Křižánky

Kuba & Pilař architekti


Křižánky


Křižánky, Česká republika

Dům je umístěn ve Žďárských vrších, na okraji obce Křižánky. V přímém sousedství se nachází rozvolněná, tvarově a stylově různorodá zástavba. Stavba je navržena jako volně stojící, je směřována do zahrady a do výhledů na hřebeny Devíti skal.Koncept domu vychází ze základních archetypů místního lidového stavení, především celkovou proporcí, půdorysem tvaru protáhlého obdélníku a typem a sklonem sedlové střechy. Objekt využívá některé v dnešní době již nepoužívané tradiční prvky jako například zápraží, které je navrženo po jeho obvodu a je vymezeno posuvnými okenicemi. V případě nepříznivého počasí lze zápraží a celý dům okenicemi uzavřít. Obdélníkový půdorys obsahuje jednu obytnou místnost s kuchyní a tři ložnice, všechny orientované na jihozápad do zahrady. Koupelny, zázemí a vstup směřují na severovýchodní stranu.


Nosné konstrukce domu jsou ze dřeva. V prostoru zápraží i v interiéru jsou přiznané části dřevěných krokví, vaznic a stropních trámů. Obvodová stěna za okenicemi je obložena plechovými panely, okna jsou hliníková. Na vnějším fasádním plášti, kterým je střešní krytina a obklad posuvných okenic, jsou dřevěné štípané šindele. Na bočních štítových stěnách je průhledný vlnitý akrylát zavěšený na dřevěných latích.+


Chcete vidět celý text a 10 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup