Vše

V Grand Prix Architektů 2022 zvítězila Kunsthalle, ve vedlejší kategorii uspěl dům v Lanškrouně


Kunsthalle, vítězný projekt soutěže Grand Prix Architektů 2022
Na základě tiskové zprávy připravila Kristýna Brožová, 1.11.2022
Foto archiv GPA
143 vidělo         0 se líbí




Vyhlášení výsledků soutěže Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu letos proběhlo ve Veletržním paláci v Praze. Hlavní cenu v podobě velké modré kostky z dílny Bohumila Eliáše si letos odnesli autoři projektu Kusthalle, malou modrou kostkou se může pyšnit například dům v Lanškrouně, o němž jsme psali v INTRU 17.


V letošním, v pořadí devětadvacátém ročníku Národní ceny za architekturu se o titul ucházelo celkem 255 projektů. Pětičlenná porota ve složení Jean-Pierre Carniaux, Robert Schmitz, Martin Rein-Cano, Michal Bogár a Eva Le Peutrec udělila vedle hlavní ceny i osm ocenění v jednotlivých kategoriích a dále sedm čestných uznání. Vítězem soutěže se stali Jan Schindler, Ludvík Seko a Zuzana Drahotová ze studia Schindler Seko architekti – autoři projektu Kunsthalle. Cenu za celoživotní dílo získal od rady Obce architektů Václav Aulický, jenž stojí například za návrhem televizní věže na pražském Žižkově.



Bořislavka Centrum (Aulík Fišer architekti)



Bytový dům Rezidence Michelangelova (Podlipný Sladký architekti)


V kategorii Šetrná stavba zvítězili Podlipný Sladký architekti s bytovým domem Rezidence Michelangelova, v kategorii Urbanismus vyhrála stavba Bořislavka Centrum od uskupení Aulík Fišer architekti a první příčku v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba obsadilo projectstudio8 s Palubou Hamburk. Dalšími oceněnými byli architekti Chybík + Krištof, kteří uspěli v kategorii Interiér s Vývojovým centrem modularity, v kategorii Novostavba byla letos udělena ocenění dvě: první si odnesli Stráský, Hustý a partneři, autoři lávky přes Labe v Nymburce, druhá byla předána studiu AEIOU za společenský sál Farního centra v Lidečku. V kategorii Rekonstrukce porota ocenila Tomáše Eflera, Václava Girsu, Miloslava Hanzla, Janu Strnadovou a Jaroslava Svěreka za zrestaurování glorietu v Růžové zahradě děčínského zámku a v kategorii Rodinný dům byl jako nejlepší zvolen dům v Lanškrouně od architekta Martina Nerudy, o němž jste se mohli dočíst na stránkách březnového INTRA, zaměřeného na plast v architektuře.



Dům v Lanškrouně (Martin Neruda Architektura)



Společenský sál Farního centra v Lidečku (AEIOU)


Čestná uznání získaly projekty V7_Underground (Re_place.cz, U/U Studio), sportovní hala Základní školy v Novém Hrozenkově (CONSEQUENCE FORMA architects), vodojem s vyhlídkou na Trosky (ZETTE ateliér), Mezi lukami (Daniela Hradilová), expozice „Skrytý středověk“ v suterénu zámku Bílovec (WMA architekti, Art consultancy), rekonstrukce a nástavba vily Wellnerova (StudioPAB, Jana Trundová) a obnova vrchnostenské zahrady u hradu Pernštejn (Archatt, Ateliér Krejčiříkovi).



Gloriet v Růžové zahradě děčínského zámku (Tomáš Efler, Václav Girsa, Miloslav Hanzl, Jana Strnadová a Jaroslav Svěrek)



Lávka přes Labe v Nymburce (Stráský, Hustý a partneři)



Paluba Hamburk (projectstudio8)



Vývojové centrum modularity (Chybík + Krištof)







FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků