Vše

Vlastní bydlení světových architektů


Petr Šmídek, 18.3.2022
Foto Petr Šmídek
2581 vidělo         2 se líbí




Ukaž, jak bydlíš, a prozraď tak, jaký jsi ve skutečnosti architekt. O tvůrcích se můžete nejvíce dozvědět z domů, které si postavili sami pro sebe, kdy nebyli nikam tlačeni klienty, a v nejryzejší formě se tak mohla projevit jejich představa o ideálním bydlení. Následující článek ukazuje časem potvrzené a někdy i lehce zapomenuté vlastní bydlení světových architektů.


Dům Rietvelda a Schröderové


místo: Utrecht, Nizozemsko
autor: Gerrit Thomas Rietveld
realizace: 1924


Nizozemský architekt Gerrit Thomas Rietveld se při navrhování vily pro Truus Schröder-Schräderovou sblížil s mladou vdovou natolik, že opustil rodinu, nastěhoval se k ní domů a v přízemí provozoval svůj ateliér. Bohatá investorka, která původně obývala rozlehlé sídlo, umožnila Rietveldovi zhmotnit sny avantgardního hnutí De Stijl. Rietveld do té doby neměl žádné zkušenosti s navrhováním domů, a právě proto jeho návrh porušuje všechny doposud zažité představy o bydlení. Vila původně stála na okraji Utrechtu a měla výhled do krajiny. Dvoupodlažní stavba se nijak nepokouší ukončovat řadovou zástavbu z režného zdiva nebo na ni navazovat. Vnitřní uspořádání místností netvoří statická dispozice, ale dynamický otevřený prostor. Přízemní podlaží se přidržuje tradičního řešení, kde jsou kolem středového schodiště rozmístěny tři pokoje s kuchyní. Horní podlaží však již tvoří jeden velký otevřený prostor s oddělenou toaletou a koupelnou. Aby se podařilo splnit požární předpisy, bylo v projektu horní poschodí označeno jako podkroví. Rietveldův návrh ponechával horní patro otevřené, ale Schröderová si přála, aby obytný prostor mohl fungovat jak zcela otevřený, tak i zavřený. Tyto protichůdné požadavky se podařilo naplnit díky systému otočných a posuvných příček. V uzavřené poloze tvoří horní patro tři ložnice, obývací pokoj a koupelna. Mezi uzavřenou a zcela otevřenou polohou je široká škála možností uspořádat prostor pokaždé zcela jinak.



Dům Rietvelda a Schröderové


První Wagnerova vila


místo: Vídeň, Rakousko
autor: Otto Wagner
realizace: 1888


Jako profesor vídeňské akademie vychoval Otto Wagner generace architektů působících následně i po rozpadu rakousko-uherského mocnářství v celém středoevropském regionu. Vedle infrastruktury rakouské metropole určoval Wagner také trendy tehdejšího bydlení. První vila, kterou si tehdy jako sedmačtyřicetiletý postavil v rodném Penzingu, vznikla na konci předminulého st



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků