduchová neprůzvučnost je schopnost konstrukce zachytit nebo přenést zvuk šířící se vzduchem a v tomto ohledu může výborně fungovat klasická cihlová příčka – kombinace plného těžkého materiálu s vrstvami omítky na obou stranách může zajistit požadované parametry (jde o vícevrstvou skladbu, kde každá část hraje svou roli). Je zde však několik úskalí: technologická kázeň při výstavbě (a návaznost na obvodové konstrukce) či konkrétní typ cihel, respektive jejich objemová hmotnost.



Akustický absorbér


Absorpce a rozptyl zvuku


Z hlediska akustiky prostorové, která zkoumá úpravy doby dozvuku a kultivaci zvuku v rámci jednoho samostatného prostoru, najdou cihly uplatnění také, a to hned ve dvou odlišných disciplínách. První je absorpce zvuku. Na nízkých kmitočtech – jež lze subjektivně popsat jako dunění či hučení – je možné použít takzvané Helmholtzovy rezonátory, které lze postavit ze soustavy cihel a při stanovení správného objemu a vyústění do místnosti je možné naladit je tak, aby absorbovaly zvuk na konkrétních požadovaných nízkých frekvencích (v závislosti na velikosti a poměrech stran daného prostoru). A protože rezonátor musí být sestaven z co nejpevnějšího materiálu, jenž nevykazuje vlastní parazitní rezonance, jsou k tomu velmi vhodné právě cihly. Jiný absorbér, tentokrát středních kmitočtů, lze vytvořit v podobě předstěny z předsazených cihel s mezerami, kde je vzduchová mezera vyplněna porézním materiálem. Poměr mezi plnou plochou a otvory a odstup od původní stěny pak určují akustické vlastnosti takového absorbéru.



Zeď


Druhou disciplínou v oblasti prostorové akustiky je rozptyl zvuku. Pokud má být akustická energie v prostoru zachována, ale vadí rušivé ostré odrazy od rovných hladkých stěn, lze vhodným předsazením či natočením jednotlivých cihel do prostoru vytvořit povrch s členitou strukturou, která zvuk odrazí různými směry, a napomůže tak jeho rovnoměrné distribuci v prostoru. Opět platí, že je výhodná tuhá a pevná konstrukce – pokud má být rozptyl zvuku efektivní z hlediska minimalizace ztrát, jsou nežádoucí jakékoli kmity či vibrace. Obdobně lze z cihel vytvářet různé tvary pro rozptýlení zvuku, například zakřivený či rozlámaný povrch.



Akustický difuzor 1



Akustický difuzor 2


Cihly tak vlastně představují stavebnici s akusticky inertními prvky, jejichž kombinací, tvarováním, rozmístěním a návazností lze sestavit konstrukce a povrchy, které mají jako celek různé akustické parametry a využití a mohou být i vzhledově atraktivní. Navíc vzhledem k jejich hmotnosti a tuhosti lze akustickou funkci výsledných prvků predikovat s velkou přesností, na rozdíl od jiných, například deskových materiá­lů, jejichž mechanické vlastnosti často závisejí především na nosné konstrukci, jež je podpírá.


Odborníci na akustická řešení


Akustické oddělení naší společnosti denně navrhuje řešení prostorové akustiky pro celou škálu objektů. V našich projektech se setkáváme s většinou základních stavebních materiálů a konkrétně s cihlami dokážeme pracovat v rámci všech souvisejících akustických oborů. Dokážeme stanovit vzduchovou neprůzvučnost nejrůznějších variací cihlových konstrukcí (různé konfigurace a typy cihel, s různými typy i tloušťkami omítek), umíme zohlednit i zeslabení těchto konstrukcí vlivem drážek pro vedení kabeláže, potrubí a podobně a následně také navrhnout potřebná opatření pro úpravu celého řešení stavební akustiky.


Z hlediska akustiky prostorové dokážeme zohlednit cihelné zdivo a určit optimální navazující akustické úpravy pro plánované využití daného prostoru. Většina návrhů prostorové akustiky z naší dílny se týká interiérů s vysokou kapacitou návštěvníků, kde je potřeba věnovat extrémní pozornost požárním parametrům všech prvků. Například v některých divadlech či kulturních domech jsou využity voštinové cihly s horizontálním uložením štěrbin. Často za námi ale přicházejí i drobní investoři, majitelé restaurací nebo garážové kapely s požadavkem na co nejlepší poměr ceny a výkonu. Vznikají tak jednoduché, ale krásné realizace prakticky z recyklovaných materiálů jako heraklit, staré cihly či minerální vata.


V naší akustické divizi nemáme jen inženýry, kteří navrhují. Vše, co jsme v článku zmínili, umíme i změřit, případně vypracovat autorizované postupy a protokoly. Disponujeme totiž širokou škálou razítek a přístrojového a měřicího vybavení, jež je pravidelně ověřováno na Českém metrologickém institutu.


AVT Group
www.avtg.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků