Čtyři věže v Cosladě

Temperaturas Extremas Arquitectos


Čtyři věže v Cosladě


Projekt, který se nachází v nedávno revitalizované části periferie průmyslového města Coslada nedaleko Madridu, je založen na konceptu mísení různých způsobů využití budovy na rozličných výškových úrovních, jde tedy o hybridní budovu.Zadání projektu vypracovala místní samospráva. Komplex budov čítající na 20 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy byl postaven za 8,7 milionu eur (zhruba 225 milionů korun). Asi 70 procent z celkového počtu 118 bytů bylo určeno k pronájmu, třicet pět bytů se mělo prodat.


Cílem projektu bylo nabídnout atraktivní kanceláře, obchody i městské bydlení, ne jen kumulovat malé a levné bytové jednotky na jednom místě. Rozhodnutí rozdělit relativně velké množství bytů do čtyř věží kolem vyvýšeného veřejného prostoru nad třípodlažním parterem mění budovu v samostatné město ve městě, logicky navazující na okolní kontext zástavby.


Veřejný prostor v úrovni okolních ulic a ten ve výšce deseti metrů propojuje výtah a zavěšené ocelové schodiště. Vyvýšená platforma vytváří nejen přirozené zastřešení obchodního parteru, ale i předprostor čtyřem obytným věžím, vyzývá k různým možnostem využití a stává se středobodem celého projektu. Je to místo setkávání, trávení volného času a rozvíjení komunitního života.


Parkovací místa jsou v podzemí a kanceláře a komerční prostory jsou umístěny od parteru po třetí nadzemní podlaží, nad kterým vytváří vyvýšený veřejný prostor nový parter pro obytné domy.


Dům má železobetonovou nosnou konstrukci. Provětrávaná fasáda je obložena šedým ocelovým vlnitým plechem, který se místy mění z perforovaného na kompletně neprůhledný.


Otázky pro Andrése Cánovase


Vaše studio se specializuje na hledání nových podob bytových jednotek a možností bydlení. Projekt v Cosladě spojuje bydlení, kanceláře a komerční jednotky do jedné budovy. Zdá se, že toto řešení je udržitelnější než veliké administrativní monobloky uprostřed center měst. Lze ve Španělsku sledovat nějaký trend ve stavění administrativních budov?
Ano, náš projekt v Cosladě, stejně jako projekt v Grünewaldu nebo 102 bytových jednotek v Lucembursku, se snaží o komplexní a kompatibilní mix funkcí, abychom dokázali koncentrovat větší množství aktivit ve městě na menší místo. Myslíme si, že jednotlivé domy v centrech měst by měly být vždy souborem různých aktivit. Dobrých příkladů existuje však jen málo.


Od dokončení Coslady už uplynula nějaká doba. Vracíte se k tomuto projektu a sledujete, jak se s ním lidé sžili a jak propojení různých funkcí funguje?
Na začátku bylo cílem projektu poskytnout dostupné bydlení jak mladým lidem, tak těm starším. Byla zde potřeba podpořit život v komunitě, vzájemnou spolupráci a pomoc. Postupem času se ale ukázalo, že průměrnými obyvateli souboru v Cosladě jsou mladí lidé, starší zde nebydlí. Nicméně cenově dostupný systém bydlení funguje dobře.


Pro projekt v Cosladě je zásadní veřejný prostor mezi jednotlivými věžemi. Je využíván přesně tak, jak jste plánovali?
Veřejný prostor mezi věžemi byl základním kamenem celého konceptu. Jeho velkou výhodou je, že jde o místo ohraničené zábradlím, což z něj dělá ideální prostor, kde si můžou hrát děti a prakticky nic se jim nemůže stát. Veřejné prostory na obou výškových úrovních fungují tak, jak jsme si představovali, a díky propojení schodištěm a výtahem dokážou velice dobře komunikovat i mezi sebou navzájem.+


Chcete vidět celý text a 6 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup