Kovová fasáda jako výrazový prostředek nekonvenční architektury

Foto archiv firmy
Plechové fasádní a střešní systémy otevírají architektům dveře do světa nevšedních projektů. Vnější stěny díky nim mohou získat netradiční, až expresivní výraz a stát se tak živoucí tváří stavby, která bude díky patině přirozeně stárnout. Naopak lesklý metalický povrch může být efektním dějištěm neopakovatelné hry světel a stínů.
Kovové fasády bývají k vidění zejména na administrativních budovách, ale pomalu se stávají běžnou součástí i rodinných a bytových domů. Společnost Ruukki se zaměřuje na výrobu fasádních produktů z oceli, hliníku, titanzinku, Cor-Tenu, mědi, mosazi či bronzu. Ačkoli má každý z těchto materiálů jiné vlastnosti, spojuje je kvalita, udržitelnost a spolehlivost. Největší výhodou je především jejich bezúdržbovost a dlouhá životnost.
Přirozená krása cor-tenové oceli
Cor-Ten je čistá ocel bez povrchové úpravy. Působením vnějších vlivů se na jejím povrchu vytváří ochranná vrstva s nezaměnitelnou barvou a typickou strukturou, jež architektuře dodává expresivní výraz a činí ji nepřehlédnutelnou. Tento materiál, který má firma Ruukki ve svém portfoliu již více než 25 let, je bezúdržbový a stoprocentně recyklovatelný. Jednou z budov, kde byl Cor-Ten použit ve větší ploše, je například rekreační centrum BĀKA Lighthouse v Lotyšsku, které vzniklo přestavbou čerpací stanice.
Střízlivost titanzinkové fasády
Titanzinek, tvořený z 98 procent zinkem a ze dvou procent titanem a mědí, je před povětrnostními vlivy chráněn patinou, která se v průběhu času mění jen minimálně. Má jemný, matný povrch a na fasádách bývá k vidění jen zřídka. Přesto tento materiál dotvořil například vnější podobu vrátnice finské jaderné elektrárny nebo venkovní stranu obytného domu v Helsinkách.
Odstíny mědi
Měď může být využívána jak v čisté podobě, tak jako složka slitin, například mosazi či bronzu. Oblíbená je pro svoji odolnost vůči korozi a dlouhou životnost, čehož je často využíváno také ve stavebnictví. Patina, která se na měděných fasádách tvoří, dodává budovám přirozenost a živost. Barva patiny závisí na vnějších podmínkách i na konkrétní slitině.
Na fasádu bytového komplexu Ulven Terrasse v Oslu byly použity speciální měděné lamely, na jejichž pozadí rozehrávají sluneční paprsky nebo sníh neopakovatelnou podívanou.
Čistota nerezu
Nerezavějící ocel je odolná vůči korozi, a proto je vhodná i do nejagresivnějšího prostředí, v němž si zachovává původní vzhled i lesk. Ruukki nabízí různé způsoby jejího povrchového zpracování, tedy ocelové produkty s rozdílnou strukturou či odlišnou úrovní zrcadlení. Tento materiál se vyznačuje vynikající pevností a rovněž je vhodný pro uplatnění v potravinářském průmyslu.
Nesmrtelný hliník
Hliník je v architektuře a stavebnictví oblíbený pro svou kvalitu, nízkou hmotnost, pevnost, odolnost, nenáročnost na údržbu a také pro svou dlouhou životnost. I Ruukki nabízí produkty z hliníku: vedle fasádních kazet, lamel a designových profilů čítá portfolio této severské společnosti také velkoformátové fasádní panely Ruukki Primo z hliníkových kompozitních materiálů s pevným nebo voštinovým jádrem Honeycomb, které charakterizuje rovinnost povrchu. Ukázku tohoto materiálu najdeme například na fasádě fotbalového stadionu v Trnavě, kde byl tento produkt použit. Důkazem toho, že kovové fasádní prvky nacházejí uplatnění i v interiéru, může být restaurace Soho v Bratislavě, kam Ruukki dodala perforované hliníkové profily Design Paris S55.
Stálost a spolehlivost
Důležitými vlastnostmi kovových opláštění jsou především vysoká odolnost a dlouhá životnost. Měď, nerezavějící ocel a titanzinek si dokážou své vlastnosti uchovat déle než 150 let. Velkým plusem jsou nízké náklady na jejich údržbu, odolnost vůči UV záření, nízká hmotnost, tvarovatelnost a recyklovatelnost, která přispívá k udržitelnosti. Proto představuje metalické opláštění trvalou hodnotu.
RUUKKI
www.ruukki.cz

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků