Návrh poutního kostela v Doupovských horách byl prvním autorovým kamenným projektem, který jsme hodlali zmapovat. Zajímalo nás, jestli se po letech jisté stagnace přiblížila jeho realizace. Nepřiblížila. Autor nám však představil jiný dům, který pracuje s kamenem – nejde o stánek křesťanské bohoslužby, ale hinduistický chrám těla. Jakub Tejkl ho popisuje následujícím způsobem.
Resort Svatá Kateřina je obklopen hlubokými lesy. Pod korunami stromů, v mlází a mechu, se rozprostírají pole žulových kamenů rozmanitých tvarů a velikostí. S pokorou jsem tuto lokální danost využil pro založení stavby nového pavilonu ajurvédské medicíny. Na místě bude vytyčena modulová síť. V průsečících os bude rozmístěno 111 monolitických kamenů tak, aby jejich vrcholy vytvořily ve zvlněném terénu rovinu. Na poli kamenů následně povstane dřevěný pavilon. Védská nauka Vastu shastra (též Vástu šástra) mluví o prázdném prostoru ve středu domu jako o symbolickém Brahmastanu neboli středu světa. Energie domu, stejně jako energie světa, vyvěrá podle této nauky z tohoto tajemného, prázdného středu. Rád jsem využil tohoto principu, který se podivuhodně prolíná se západní stavební tradicí – s atriovým uspořádáním řeckých a římských domů nebo rajskou zahradou středověkých klášterních komplexů.
Nosný skelet pavilonu bude složen ze svislých křížových sloupů a vodorovných překladů. Archaická kompozice křížového sloupu a překladu vytvoří vnitřní řád stavby, v němž se každý interval skeletové konstrukce dá považovat za střed. Motiv středu jako určujícího kompozičního prvku akcentují dva centrální prostory – otevřené atrium, kolem něhož jsou uspořádány masážní místnosti, a sál s bazénem, který je napájen z pramene svaté Kateřiny. Srdce stavby tedy bude zasvěceno vodě. Vnější obvodová stěna pavilonu je prakticky po celé délce zamýšlena jako otevřená galerie, která zprostředkuje vizuální kontakt s okolní krajinou. Tři strany pavilonu nabídnou tři odlišné scenerie – výhled do otevřené krajiny, blízkou zkušenost lesa a uzavřenou meditační zahradu. Rozostření hranice pevné stavby, předěl mezi vnitřním a vnějším světem, zdůrazní textilní drapérie, jež obepne pavilon ze tří stran. Vedle stínění v letních měsících bude sloužit také jako opona, která lemuje výhledy do okolí, a je-li zatažena, modeluje světelnou atmosféru vnitřního prostoru pavilonu. Základní stavební materiály – kámen a dřevo – tak doplní subtilní matérie textilu, jež vymezí vnitřní prostor stavby v duchu látky – prvotního uzavření dle teorie Gottfrieda Sempera, a zároveň částečně prostoupí pavilonem jako přirozený dělicí prvek jednotlivých prostorů, zejména těch, které jsou určeny k relaxaci a odpočinku. Architektura pavilonu ajurvédské medicíny je koncipována na základě filozofického přesvědčení, že zdrojem klidu, vnitřního i vnějšího, je řád, jenž vytváří přirozené a čitelné hranice v chaotickém a neohraničeném prostoru.
Odkud budete kámen dopravovat?
V okolí Svaté Kateřiny je řada lomů na žulový kámen. Monolity použité jako základ pavilonu pocházejí právě odtud.
Jak náročný byl jejich výběr, respektive výroba?
Najít monolity vhodných tvarů je skutečně dost obtížné, kameny na stavbu byly z lomů vybírány a shromažďovány téměř rok a půl. Hledali jsme kameny, které by bylo možné použít v jejich syrovém, přirozeném stavu. Ne vždy se to podařilo, takže některé velké kameny byly následně kamenicky upraveny a bylo též přirozeně nutné vyřešit usazení skeletové dřevostavby.
Jakou část nákladů kameny představují?
Na tuto otázku neumím v tuto chvíli odpovědět – investor si nepřeje zveřejňovat jakékoli informace o nákladech stavby.
Pavilon ajurvédské medicíny
Místo: Svatá Kateřina 327, Počátky, ČR
Autor: Jakub Tejkl
Klient: Šém
Zastavěná plocha: 1 584 m2
Projekt: 2016
Vizualizace: Jakub Tejkl