Revitalizace parku na Moravském náměstí

Consequence forma architects






Revitalizace parku na Moravském náměstí


Městský park na Moravském náměstí v historickém centru Brna byl zanedbaný a původní stav prostorového vymezení nefunkční. Architekti se studia Consequence forma architects představili komplexní přístup revitalizace – park zpřístupnili, aniž by ubrali z jeho původních krajinářských hodnot. Konceptu prostorově dominuje prázdno v centru parku s kulturně-společenským potenciálem a vymezený prstenec vzrostlých stromů, který autoři návrhu zpřístupnili pomocí okružní promenády s kavárnou a dětským hřištěm.



Jedním ze základních principů konceptu je různá intenzita užívání parku – kolem kavárny a centrální plochy se předpokládá nejvyšší zatížení, které směrem k vnějšímu okraji slábne. Promenáda pod korunami vzrostlých stromů nabízí klid, centrální plocha akci a hru. Park pracuje s prvky modro-zelené infrastruktury, s požadavky na environmentální udržitelnost, biodiverzitu, spoluutváří komunitu a je inkluzivní.


Výraznou dominantou parku je plocha uprostřed, která do Brna přináší nový veřejný prostor – urban arénu. Aréna je definována sdílenou masivní lavicí, kde je dovoleno ležet, sedět, válet se, hrát si… Velký vliv na dění uprostřed má režim fontány, který podněcuje k interakci a hře. Architekti využili i potenciál severní části parku, kam umístili kavárnu a dětské hřiště. Původně nevyužívané plochy se zcela proměnily v atraktivní místo s výhledem na nově objevenou vedutu města s kostelem sv. Tomáše. Pavilon kavárny tvoří rozhraní mezi parkem a městem a posiluje městský charakter jinak dopravně vytížené ulice Koliště, která se postupně proměňuje v městský bulvár. Vedle toho, že kavárna s terasou zakončuje okružní stinnou promenádu pod vzrostlými stromy a poskytuje zázemí pro své hosty a přilehlé dětské hřiště, se zde konají i menší divadelní, hudební a jiné akce. Místo je tak důležitým generátorem společenských a sociálních aktivit a stává se těžištěm parku. Částečně transparentní střechou kavárny prorůstá strom a střecha zároveň protíná osmimetrovou elipsu z leštěné oceli – Slunce. Ta se ve dne ztrácí, se západem slunce se zjevuje díky světelné instalaci a jemně zakončuje pohledovou osu z centra. Fasáda kavárny je z povětrnostně odolné oceli, jež postupně rezaví.


Kontrast k živému okolí kavárny tvoří travnaté a luční plochy, které naopak nabízejí klid a stín. Chráněný biotop je tvořen květinami, keři a stromy. Prostupy do parku jsou navrženy dle vysledovaných tras (pomocí snímků z dronu byly zmapovány původní vyšlapané pěšiny v čerstvém sněhu).


Díky prvkům modro-zelené infrastruktury je v parku v co největší míře zadržována srážková voda, která se vsakuje do podloží, dotuje vegetaci a v horkých dnech zde vytváří příznivé mikroklima, jejž podporuje i samotný prvek fontány a jeho chladivé mlžné trysky. Všechny zpevněné plochy jsou spádované a voda sváděna do štěrkových průlehů a systémů štěrkových rýh. Část dešťové vody slouží jako zálivka pro lužní záhon, stromy v mlatu nebo pás na severní hraně parku. Nové stromy v mlatu jsou sázeny se strukturálním substrátem (štěrk obohacený biouhlem a kompostem), jenž drží vlhko dlouho po dešti, zachovává půdní vzduch a distribuuje živiny. Další stromy doplňují park po obvodu. Výběr druhů navazuje na stávající pestrost a doplňuje ho o nedomácí dřeviny s tolerancí ke klimatickým změnám.


Výrazným prvkem parku je lem, který tvoří bylinné patro, keře a stromy. Vzniká tak chráněný, jasně definovaný environmentální rámec s dobrými podmínkami pro rozvoj plnohodnotného přírodního společenstva. Záhon s modelací prohlubní a vyvýšenin (bultů a šlenků) je inspirován přirozenými procesy periodicky zaplavovaných biotopů v terénu lužních krajin Moravy.



+

Kredity


Revitalizace parku na Moravském náměstí
Místo: Moravské náměstí, Brno, ČR
Ateliér: Consequence forma architects
Autoři: Martin Sládek, Janica Šipulová
Krajinářsko-vegetační řešení: Klára Zahradníčková
Dětské prvky, spolupráce elipsa: Richard Loskot
Koordinátorka projektu: Nina Vlček Ličková / Consequence forma architects
Inženýring: Barbora Bělunková / Consequence forma architects
Krajinářsko-architektonické řešení, architektura: Jan Schleider, Petra Buganská / Consequence forma architects
Dílčí spolupráce: Prokop Matěj, Zuzana Včeláková, Katka Hlavičková / Consequence forma architects
Klient: ÚMČ Brno-střed
Projekt: 2016–2021
Realizace: 2022
Náklady: 108 mil. Kč (bez DPH) / asi 4 mil. eur (bez DPH)
Zastavěná plocha: 334 m² pavilon (kavárna s terasou); 41 m² strojovna fontány s nádrží (pod zemí); 304 m² objevené zasanované sklepení Německého domu (pod zemí)
Plocha pozemku: 22 365 m² (celková výměra parku včetně chodníku po obvodu); 19 887 m² (vegetační a zpevněné plochy)
Obestavěný prostor / rozměry: 1 555 m3 / 27 × 14 × 4,5 m (pavilon kavárny s terasou)
Foto: BoysPlayNice

Sdílet
Facebook