Vše

BETON


Přehrada tří soutěsek (na řece Jang-c’-ťiang, Čína). Nejtěžší betonová stavba světa
Jiří Hejhálek, 29.6.2022
Foto Shutterstock
144 vidělo         0 se líbí




Beton je kompozitní stavební materiál. Vzniká smícháním sypkého pojiva, plniva, přísad a příměsí ve vodné suspenzi, připomínající tvárnou kaši. Po ztuhnutí pojiva vznikne pevný slepenec. Nejčastějším betonem je cementový beton, v němž je pojivem cement a plnivem kamenivo.


Výše uvedená definice se v širším významu týká nejen betonů do podlah, základů, litých konstrukcí apod., ale i zdicích malt, omítek a dalších. Právě tak budeme chápat pojem beton i v tomto pojednání.


Nejčastější pojiva


Nejznámějším pojivem v České republice je zřejmě portlandský cement. K jeho výrobě je zapotřebí zejména mletá granulovaná vysokopecní struska (MGVPS), elektrárenský popílek typu F (pop.-F) a C (pop.-C) a křemičitý úlet (KÚ), jejichž zastoupení v portlandském cementu (PC) znázorňují příslušné bleděmodré plochy v ternárním diagramu na obr. 1. V blízkosti vrcholů trojúhelníka je křemen (SiO2), korund (Al2O3) nebo hematit, česky krevel (Fe2O3) a v posledním vrcholu je pálené vápno (CaO) nebo periklas (MgO).


Každý bod ternárního diagramu představuje určitý typ cementu. Příkladem je pucolánový popel, vlastně jemný písečný sopečný popel, který byl využíván od starověku jako hydraulické pojivo do malt a betonů. Chemicky je to vulkanický hlinitokřemičitan, který byl objeven již v dobách starého Říma u města Pozzuoli na úbočí Vesuvu (Itálie) a později i jinde. Stavby, kde byl tento cement použit jsou např. římské Koloseum, Pantheon a jiné.


Popílek, používaný při výrobě dnešního cementu, je anorganická zplodina vznikající při spalování pevných, zpravidla jemně mletých paliv v uhelných elektrárnách. Zachycuje se z kouřových plynů v mechanických a elektrických odlučovačích. Při výrobě betonu se jedná o latentně hydraulickou příměs.



Chemické složení portlandského cementu PC a základních surovin pro jeho výrobu: mleté granulované vysokopecní strusky (MGVPS→GGBSF), popílku typu (popílek typu F → Type F FA), popílku typu (popílek typu C → Type C FA) a křemičitého úletu (KÚ → Silica fume)

Přidáme-li do cementu vodu, každá ze sloučenin v Tab. 1 podstoupí hydrataci a přispěje tím k výsledné kvalitě betonu. Pouze křemičitany vápníku přispívají k pevnosti. Křemičitan trojvápenatý je odpovědný za velkou část počátečního ztvrdnutí (prvních 7 dní). Křemičitan dvojvápenatý, který reaguje pomaleji, přispívá jen k pevnosti v pozdější době.



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků