ATLAS

No Architects






ATLAS


Ateliér Tvorby a Laboratoř Asociativního Snění, zkráceně ATLAS, je zábavné kolektivní dílo, které je doširoka otevřené v mnoha ohledech. V podstatě jde o velký městský obývací pokoj, kde si lze číst, natáhnout se na kanapi, cvičit na hudební nástroj, hrát si, pracovat, kojit, vypít si kávu a potěšit se uměním, na které je dovoleno i sahat.



ATLAS je zdarma přístupný prostor nacházející se na celém ochozu Malé dvorany pražského Veletržního paláce, kde lze „jenom tak být“. Nepotřebujete ničí „svolení“, abyste sem přišli. Nikdo se na vás nebude dívat přezíravě nebo vám cokoli nabízet, či dokonce vnucovat. Můžete tu potkat i zaměstnance galerie, jak cvičí jógu nebo organizují nějakou událost. Jste přitom obklopeni uměním, avšak během návštěvy vás nesleduje orlí zrak kustoda, zda jste se k exponátům nepřiblížili moc blízko. Oficiálně totiž o umělecká díla nejde – bez dozoru a na veřejně přístupném místě by se nedala pojistit. Jsou to tedy vlastně umělecké artefakty autorů, kteří na tento koncept přistoupili. Díla se v čase doplňují a mění, řada z nich také odráží participaci návštěvníků.


Architekti měli k dispozici kriticky nízký rozpočet. Částka odpovídající nákladům na jednu lepší kuchyni měla zajistit naplnění obřího podlaží smysluplným obsahem. Autoři návrhu proto využili to nejdražší, co už na místě bylo, a sice původní architekturu Veletržního paláce ukrytou tradičně za řadou paneláží, zatemnění otvorů a instalačních předstěn. To vše zbořili a zrecyklovali. Zpřístupnili okna, otevřeli průhledy, dali promluvit rastru železobetonového skeletu, členění okenních otvorů a jejich barevnosti. Na co použitelné fragmenty demontované paneláže nevystačily, to si pak našli ve sklepích a skladech Národní galerie: zdemolované polotovary ze starších výstav a instalací sesbírali, zkombinovali je, zkrátili jim nohy, přidali madla, přetřeli, převrátili… a vdechli jim nový život. Záměrem bylo naplnit tuto část skeletu Veletržního paláce obsahem, kterému dává smysl jen a pouze přítomnost návštěvníků, jejich pospolitost a svobodné počínání.


Realizace se stala natolik úspěšnou, že se krátce po uvedení do provozu musela z důvodu bezpečnosti uzavřít – navštěvovalo ji totiž příliš mnoho lidí. Otevřena byla až po dlouhých diskuzích a přijetí neviditelných „organizačních“ opatření.



+

Kredity


ATLAS
Místo: Národní galerie – Veletržní palác, Praha, ČR
Ateliér: No Architects
Autoři: Daniela Baráčková, Jakub Filip Novák, Kristýna Plischková
Kurátorský tým: Barbora Kleinhamplová, Eva Skopalová, Oldřich Bystřický
Grafický design: Anežka Minaříková, Marek Nedelka
Umělecká díla (2023): Andrea Kaňkovská, Eva Koťátková, Kristina Fingerland, Anna Hulačová, Kundy Crew, Marie Lukáčová, Marie Tučková a z organizace Elpida: Marie Čížková, Marie Horynová, Marie Hrobařová, Anna Kolešová, Jaroslava Lomnická, Pavla Nelibová, Anna Paráková, Dana Píšová, Pavla Tůmová, dále Tomáš Vaněk a participující veřejnost
Produkce: Michal Štochl
Dodavatelé: Jiří Leubner, Tomáš Veber
Klient: Národní galerie Praha
Projekt: 2022
Realizace: 2023
Užitná plocha: 830 m²
Foto: Studio Flusser

Sdílet
Facebook