Vše

Response: pozvánka do Českých Budějovic na výstavu Rogera Boltshausera


Tisková zpráva, redakčně upraveno, 12.4.2024
Foto archiv Domu umění
75 vidělo         0 se líbí
Stěžejním tématem tvorby švýcarského architekta Rogera Boltshausera je udržitelnost. Dokládají to jeho stavby z dusané hlíny, práce týkající se otázek urbanismu i příspěvky vztahující se k historickému dědictví. Výstava Response, která bude zahájena 13. června 2024 v 18.00 hodin v českobudějovickém Domě umění, jasně naznačuje velice úzké propojení mezi architekturou, uměním a stavebnictvím, tedy aspekty hluboce zakořeněné v autorově díle.


Speciální prostorová instalce nabídne prostřednictví fotografií, jež pořídil Luca Ferraria, výběr několika realizací budov; kresby spolu s objekty a modely pak vytvářejí spojení mezi architekturou a uměním, tolik signifikantním pro Boltshauserovu tvorbu.


V dnešní přetechnizované a průmyslem diktované době je „znovupoužití“ hlíny stále něčím novým, co však zároveň představuje velký potenciál pro budoucnost. Přehodnocení těchto otázek, jejich rozvinutí a možnosti uplatnění jsou pro Boltshausera hnacím motorem hledat nová a smyslupná řešení, a to na základě kritického přístupu k zavedeným konvencím. Patrný je u něho důraz na kontext místa, stejně jako cit v hledání rovnováhy proporcí a volby materiálů.
Autor se jasně vyhýbá módním trendům a stejně jako Peter Märkli – s nímž vyučoval na ETH v Curychu a později na EPFL v Lausanne a který byl v Českých Budějovicích představen v roce 2017 – zkoumá své osobní fascinace, obavy a zájmy o architekturu.


Jedním z nejnovějších projektů vybraných pro tuto výstavu, který plně dokládá zmiňovanou charakteristiku, je vyhlídková věž muzea cihelny Ziegelei ve švýcarském Chamu, dokončená v roce 2021. Jde o pozoruhodnou stavbu z udusané hlíny, obohacenou o konstrukční inovace, jako je například předpětí, které posiluje odolnost vůči seismickému zatížení. Zároveň jde o první budovu na světě vyrobenou z předpjaté zeminy.

Druhým momentem, zmiňovaným v rámci této výstavy, je autorova umělecká tvorba. Její začátek se váže k roku 1980 a lze v ní vystopovat vliv jak švýcarských neoexpresionistů, tak například osobností jako Kiefer, Rainer či Beuys. Dnes je takřka nemožné odmyslet si vliv architektury na jeho uměleckou činnost, stejně jako se architektonické projekty neobejdou bez jeho umělecké tvorby.


Architektonický jazyk Rogera Boltshausera se rozvíjí v kontextu zkoumání materiálů a jejich vnitřních a konstrukčních možností. Vedle řady drobnějších realizací je u něho patrný důraz na veřejný sektor. Ať už jsou to radnice, výzkumné laboratoře, školy, sportovní centra, nebo například budova zoologické zahrady. To je jasným dokladem toho, jak důležitá je pro autora společenská a urbanistická odpovědnost architektury.


Potřeba omezit spotřebu neobnovitelných zdrojů a energie a rostoucí pozornost věnovaná otázkám klimatu jen podnítily větší rozšíření studií a diskuzí o udusané hlíně jako stavebním materiálu. Ta je extrémně univerzální, snadno dostupná a schopná vyhovět potřebám různých klimatických podmínek. Toto uvědomění v kombinaci se zdravým porozuměním ekologickým otázkám charakterizuje Boltshauserovy stavby a je důležitým momentem v současné světové architektuře. Autor se na všech úrovních zabývá hledáním autentické odpovědi, která by zahrnovala co nejvíce aspektů. Otázky, jako je udržitelnost, jsou pro něho stejně důležité jako kompoziční a prostorové aspekty. Klimatický faktor hraje roli ve všech fázích plánování, ovlivňuje urbanistické koncepce, půdorysy i fasády, výběr materiálů a stavební práce. Je to jak formativní, tak zároveň formovatelný aspekt procesu navrhování, což vede k jedinečnému současnému výrazu.


Roger Boltshauser (* 1964) založil v roce 1996 v Curychu společnost Boltshauser Architekten AG. Vedle práce pro svoji kancelář vyučoval v letech 1996 až 2009 na ETH Curych a EPFL Lausanne, dále na University of Applied Sciences Chur (HTW) a Chur Institute of Architecture (CIA). Byl rovněž hostujícím profesorem na TU Mnichov a v současné době je hostujícím přednášejícím na ETH v Curychu. Vedle řady realizací a projektů má za sebou také nespočet výstav, jak autorských, tak kolektivních, a je držitelem řady významných ocenění.


Response
Kde: Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice
Vernisáž výstavy: 13. 6. 2024 v 18.00 hod.
Trvání výstavy: 14. 6. – 8. 9. 2024
Kurátor: Michal Škoda
www.dumumenicb.czFacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků