Nízkoemisní stavby: vliv stavebních materiálů na životní prostředí

Jak vyplývá ze studie Rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku do roku 2030, kterou zpracovala poradenská společnost Deloitte, má naše republika v rámci energetické transformace mnoho možností, jak reálně dosáhnout plánované klimatické neutrality. Protože oblast, jež v současnosti produkuje nejvíce emisí CO2, je stavebnictví, je nezbytné zaměřit se na vývoj a použití takových stavebních materiálů, které by pro životní prostředí představovaly minimální zátěž.
Zahájení cesty vedoucí k udržitelnému rozvoji je v Česku možno považovat za úspěšné. Již v současnosti pochází podstatná část energie vyráběné v tuzemsku z obnovitelných strojů – solárních panelů a větrných elektráren. Zvětšení jejího podílu v celkové produkci elektrické energie bude mít pro českou ekonomiku i obyvatele ještě více hmatatelných přínosů. Podle současných výpočtů může průměrná rodina obývající rodinný dům, která si nainstaluje fotovoltaický systém s výkonem 7,49 kWp, ušetřit asi 32 tisíc korun ročně (což je de facto průměrný třináctý plat).
Stavebnictví – jeden z hlavních producentů CO2
Stavebnictví v současnosti generuje nejvíce emisí CO2. Až 11 procent světových emisí tohoto plynu pochází z výroby stavebních materiálů. Prioritou stavebního průmyslu je tedy zvýšit podíl stavebních materiálů, jejichž výroba by tolik nezatěžovala životní prostředí. Jak toho lze dosáhnout?
První způsob, jak omezit emise CO2, je využívat nízkoemisní stavební materiály. Takovými jsou například dusaná hlína, u níž jsou emise CO2 pouhých 48 kilogramů na metr krychlový, nebo dřevo se 110 kilogramy CO2 na metr krychlový. Oba tyto materiály, které jsou ve stavebnictví známy již od starověku, se opět dostávají na výsluní. Přestože u velkých staveb mají pouze omezené využití, uplatnění nacházejí u dokončovacích prací, především v případě obytných budov.
Emise oxidu uhličitého a skleníkových plynů při výrobě stavebních hmot však nejsou jediná věc, které by měla být věnována pozornost. Významný vliv na životní prostředí mají totiž také rekonstrukce budov nebo jejich odstraňování. Asi 37 procent stavebních materiálů se stává odpadem. Je možné stavební materiály recyklovat a použít pro výstavbu opakovaně? V případě skla a hliníku ano.
Výhody skla
Výroba skla sice není nízkoemisní, přesto má tento materiál oproti jiným velkou výhodu – lze ho recyklovat a je průhledné. To umožňuje realizovat stavební konstrukce prostupné pro denní světlo, čímž lze do značné míry omezit používání umělého osvětlení a také během zimy využívat sluneční energie k přirozenému ohřevu interiéru.
Budoucnost stavebnictví představuje tvrzené ohnivzdorné sklo s nízkou hmotností a vysokou rázovou odolností, které je transparentní a umožňuje realizovat velkorozměrové konstrukce. Takové vyrábí například společnost Aluprof pod obchodní značkou Glassprof.
Hliník jako materiál budoucnosti
Dalším materiálem, který se pyšní výjimečnými recyklačními možnostmi, je hliník. Ten je možné recyklovat ze 100 procent, a to donekonečna. Jeho opětovné využití znamená obrovské úspory energie. Zpracování použitého hliníku umožňuje ušetřit až 95 procent energie v porovnání s výrobou primární suroviny. To představuje také úspory vody a až o 97 procent nižší emise skleníkových plynů.
„Snížení emisí skleníkových plynů je pro nás prioritou,“ uvádí Marek Šišolák, obchodní ředitel Aluprof System Czech, a dodává: „Díky tomu, že jsme se na tento problém zaměřili, dosahujeme v závodě v polských Kútech emisí na úrovni pouhých 2,9 tCO2e/t, zatímco v Evropě je to 6,7 tCO2e/t a ve světě 16,7 tCO2e/t.“
Hliník je nízkoemisní a odolný materiál, který nachází uplatnění jak při výstavbě nových budov, tak při rekonstrukcích a revitalizacích budov starších. S úspěchem je také možné používat ho u pasivních staveb. Příkladem takového pasivního systému jsou hliníková okna a dveře MB-104 Passive, MB-86N nebo MB-79N.
Let’s build a better future
Pokud chceme uvažovat o snižování emisí CO2, jsou nízkoemisní či recyklovatelné stavební materiály nutností. Stavebníci a projektanti mohou stále ve větší míře využívat řešení, která jsou v souladu se zásadami cirkulární ekonomiky a zároveň umožňují realizovat odolné, atraktivní, komfortní a ekologické stavby.
Aluprof
aluprof.com

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků