Národopisné muzeum v Budapešti

Foto József Molnár, László Incze
Nová budova muzea je součástí jednoho z největších evropských urbanisticko-kulturních projektů Liget Budapest. Stavbu navrhli architekti ze studia NAPUR Architect, jež vede Marcel Ferencz. Objekt vstupuje do prostoru města dynamickými a přitom jednoduchými liniemi, které ladí s prostředím přilehlého parku a zároveň komunikují s okolní zástavbou.
Městský park (Városliget), kde je nová budova Národopisného muzea umístěna, není z tohoto hlediska neznámou lokalitou, neboť jeho sbírka zde byla vystavena již v roce 1896 v rámci oslav uherského milénia. Kolekce, která dnes čítá až 250 tisíc předmětů z Karpatské kotliny a dalších koutů světa, putovala od svého vzniku v roce 1872 po různých zařízeních, ale nikdy neměla k dispozici budovu určenou výhradně pro vlastní potřeby. Dosavadní umístění v budově, v níž kdysi sídlila uherská kurie, zdaleka neodpovídalo požadavkům muzea a z hlediska prostoru a možností rozvoje bylo značně omezující. Proto byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž, jejímž výsledkem bylo, že v roce 2022 získalo Národopisné muzeum konečně nový domov ve skutečně moderní budově na vysoké úrovni. Podle rozhodnutí mezinárodní poroty zvítězil v soutěži maďarský architektonický ateliér NAPUR Architect (soutěže se zúčastnila přední světová architektonická studia, jako jsou Zaha Hadid Architects, BIG a další), jehož návrh se vyznačuje dynamickým a přitom jednoduchým designem sladěným s přírodním prostředím parku a zároveň komunikuje s urbánní strukturou okolí. Lehce zakřivené linie umožňují, aby budova fungovala jako brána spojující město s parkem. Šedesát procent objemu stavby je umístěno v podzemí a díky pochozí střeše a relativní subtilnosti nadzemních částí se nové muzeum přizpůsobuje svému okolí i měřítkem.
Výrazným poznávacím znamením budovy je skleněná závěsná stěna završená upravenou střešní zahradou, která připomíná protilehlé stráně dvou kopců. Střešní plocha, zčásti pokrytá trávou, se jistě stane příjemným komunitním prostorem. Hmotu objektu zjemňuje „obal“ s jedinečným vzhledem – rastr tvořený kovovou mřížkou, na jehož povrch byly pomocí půl milionu pixelů přeneseny etnografické motivy maďarských a mezinárodních sbírek muzea. Pixely byly do hliníkové mřížky vyřezány laserem pomocí speciálního robota. Těchto kovových dílů je na budově připevněno více než dva tisíce.
Nové funkce a flexibilní prostory moderní budovy muzea pomohou uchopit historické dědictví, které sbírka obsahuje a jež se propisuje i do různých aspektů současné společnosti. Vedle předávání tohoto dědictví však mezi prioritní cíle muzea patří i otevírání soudobějších odborných a výzkumných témat a odhalování společenských perspektiv, což jen posiluje poslání takové instituce. Kreativně vybudované prostory přinášejí nové možnosti komunikace s návštěvníky a umožňují, aby byly vedle sebe prezentovány předměty, jevy a myšlenky minulosti i současnosti. Národopisné muzeum bylo navrženo s maximálním ohledem na požadované funkce, což by mělo významnou měrou usnadňovat rozsáhlý provoz budovy prezentující vizuálně lákavou a rozmanitou expozici hmotného i duchovního dědictví lidstva, v maďarském i mezinárodním kontextu, a představovat ho v uživatelsky přívětivé podobě.
Nová budova Národopisného muzea
Místo: Budapešť, Maďarsko
Ateliér: NAPUR Architect
Hlavní architekt: Marcel Ferencz
Hlavní inženýr: HVArC
Interiér: Czakó Építész
Konstrukce: Exon 2000
Krajinářská architektura: Garten Studio
Klient: Városliget
Projekt: 2016–2018
Realizace: 2022
Plocha pozemku: 100 000 m2
Zastavěná plocha: 33 000 m2
Foto: József Molnár, László Incze
www.napur.hu
PRÉMIOVÝ ČLÁNEK
Chcete číst dál?
Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků