Vše

Vila Šín: cesta ke svobodě


Text Kristýna Brožová, 30.7.2024
Foto Alexander Dobrovodský
142 vidělo         4 se líbí




Pseudorenesanční vila ze druhé poloviny 19. století je příkladem citlivé rekonstrukce a pokorného přístupu architekta k práci předchozích generací. Luka Križek svým návrhem obnovil historické dědictví v okrajové, a přesto nečekaně dobře dostupné části Prahy, do nějž propsal svůj vlastní rukopis. Výsledek je souhrou stylů, ale prý i náhod, které sem autora projektu přivedly a otevřely mu cestu ke svobodě. Dnes je vila Šín oázou uprostřed velkoměsta, splněným snem vykoupeným obrovskou investicí a dřinou a galerií interiérového designu tří značek: IO Studia, SLV a FormDesign.


Původně mělo jít o studio na Václavském náměstí, začíná vyprávět svůj příběh architekt a designér Luka Križek, který nás pozval do Sedlce, zapomenutého, ale o to krásnějšího koutu Prahy, kde vila Šín stojí. „Jenže město mému zájmu zrekonstruovat vyhlédnutý objekt nebylo nakloněno,“ popisuje tvůrce projektu jedno z úskalí na cestě, jež ho nakonec dovedla k objektu vily uprostřed přírodní památky Sedleckých skal. Ten kdysi sloužil jako letní sídlo majitele továrny na výrobu zemědělských strojů a je i jednou z architektových dětských vzpomínek. „Jako malý kluk jsem okolo vily chodíval a nikdy by mě ani nenapadlo, že jednoho dne bude moje,“ dodává s úsměvem. Rozhodnutí čtyřpatrovou vilu s užitnou plochou asi 600 metrů čtverečních koupit a zrekonstruovat, nebylo snadné. „Byla to obrovská investice a pro mě to znamenalo na dlouhý čas vykročit ze své komfortní zóny. Zároveň jsem ale věděl, že je to cesta ke svobodě. Že mi nikdo nebude svazovat ruce. Díky spoustě šťastných náhod, které mi pomáhaly krůček po krůčku zdolávat veškeré překážky, mám nakonec dojem, že ta vila si našla mě,“ říká Luka Križek, zatímco sedíme uprostřed vzrostlé zeleně, v zahradě, která působí dojmem, jako by tu tak byla odjakživa. Přesto je dílem architektových zásahů. „Prostranství před domem bylo potřeba otevřít a vytvořit plochu pro konání společenských akcí,“ vysvětluje.





Vila jako celoživotní projekt


Za dobu své existence prošla vila řadou stavebních úprav, které proměnily její vnitřní i vnější podobu. „Aniž jsem předem znal původní dispozice, rozhodl jsem se udělat stavební zásahy, které se mi zdály logické a nenásilné k objektu, a až poté jsem zjistil, že jsem tím z větší části obnovil původní plán vily,“ vypráví architekt během prohlídky objektu, který v některých částech rozšířil o velkorysé prosklení umožňující průhledy celým domem. Po zrekonstruovaném schodišti, k němuž má ještě přibýt autorské zábradlí, stoupáme do věže, kde má architekt v plánu zřídit soukromou knihovnu. Na její střeše, odkud se otevírají dechberoucí výhledy na zátočiny nedaleké Vltavy obklopené skalami, vznikne v budoucnu terasa.


Od korporátních projektů k rodinným domům


Nejenže má architekt ve vile rodinné zázemí a byt, ale sídlí tu i jeho architektonická kancelář – IO Studio. Ta byla založena před sedmnácti lety, během kterých stihla vyprodukovat na 250 realizovaných projektů a nespočet nerealizovaných studií. Přestože se Luka Križek dlouhou dobu orientoval především na komerční sféru a navrhoval interiéry pro společnosti, jako jsou například Vodafone, ČSOB, Kooperativa, Allianz, Plzeňský Prazdroj a podobně, v posledních letech tento segment záměrně opouští a věnuje se především rodinným domům a veřejným stavbám. „Přestože bydlení pro soukromé investory navrhuji od začátku své kariéry, spoustu mých klientů i známých to ještě dnes překvapuje, neboť mě vnímají jako architekta pro korporátní společnosti, a to mě dlouhodobě tíží,“ říká držitel ocenění Red Dot Award Communication Design 2017 za koncept restaurací Budvarek Budweiser Budvar.





Židle, stoly, svítidla


Vedle toho se Luka Križek věnuje ještě navrhování autorského nábytku a svítidel a spolupracuje s českým výrobcem nábytku FormDesign, jehož showroom je situován v přízemí vily Šín. V prvním patře najdeme showroom německého výrobce světel SLV. „Snažím se dělat takové věci, které si lidé budou moci dovolit a které pro ně budou dostupné,“ doplňuje architekt, nad jehož produktivitou a elánem zůstává rozum stát. Nejenže s nadšením tvoří nové věci, ale těm starým rád prodlužuje život. Dokladem toho je i řada zrenovovaných předmětů, které zachránil před skládkou a nyní je má u sebe doma – ve vile, jež je sama o sobě tím nejlepším příkladem ze všech.


IO Studio
www.iostudio.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků