Evropské centrum geologického vzdělávání

WXCA






Evropské centrum geologického vzdělávání


Mezi městy Kielce (na severu) a Krakovem (jižně) se nachází soubor budov ověnčený řadou cen, mimo jiné nominovaný za Polsko na Cenu Miese van der Rohe 2017. Mimořádné edukační centrum navrhlo nikoli neznámé studio WXCA.



Kontext
Naše uvažování o místě a konceptu formovaly hlavní faktory vycházející z okolí – opuštěného lomu na okraji středověkého městečka a blízkého hradu v centrální oblasti Svatokřížských hor. Naopak vztahy s klientem se nemají přeceňovat. V tomto případě jimi byli geologové z Varšavské univerzity, kteří toto místo považovali za jedinečné především s ohledem na řadu „odhalených“ míst, jež na relativně malé ploše ilustrují historii Země trvající 560 milionů let. Stačí udělat pár kroků a ocitneme se na místech, které od sebe geologicky dělí milion let. Podle Piotra Ziółkowského (poradce investora, pozn. red.) jde v evropském kontextu o jedinečný fenomén.


Hledali jsme koncept, který se propojí s okolím a bude spolu s ním stárnout. Rozdělili jsme celek na pět samostatných jednoduchých objemů ve tvaru kvádru, poházených po prostoru lomu, jako by šlo o kamenné bloky. V kontextu okolní velkolepé přírodní scenerie jsme se pokusili vyhnout tomu, abychom přímo opisovali od přírody. Přísné geometrické tvary připomínají antropogenní historii tohoto místa. Na druhé straně uspořádání bloků doplňuje stávající hrany a skalní srázy a vytváří rytmickou stěnu nové konstrukce. Uzavírá prostor lomu a dispozici střídavých dvorů mezi budovami, jež se otevírají do okolí. Budovy jsou propojeny skleněným krčkem, jehož lomená dráha poskytuje různé výhledy. Prostor mezi krčkem funguje jako páteř objektu a obsahuje většinu technické infrastruktury.


Funkce
První budova (A) obsahuje reprezentativní veřejné funkce, jako je vstupní hala propojená s jídelnou a foyer, za nímž následuje přednáškový sál s kapacitou 240 osob. Ve druhé budově (B) je výzkumné centrum a geologické laboratoře. Celá tato technologická linka je napojena na výukové prostory, což umožňuje, aby se činností, které jsou v nich prováděny, účastnili i mladí adepti geologie. Zbývající tři budovy slouží pro ubytování – budova C je vícehvězdičkový hotel pro zaměstnance a hosty centra, objekty D a E jsou ubytovny pro studenty. Když jsme projektovali jejich interiér, kladli jsme velký důraz na společné prostory. Hotelové pokoje jsou umístěny kolem vnitřních nádvoří a jsou plně otevřené přirozenému světlu procházejícímu dovnitř střešními světlíky. Zásadou tohoto přístupu bylo vytvořit prostor, který by umožnil integraci a nebyl by jen průchozí komunikací.


Materiály
Podoba budovy je založena na kontrastu mezi fasádou ze surového kamene s bohatou tektonikou a velkými skleněnými stěnami. Kámen použitý na fasádách je geologicky (z pohledu stáří, struktury a vzhledu) identický s tím, který se těžil v lomu. Byl dovezen z lomu v Bolechowicích vzdáleného asi 10 kilometrů.


Kameny na fasádách byly uspořádány do skupin o nestejných frakcích, které vytvářejí pole o různých velikostech. Je to odkaz na tradiční zednické techniky, jež se v této oblasti používají po staletí, mimo jiné na nedalekém hradě a zdejších staveních. Část přírodního kamene byla navíc použita na vnější zdi auditoria budovy A.


Okolí
Naší prioritou při tvarování okolí bylo zasahovat do něj co nejméně. Zeleň na střechách a kolem budov tvoří suchomilné travní porosty z lomu, namíchané se zelení pronikající ze severu. Cesta pro pěší, vinoucí se kolem budov, doplňuje stávající cestičky, které stoupají na vršek lomu, respektive klesají k jeho patě. Na cesty uvnitř komplexu a lemování budov jsme použili kámen vykopaný během zemních prací.


Koncept udržitelnosti
Hlavní zdroj topení a chlazení představují tepelná čerpadla se zemním výměníkem (glykol-voda). Jde celkem o 91 zemních vrtů do hloubky 120 metrů. Přídavnými zdroji energie pro ohřev vody jsou solární kolektory umístěné na střechách. Důraz byl též kladen na optimální využití denního světla a prevenci přehřívání, k čemuž byly využito vysoce kvalitní sklo v kombinaci s vnitřními a vnějšími roletami.



+


Chcete vidět celý text a 7 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup