Vše

Jak snížit hlučnost tepelných čerpadel a zajistit tichý provoz?


Kristýna Brožová, 3.10.2024
Archiv firmy Viessmann
9 vidělo         0 se líbí




V aktuální nabídce tepelných čerpadel není snadné se zorientovat. Jedním z parametrů, které je ale důležité vzít při výběru konkrétního zařízení v potaz, je jeho hlučnost, přesněji hlučnost venkovní jednotky – ať už s ohledem na náš komfort, nebo legislativní nařízení. Je ale vůbec možné zjistit, jak hlučné bude vybrané tepelné čerpadlo v reálném provozu, a existují nějaká opatření, kterými lze omezit hluk i dodatečně?


Pokud mají tepelná čerpadla nějakou nevýhodu, pak je to právě zvuk, který vydává především ventilátor venkovní jednotky (řeč je o tepelných čerpadlech vzduch/voda) a také kompresor. Na celkovou hlučnost má ale vliv i kvalita použitých materiálů. Výrobci těchto zařízení se s každým novým modelem snaží hlučnost snižovat, a tak už jsou dnes na trhu i čerpadla s relativně tichým chodem (například Vitocal 200-S od výrobce Viessmann, jehož technologie zajišťuje velmi nízkou hladinu akustického tlaku, a sice 35 dB v třímetrové vzdálenosti).


Ventilátor a kompresor jako hlavní zdroje hluku


Nejhlučnější částí tepelných čerpadel bývá ventilátor, kterým za hodinu projdou tisíce metrů krychlových vzduchu. Pro co nejtišší chod by tedy měl být použit ventilátor s řízením otáček. Vliv na hlučnost má ale i samotný tvar vrtule, který se výrobci snaží neustále optimalizovat, případně ji přizpůsobit na míru difuzoru. Opomenout nelze ani velikost výparníku – čím je větší, tím nižší je rychlost proudícího vzduchu, a tedy méně hluku – a typ kompresoru, který je původcem tónových složek zvuku.


Podle legislativních norem nesmí tepelné čerpadlo překročit hladinu hlučnosti 50 dB ve dne a 40 dB v noci (lze přirovnat ke zvuku vydávanému lednicí). Čerpadlo by mělo být vybaveno tichými kompresory umístěnými ve vnitřní jednotce na speciálním antivibračním rámu. Chod čerpadla by měl být zabezpečen prostřednictvím elektronicky řízených expanzních ventilů, které významně zvyšují účinnost a chod při odmrazování venkovní jednotky. Taková zařízení lze umístit do exteriéru i v oblastech s hustou zástavbou.


Údaje na energetickém štítku


Na energetickém štítku tepelného čerpadla bývá uvedeno několik údajů o jeho hlučnosti. Jedním z nich je hladina akustického tlaku (Lp), která udává zvuk zařízení v ideálním prostředí, a není tedy vždy vypovídající. Směrodatnější hodnotou je hladina akustického výkonu (Lw), u níž jsou uvedeny dva údaje – hluk při minimálním chodu tepelného čerpadla a při maximálním chodu. Protože tato hodnota vychází z předem definovaných podmínek, jež jsou pro všechny výrobce stejné, lze podle ní zařízení různých výrobců mezi sebou porovnat. Přesto je však problematické přesně určit, jak hlučné bude čerpadlo v reálném provozu, neboť se hladina hluku může lišit právě v závislosti na okolních podmínkách.


Umístění venkovní jednotky


Na výslednou hlučnost (akustický tlak) tepelného čerpadla má vedle samotné konstrukce a jednotlivých komponentů vliv i jeho umístění. Hladinu hluku mohou snížit travnaté povrchy či zeleň v okolí venkovní jednotky, případně stavební překážky, jako jsou zídky nebo ploty. Naopak není vhodné umísťovat tepelné čerpadlo do rohů, kde se bude zvuk odrážet od stěn. Montážní rám venkovní jednotky by také neměl být kotven do stěny domu, aby se jeho konstrukcí nešířily vibrace.


Tepelná čerpadla je vždy lepší instalovat do míst mimo pobytové zóny (altány, terasy) a nikdy ne pod okna ložnic. Jednou z možných variant je také instalace na plochou střechu. Majitelé těchto zařízení by také měli myslet na dostatečnou vzdálenost venkovní jednotky od hranice pozemku.





Dodatečná protihluková opatření


V případě, že již máme tepelné čerpadlo, které nepatří k nejtišším, popřípadě ho nelze instalovat jinam než pod okna domu, je možné využít takzvané silentboxy (plechové zákryty), jež slouží k usměrnění zvuku a jeho omezení (mohou však zhoršit průtok vzduchu). Ke snížení vibrací lze použít pryžové tlumicí prvky neboli silentbloky. Mnohá tepelná čerpadla jsou navíc opatřena fukncí tichého režimu nebo mají možnost nočního útlumu otáček kompresoru, aby nedocházelo k nežádoucímu hluku. Výkon čerpadla, a tedy jeho zvuk, je pak možné snížit pomocí invertoru.






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků