Náměstí u Masarykova nádraží ožilo díky návrhu Studia Perspektiv
Foto Tomáš Slavík, Jan Hegar (dron)
Studio Perspektiv před třemi lety zvítězilo v architektonické soutěži na podobu nového náměstí u Masarykova nádraží. Porota vítězný návrh vybrala zejména díky myšlence transformovat neuchopený prostor u nádraží v místo plné života. Pražané dnes oceňují nejen novou odpočinkovou zónu a moderní výstupy z metra, ale i zeleň a vodní prvky.
Nová brána do Starého Města
Se vznikem hlavního nádraží ztratila Masaryčka před sto lety na popularitě a byla doslova odsunuta na druhou kolej. Okolí nádraží se postupně změnilo v parkoviště a kvalita veřejného prostoru začala upadat. Impulzem k obnově zanedbaných prostor se stala zejména dominantní budova navržená kanceláří Zaha Hadid Architects a plánovaná trať z letiště. Projekt Studia Perspektiv zahájil urbanistickou proměnu náměstí propojením všech prvků do funkčního celku, který návštěvníky administrativní budovy či přilehlého nádraží vybízí k odpočinku ve stínu stromů.
Nové vstupy do metra i jinde po Praze
Nové vstupy do metra definují prostorovou kompozici. „Považujeme za důležité zachovat přehlednost náměstí, a proto jsme navrhli oba vstupy jako transparentní kostky se zelenou střechou,“ doplňují architekti Ján Antal a Martin Stára. Nové vstupy do metra začala veřejnost využívat v březnu letošního roku. Během jejich slavnostního otevření se zástupci města i Dopravního podniku hl. města Prahy shodli na tom, že by se tyto prosklené a zastřešené vstupy měly začít používat i na dalších stanicích pražského metra. Praha tak k přístřeškům odkoupila licenci a jejich design použije i v dalších částech metropole.
Náměstí se železnicí v srdci
Návrh Studia Perspektiv vychází ze souvrství prvků vytvářejících nové náměstí, které zpřehleňuje prostorové uspořádání, zajišťuje komfortní přístup k nádraží a tvoří kvalitní veřejné prostranství. Architekti definovali nové náměstí kombinací řezaných žulových kostek a kamenných bloků, tzv. pražců. U vstupu na nádraží je umístěna plocha s nízkou zelení a vzrostlými stromy, které v letních měsících poskytují stín a jsou funkční součástí systému modro-zelené infrastruktury. Vzhledem k fenoménu tepelných ostrovů považují architekti práci se zelení a vodou za klíčovou pro zajištění komfortu v přehřátých centrech měst. „Vedle zeleně v podobě vzrostlých stromů a zahrady mají důležitou roli v ochlazování města i vodní prvky včetně speciálního podloží, které umožňuje lepší odpařování vody a další ochlazování celého prostoru,“ doplňují architekti.
Aktivní náměstí, které nikdy nespí
„Náměstí v blízkosti nádraží bude vždy plné pohybu. Prostor proto umožňuje volný pohyb s příležitostí pro krátké zastavení k odpočinku,“ vysvětlují architekti ze Studia Perspektiv. Srdcem celého konceptu je rastr žulových „pražců“, které se sbíhají směrem k nádraží. Tento rastr přirozeně zvýrazňuje předprostor Masarykova nádraží a dále odkazuje na navazující kolejiště.
Náměstí u Masarykova nádraží
Místo: Praha, ČR
Ateliér: Studio Perspektiv (studie)
Autor: Martin Stára
Spoluautor: Silvia Snopková, Jakub Herza, Sebastian Sticzay
Projektová dokumentace: Jakub Cigler Architekti
Projekt: 2021
Realizace: 2024
Plocha: 5 430 m2
Foto: Tomáš Slavík; Jan Hegar (dron)
Sdílet
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Podobné články
< zpět na přehled článků