Vše

Přírodní kámen z Lulče


Text Kristýna Brožová, 26.7.2024
Foto archiv firmy
23 vidělo         1 se líbí




Je konec května a my se procházíme po zahradě v Moravanech u Brna, kam nás pozval Petr Vařeka, majitel malé rodinné firmy, která v kamenolomu v Lulči vybírá a zpracovává kámen převážně rezavě hnědé barvy. Právě takový je k vidění i všude kolem nás, a tak nás zajímá, zda je to ten „jejich“. „Ano, skoro všechno, co tady vidíte, je droba od nás,“ potvrzuje náš průvodce zahradou, která působí jednotně, a přesto přirozeně.


Luleč je malá obec nedaleko Vyškova se sotva tisícovkou obyvatel. Svou proslulost si získala hlavně díky kamenolomu, kde pracuje už několikátá generace rodiny Vařekových, která zde těží drobu, známou také jako lulečský kámen, vyskytující se zde v nejrůznějších odstínech hnědé barvy. „Jako jediní v Česku dokážeme nabídnout přírodní kámen jednoho druhu v takovém rozsahu,“ upřesňuje Petr Vařeka. Ručně vybírané kusy putují k zákazníkům přímo z lomu a mají rozmanité využití – od těch nejmenších soukromých realizací, jako jsou skalky, zídky nebo třeba ohniště, až po větší solitéry, obklady stěn, pojezdovou dlažbu či velké komerční technické stavby, gabiony, umělé skály a další.


Osobní přístup a spolehlivost


Vedle místní droby, pro kterou se vžilo označení lulečský kámen, firma nabízí i další horniny, jež dováží z kamenolomů po celé Evropě. „Do každého z nich se vždy jedeme podívat nejprve osobně, a pokud kámen úspěšně projde naším dlouhodobým testováním, teprve pak se dohodneme na trvalé spolupráci – chceme totiž nabízet jen kámen, který opravdu známe a budeme ho mít pro naše zákazníky k dispozici i kdykoli v budoucnu,“ vysvětluje majitel firmy.





Každý druh kamene má jiné vlastnosti, a tedy i odlišné využití. Droba vyniká pevností a odolností vůči mechanickému poškození, a proto se hodí především pro výstavbu cest, chodníků, zídek a gabionů nebo jako kamenný obklad. „Často si ale lidé drobu umísťují na zahradu i jako dekorativní prvek. Ten může mít formu velkého, solitérního kusu kamene, několika valounů či celého kamenného svahu nebo vodního prvku. Protože tuto horninu těžíme přímo v kamenolomu u prodejny, máme po celý rok k dispozici prakticky všechny myslitelné frakce, a dokonce jsme schopni na přání dodat atypické tvary nebo větší množství suroviny,“ dodává Petr Vařeka.




Od soukromých realizací po veřejné projekty


Vedle nespočtu soukromých staveb, kde architekti počítají s použitím tohoto materiálu už ve fázi projektu, bývá lulečský kámen často také součástí větších, veřejných realizací. „Jmenovat můžu třeba golfový rezort v Jinačovicích u Brna, kde je naše droba k vidění na zídkách, klubovně i na okolních soukromých vilách, nebo Grand Hotel Hradec v Peci pod Sněžkou ­navržený Bárou Škorpilovou ze studia mimolimit. Jednotlivé kameny, použité jako solitéry u vstupu i na větší plochy jsme s architektkou vybírali společně,“ vyjmenovává Petr Vařeka příklady realizací, ke kterým patří také třeba pětimetrová socha kapra v Pohořelicích u Brna, již vytvořil umělecký kovář Pavel Valášek. Tělo ryby a ploutve zhotovil z nerezových plátů, zatímco hlavu a šupiny vytvaroval právě z lulečského kamene. Tyto a další realizace jsou dokladem nejen toho, že droba z Lulče je přírodní materiál s všestranným využitím, ale že jde o surovinu, která nestárne a vydrží prakticky navěky.


kamenplus.cz
www.kamenplus.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků