Vše

Jan Kotěra – úcta veškerá


Reprodukce z knihy Jan Kotěra a jeho doba vydané roku 1958 SNKLHU, kterou napsal Kotěrův žák a posléze i spolupracovník Otakar Novotný.
Text Petr Volf, 24.7.2024
Foto kolektiv autorů
25 vidělo         0 se líbí




Jan Kotěra, celým jménem Jan Karel Zdenko Kotěra, jehož stopadesáté výročí narození si připomínáme 18. prosince 2021, byl kromobyčejně nadaný muž. Nejde jenom o překrásné stavby, které navrhl, počínaje Peterkovým domem na Václavském náměstí (1900), prostějovským Národním domem (1907), královéhradeckým městským muzeem (1912), domy pro pražské nakladatele Laichtera (1909) a Urbánka (známý jako Mozarteum, 1913) a konče budovou Právnické fakulty Univerzity Karlovy, jež byla postavena v péči Ladislava Machoně až v roce 1927, tři roky po Kotěrově smrti. To, co je součástí jeho odkazu a co nás neustále přitahuje, je jeho všestrannost. Snoubí se v něm nejméně deset různých oborů, které k sobě sice mají víceméně blízko, ale obvykle to znamená, že každý z nich vyžaduje práci na plný úvazek. Jak to Kotěra mohl stihnout? Tato otázka je nabíledni, zvláště když si uvědomíme, že období největšího Kotěrova rozkvětu je rozprostřeno jenom do dvou desetiletí, navíc přervaných první světovou válkou, během níž byly stavební aktivity utlumeny na minimum.


Posuďte sami: byl architekt, urbanista, návrhář nábytku a dekorativních předmětů, malíř, grafik, pedagog, teoretik, kritik a kurátor výstav. Všechny tyto činnosti zvládal na vysoké úrovni a schopnost kreativní syntézy, která je založena na teorii, praxi a schopnosti předávat je dál, mu vynesla neoficiální, ale nikým nezpochybňovaný titul zakladatele moderní česk



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků